Március 13-án házkutatást tartott a belga és a portugál rendőrség egy Európai Parlamentet érintő korrupciós botrány miatt, amelynek a Huawei kínai távközlési vállalathoz van köze, ugyanakkor a cég cáfolta a vádakat. Ennek ellenére az eddigi vizsgálatban kiderült, hogy legalább tizenöt képviselő lehet érintett az ügyben, akik közül egyet már őrizetbe is vettek Olaszországban.
A rendőrség átkutatta az Európai Parlament két irodáját Strasbourgban, miután március 13-án lezárta a helyiségeket, amikor házkutatást tartottak Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben. Az egyik tisztviselő megerősítette, hogy a strasbourgi kutatás a Huawei lobbitevékenységének vizsgálataként zajlott le − írja a Politico.
Két brüsszeli irodát már március elején átvizsgált a rendőrség, miután a belga ügyészség megkezdte a Huawei kínai távközlési vállalat utáni nyomozást, amelyben azt ellenőrzik, hogy a cég lobbitevékenységet folytatott-e az európai parlamenti képviselőknél. Ugyanis találtak egy olyan iratot, amely a feltételezések szerint nyolc EP-képviselő aláírását tartalmazza.
A belga ügyészség négy embert vádolt meg korrupcióval és egyet pénzmosással. Fulvio Martusciello olasz jobboldali EP-képviselőt március 20-án vették őrizetbe Olaszországban, akit az Európai Parlament felfüggesztett.
„A Huawei Technologies vizsgálja az ügyet. A vállalat elkötelezett minden törvény és szabályozás betartása mellett, amely azon országokban és régiókban érvényes, ahol működik. A Huawei az integritáson alapuló üzleti gyakorlat elveit követi, kiemelt figyelmet fordít az üzleti etikára, és szigorúan betartja az összes vonatkozó törvényt és szabályozást. A Huawei »zéró toleranciát« alkalmaz a megvesztegetés és a korrupció terén. A cég weboldalán további információk olvashatók a vállalati megfelelőségi elvekről és gyakorlatokról” − közölte nyilatkozatában a vállalat.