Az Oresnyik nevű új hiperszonikus rakéta kilövését Vlagyimir Putyin orosz elnök közvetlen válasznak szánta arra, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság engedélyezte az általuk szállított rakéták használatát az orosz hátország támadására − írta meg a Sky News.
A The New York Times beszámolója szerint azonban azóta komoly erőfeszítések történhettek annak érdekében, hogy elkerüljék a Moszkva és a Nyugat közötti feszültségek fokozódását.
A lap által idézett védelmi és katonai tisztviselők szerint Valerij Geraszimov orosz tábornok a múlt héten felhívta Joe Biden legfőbb katonai tanácsadóját, és arról beszéltek, hogyan lehetne kezelni a két ország közötti eszkalációs aggodalmakat.
Putyin állításaival ellentétben a jelentés szerint Geraszimov azt mondta Charles Brown tábornoknak, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnökének, hogy az Oresnyik ballisztikusrakéta-indítást már jóval azelőtt tervezték, hogy Washington beleegyezett volna abba, hogy Ukrajna amerikai ATACMS-eket használhasson Oroszország mélyebb területeire történő csapásmérésre.
Jereal Dorsey százados, Brown tábornok szóvivője közleményében elmondta, hogy „Geraszimov tábornok kérésére Brown tábornok beleegyezett abba, hogy nem jelentik be a hívást”.
Hozzátette, hogy a két férfi „számos globális és regionális biztonsági kérdésről tárgyalt, beleértve a folyamatban lévő ukrajnai konfliktust is”.
A washingtoni Háborús Tanulmányok Intézete (ISW) nevű agytröszt eközben rámutatott, hogy a telefonbeszélgetésről szóló beszámoló szerint a tábornok állításai ellentmondanak az orosz elnök által terjesztett narratívának.
Geraszimov Brownnak nyújtott közlése, ha pontos, közvetlenül aláásta ezt a folyamatban lévő információs műveletet, mivel elismerte, hogy az Oresnyik kilövése nem kapcsolódott az Oroszországba nyugatról szállított fegyverekkel végrehajtott ukrán csapásokhoz, ahogy azt Putyin állította a csapást közvetlenül követő beszédében
− mondták az elemzők.
2025-ben több mint 30 000 új generációs DeepStrike csapásmérő drónt szállítanak az ukrán védőknek. Ezek egy részét nemzetközi partnereik finanszírozták az ukrán védelmi iparba történő befektetéssel. Erről Rusztem Umerov ukrán védelmi miniszter számolt be a közösségi médiában.
Megjegyezte, hogy ezeknek a drónoknak a leszállítására az ukrán elnök fenntarthatósági tervének megvalósítása keretében kerül sor. A védelmi minisztérium vezetője hozzátette, hogy Ukrajna az innovatív technológiáknak köszönhetően megváltoztatja a játékszabályokat a harctéren.
Ezek a drónok különösen nagy távolságokon képesek autonóm módon működni és nagy pontossággal eltalálni az ellenséges célpontokat.
„Megmutatjuk a világnak: Ukrajna képes az innovációra és a technológiai függetlenségre. Még háborús körülmények között is fejlesztjük a modern termelést, erősítjük védelmi képességeinket. Ukrajna egy olyan technológiai hadsereget hoz létre, amely készen áll arra, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel megvédje magát. Ez fontos jelzés szövetségeseink és az ellenség számára” – mondta a minisztérium vezetője.
Umerov szerint a védelmi minisztérium továbbra is növeli a csúcstechnológiai rendszerek fejlesztésére irányuló beruházásokat: „Ez nemcsak a front igényeit elégíti ki, hanem támogatja a védelmi ipart, munkahelyeket teremt és fejleszti az ukrán technológiát.”
Köszöntjük olvasóinkat!
Indul az Index pénteki élő hírfolyama az orosz–ukrán háború eseményeiről. Az előző nap legfontosabb történései a következők voltak:
Tartsanak velünk ezúttal is!