„Hihetetlenül veszélyesnek” nevezte az egyik amerikai zsidó szervezet vezetője, hogy Donald Trump tanácsadója beszédet intézett a szélsőséges nézeteket valló német AfD-hez. A megjegyzése, hogy a németeknek nem kell törődniük hazájuk náci múltjával, „mély aggodalmat” vált ki az amerikai zsidóság köreiben, és a „zsidók globális biztonságát” fenyegeti – véli a jogvédő.
Halie Soifer, az Amerika Zsidó Demokratikus Tanács, a JDCA vezérigazgatója ezt azzal magyarázza, hogy országának elnöke „egyértelműen egyetért a veszélyes, jobboldali szélsőségesekkel”.
Elon Musk – a Tesla, a SpaceX és az X tulajdonosa, egyben a világ leggazdagabb embere – több száz millió dollárt adományozott Donald Trump kampányára. Cserébe vezető tisztséget kapott a Fehér Házban.
Jó dolog „büszkének lenni a német kultúrára és értékekre, és nem kell elveszni a mindent felhígító multikulturalizmusban” – üzente Musk videóbejelentkezésében az AfD-nek, majd hozzátette, hogy a „gyerekek nem vétkesek szüleik, még kevésbé dédszüleik bűneiért”.
A milliárdos szerint – aki Donald Trump beiktatását egy igencsak vitatott karlendítéssel ünnepelte – a „múlt bűntudatán túl kell lépni”.
Soifer azok után reagált Musk nézeteire, hogy a világ az auschwitzi náci haláltábor felszabadításának 80. évfordulójára, egyben a holokauszt napjára emlékezett.
Lehet, hogy partizánnak tartanak
– mondta a jogvédő saját önéletrajzára hivatkozva, amely szerint Kamala Harris és demokrata szenátorok tanácsadója volt, azt megelőzően pedig Barack Obama kampányát segítette.
A Trump-adminisztráció „egyértelműen megkísérli a világrendet a maga képére alakítani” – véli a JDCA vezérigazgatója, aki egy másik ország választásába történő beavatkozásnak tartja, hogy Musk nemcsak megszólította, hanem bátorította, és igazodott az Alternatíva Németországért, az AfD politikájához.
A párt számos tagjának szélsőséges nézeteire való tekintettel ez „hihetetlenül veszélyes” – figyelmeztetett Soifer, aki szerint elfogadhatatlan, hogy az „amerikai elnök vezető tanácsadója egy (külföldi) politikai párthoz csatlakozzon a választások előtt”.
A felháborodás közepette Musk tagadta, hogy a szélsőjobboldallal kokettálna, és eközben vígan trollkodta kritikusait. „Nemo me impune lacessit”, senki nem támadhat meg büntetlenül – jegyezte meg az X-en. A szólást Lucius Cornelius Sulla római diktátornak tulajdonítja, igazából azonban Skócia jelmondata.
„A karlendítés, az AfD-nek küldött üzenet és a komolytalan reagálás” annak a jele, hogy Trump körei nem hajlandók felismerni, mennyire veszélyesek a szavaik és tetteik – figyelmeztetett Soifer.
Elon Musk éppen egy éve Auschwitzba látogatott. Akkor azt mondta: korábban nem vette komolyan az antiszemitizmust, majd hozzátette: ettől függetlenül az X-en mindenki arról ír, amiről akar.
Első hivatali napján – történetesen a holokauszt emléknapján – az amerikai elnök kegyelemben részesített 1500 embert, akik ellen a Capitolium 2021-es ostromáért emeltek vádat. Ezek egyike a most 59 éves, 75 napra elítélt Robert Keith Packer volt, aki a zavargások idején egy Auschwitz tábor feliratú kapucnis pulcsiban fényképezkedett.
Trump első munkanapján nem adott ki nyilatkozatot a vészkorszak emléknapja alkalmából, holott ezt első ciklusa idején rendre, minden évben megtette – bár az egyik, a 2017-es vitát gerjesztett, mert nem tett említést a zsidókról.
Soifer ebből azt a következtetést szűrte le, hogy az elnök Musk tanácsára „túllépett” a holokauszton.
Az igazsághoz tartozik, hogy a Fehér Ház késő esti nyilatkozatában a holokauszt emléknapját a nemzeti kegyelet napjának nyilvánította, Trump pedig miniszteri küldöttséget menesztett Auschwitzba.
Soifer egyébként arra hívta fel a figyelmet, hogy a „szavaknak és jelzéseknek veszélyes következményeik vannak, miközben Trump és hívei, köztük Musk, zöld utat adnak a szélsőségeseknek”.
(Borítókép: Elon Musk az AfD kampánygyűlésén Halléban, Németország keleti részén 2025. január 25-én. Fotó: AFP)