Rosszul kezdődik az év Svédország farkasainak, a kormány ugyanis 2025. január 2-án megkezdi a veszélyeztetett populáció ritkítását: felére akarják csökkenteni az állatok létszámát.
A svéd kormány zöld jelzést adott 5 teljes farkascsalád, összesen 30 egyed leölésére. A kampányolók állítják, egy ilyen vadászat az uniós jog szerint illegális: a Berni Egyezmény értelmében a védett fajok populációja nem csökkenhet a fenntartható szint alá − írja a The Guardian.
Svédország farkasállománya 2022–2023-ban 20 százalékkal csökkent, jelenleg 375 egyedet tartanak nyilván. A csökkenés a fokozott vadászati nyomásnak köszönhető. Miután a kormány az év elején bejelentette, hogy felére kívánja csökkenteni az állományt, a jelenlegi 300 farkas helyett 170 farkas lesz a „kedvező természetvédelmi helyzet” új minimumszintje.
Az országban 1966-tól 1983-ig nem volt szaporodó farkaspopuláció. A faj az országban veszélyeztetettként szerepel a Nemzetközi Természetvédelmi Unió vörös listáján. A tervek egyébként egy szélesebb körű tendencia részét képezik:
az EU enyhíteni kívánja a farkasok üldözésére vonatkozó szabályokat, lehetővé téve az országok számára, hogy növeljék a leölhető egyedek számát.
Az Európai Bizottság fontolgatja az élőhelyekről szóló irányelv felülvizsgálatát, hogy az tükrözze a tényt, miszerint a farkasok száma megnőtt, különösen Skandinávia és Közép-Európa alpesi és erdős területein. A gazdák szerint a megnövekedett populáció veszélyt jelent a haszonállatokra, például a juhokra.
Nemrég az európai vadon élő állatok és növények, valamint a természetes élőhelyek védelméről szóló berni egyezmény tagjai megszavazták, hogy a farkasok státuszát „szigorúan védett” helyett „védett” fajra változtassák. Ez a változás 2025. március 7-én lép hatályba, és megkönnyíti az unió számára az élőhelyvédelmi irányelv módosítását, hogy több farkas kilövését tegye lehetővé. A környezetvédők azt javasolják, a gazdák inkább elektromos kerítéssel óvják a haszonállatokat.
Ha az EU a Berni Egyezmény legutóbbi döntését követve megváltoztatja a farkas védettségi státuszát az élőhelyvédelmi irányelvben, az eredmény nagyon negatív lesz nem csak a farkasok, hanem az összes európai vadon élő állat és növény számára
− mondta Magnus Orrebrant, a svéd húsevő állatok szövetségének elnöke, aki kiemelte, hogy nagyon kritikusan állnak ahhoz az úthoz, amelyen jelenleg az EU jár, és amely a farkas védelmi státuszának leminősítését jelenti.