Romániában az osztalékadó- és a jövedékiadó-emelés lépett életbe, ami kihat az üzemanyagárakra. A miniszterelnök, Marcel Ciolacu azonban egy magáról megosztott TikTok-videóban nyugtatott meg mindenkit: bal karjára tetováltatta, hogy az áfát nem emelik. A közalkalmazotti bérekben, a nyugdíjban, a családi pótlékban nem lesz változás, számos adókedvezményt azonban eltöröltek.
Ciolacu a TikTokon szilveszter este tette közzé tetoválásáról a rövid videót, amin megmutatja, hogy bal karjára felkerült „Az áfa nem emelkedik!” szöveg. A szociáldemokrata politikus ezzel akarta bebizonyítani, hogy választási kampányában nem a levegőbe beszélt, mikor cáfolta a sajtóban a megszorításokról szóló híreszteléseket.
A G4Media.ro hírportál felidézte, hogy a miniszterelnök október 28-i kijelentése során nemcsak a 19 százalékos általános forgalmi adó megtartását ígérte, hanem azt is leszögezte, hogy nem tervezik 10-ről 16 százalékra emelni a jövedelemadót, mivel az Európai Unióban szerinte így is Romániában a legmagasabbak a munkavállalók (járulékokra is kiterjedő) adóterhei az alacsony jövedelműek esetében. A lap szerint ugyanakkor a kormányfő nem említette, hogy más adónemeknél emelést terveznek.
A romániai lakosokat és cégeket érintő, január elsejétől emelkedő kiadásokról az Agerpres hírügynökség közölt szerdán összefoglalót. Egyebek mellett 25 százalékkal emelkedik az üzemanyagokra kivetett jövedéki adó: az ólommentes benzinnél 1000 literenként 2528 lejre (1 lej = 82,42 forint), a gázolajnál pedig 2317 lejre. A sör és a habzóborok jövedéki adója 4 százalékkal emelkedik.
Az új évben az eddigi 8 százalékról 10 százalékra emelkedik Romániában az osztalékadó. A jelenlegi 500 ezer euróról 250 ezer euróra csökken az a bevételhatár, ameddig egy cég „mikrovállalkozásnak” minősül, ami egyszerűsített adózásra jogosítja. Az IT-szektorban, az építőiparban, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatban megszűnnek az alkalmazottak adókedvezményei. Január elsejétől ismét bevezetik Romániában az ipari létesítmények után fizetendő 1 százalékos „oszlopadót”.
Az egyetemi hallgatók az idei évtől kezdődően már nem bármilyen vonaton, illetve tömegközlekedési eszközön, hanem csak az állandó lakhelyük szerinti településen és egyetemi városukban – illetve a két település között – utazhatnak 90 százalékos kedvezménnyel – írja az MTI.
Drágul a bukaresti metró is, ahol a közlekedési miniszter rendelete értelmében az egy útra szóló metrójegy 3 lejről 5 lejre, a két útra szóló 6 lejről 10 lejre, a 10 útra szóló pedig 25 lejről 40 lejre emelkedik. Az országos bruttó minimálbér 3700 lejről 4050 lejre nő január elsejétől. Ennek megfelelően a nettó összeg 212 lejjel (9 százalékkal) 2575 lejre emelkedik Romániában.