Újév estéjén majdnem teljes sötétségbe borult Puerto Rico, miután a fő áramszolgáltató Luma Energy közlése szerint a sziget 90 százalékán, mintegy másfél millió háztartásban leállt az áramellátás. Kedd éjjelre mintegy 700 ezer fogyasztó kapta vissza az áramot, közöttük 16 kórház és egy víziközmű-vállalat.
Egy vezeték meghibásodása miatt teljesen leállt az élet szilveszterkor Puerto Ricóban, írja az Associated Press.
Az áramszünet öt kikötni készülő tengerjáró hajó útját érintette, bár a hírek szerint a San Juan-i nemzetközi repülőtér zavartalanul működött. A boltok bezártak, az egészségügyi dolgozók jeget osztottak a cukorbetegeknek, hogy az inzulint biztonságosan tárolhassák.
Az üzemzavart az okozta, hogy meghibásodott az elektromos hálózatot a Costa Surban található erőművel összekötő nagyfeszültségű vezeték – a helyi hálózatok ezután dominóként dőltek be.
A karib-tengeri sziget az Egyesült Államok három és fél milliós lakosságú társult tagállama. A 2017-es Maria hurrikán óta küzdenek komoly problémákkal energiaellátás terén, de már előtte is előfordultak üzemzavarok. Legutóbb az augusztusi Ernesto hurrikán érkezésekor szűnt meg 700 ezer helyen az áramellátás.
A Fehér Ház közleménye szerint Joe Biden amerikai elnök, miután értesítették a történtekről, utasította az Egyesült Államok energiaügyi miniszterét, hogy nyújtsanak segítséget az országnak. Puerto Rico áramellátásának 60 százalékát olajtüzelésű erőművek biztosítják, a napenergia részesedése mintegy 7 százalék.
A sziget leköszönő kormányzója a Facebookon követelt megoldást a Luma és Genera áramszolgáltatóktól. A hírügynökségek által megszólaltatott polgárok inkább beletörődő hangulatban a mindennapok részének nevezték az áramkimaradásokat.