Százezer euró, azaz mintegy 40 millió forint kártérítést követel Giorgia Meloni olasz miniszterelnök, miután mesterséges intelligencia segítségével készített hamis szexvideók jelentek meg róla különböző pornóoldalkon. A pénzt egy olyan alapnak fogja felajánlani, amelyik a családon belüli erőszak női áldozatait segíti.
Az olasz ügyészség azzal vádolja a 73 éves szardíniai Roberto Scurosut és fiát, a 40 éves Alessio Scurosut, hogy hamis videókat készítettek, amelyekben Giorgia Meloni olasz miniszterelnök arcképét montírozták össze pornográf felvételekkel – írja az ATV az Ansa olasz hírügynökségre hivatkozva.
A bíróságon már Giorgia Meloni is megjelent videókapcsolaton keresztül, és előadta követeléseit. Az olasz miniszterelnök 100 ezer euró, azaz mintegy 40 millió forint kártérítést követel a vádlottaktól. Elmondása szerint a pénzt egy olyan alapnak fogja felajánlani, amelyik a családon belüli erőszak női áldozatait segíti.
Mindkét férfit rágalmazással és a személyiségi jogok megsértésével vádolják, amelyek Olaszországban bűncselekménynek minősülhetnek, és szabadságvesztést vonhatnak maguk után.
Követelem a felelősök megbüntetését, mert tűrhetetlennek tartom, amit tettek. Ez a nők elleni erőszak egyik formája. Tűrhetetlen abból a szempontból, hogy ezek a képek milyen érzéseket keltettek bennem
– mondta a tárgyaláson a miniszterelnök.
„A mesterséges intelligencia megjelenésével – ha megengedjük, hogy egy nő arcát egy másik nő testére helyezzék – a lányaink könnyen ilyen döbbenetes helyzetekben találják magukat. Felelősségemnek tekintem fellépni ezzel szemben, és úgy gondolom, hogy talán szigorúbb törvényekre is szükség lenne” – tette hozzá.
A vád szerint a rendőrségnek telefon- és számítógépes feljegyzéseik, valamint az általuk használt becenevek elemzése révén sikerült azonosítania az apát és a fiút. A mesterséges intelligenciával készült jeleneteket 2020-ban, két évvel azelőtt, hogy Meloni miniszterelnök lett, tették fel több amerikai pornóoldalra. A videókat azóta több milliószor nézték meg.
A deepfake hamisítványok valósághűnek tűnő videók, képek vagy hangfelvételek, amelyek olyan helyzetekben ábrázolnak embereket, amelyekben valójában soha nem voltak, olyan technológia segítségével, amely digitálisan feljavítja vagy megváltoztatja a tartalmat. A Ban Deepfakes (Tiltsák be a deepfake anyagokat!) kampány szerint 2022 és 2023 között több mint 400 százalékkal nőtt az ilyen módszerrel hamisított szexuális tartalmak száma.