Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter londoni nyilatkozata szerint Budapest támogathatja a nyugati szankciókat, amennyiben azok Donald Trump Ukrajnával kapcsolatos békestratégiájának részét képezik. Beszélt továbbá a vámháborúról és a kormány „woke-ellenes” harcáról.
Magyarország támogatná a nyugati szankciókat Oroszországgal szemben, amennyiben Donald Trump ezeket arra használná, hogy nyomást gyakoroljon Vlagyimir Putyinra, ha nem fogadja el az Ukrajnával kapcsolatos tűzszüneti megállapodást – erről beszélt Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Szerinte az EU Kreml elleni szankciói „nevetségesek” és „kudarcnak” bizonyultak, amelyek több gazdasági kárt okoztak Európának, mint Oroszországnak.
Jövőbeni döntésünket a jövőbeni körülmények fogják meghatározni
– mondta a The Telegraph beszámolója szerint a külgazdasági és külügyminiszter a londoni Royal United Services Institute agytrösztrendezvényén. Trump korábban felajánlotta, hogy megszüntetheti az európai szankciókat a Putyinnal folytatott tárgyalásokon egy részleges fegyverszünet érdekében a Fekete-tengeren, annak ellenére, hogy ez nem az ő hatáskörébe tartozik.
A lap értesülései szerint az EU továbbra is újabb szankciókat készít elő Oroszország ellen, miközben a vezetők hangsúlyozták, hogy most nem megfelelő az idő a Putyinra nehezedő nyomás enyhítésére. A múlt héten az amerikai elnök vámokkal fenyegette meg Oroszországot, amelyeket akkor vezetnének be, ha nem születik békemegállapodás. Eközben felmerült a gyanú, hogy Moszkva csak időt húz a tárgyalásokkal, hogy még több ukrán területet szerezhessen.
Arra a kérdésre, hogy Magyarország támogatná-e az EU szankcióit, ha azok Trump tárgyalási stratégiájának részét képeznék, Szijjártó Péter azt válaszolta, reméli, hogy erre nem lesz szükség, és békét kötnek.
Ha ez a pozitív forgatókönyv nem valósul meg, akkor az adott időpontban kell ezt megvitatnunk
– fogalmazott, majd elmondta, „rendkívül hálásak vagyunk Trump elnöknek”, és megjegyezte, hogy a világ biztonságosabb, amikor Oroszország és Amerika tárgyalnak egymással.
Szijjártó Péter bírálta Brüsszelt a Trump megválasztására adott válasza miatt, valamint azért, mert nem tárgyalt gyorsan az amerikai elnökkel, hogy megakadályozza az EU-t sújtó 20 százalékos vám bevezetését. A miniszter elmondta, Budapest ellenzi, hogy az EU visszavágjon az Egyesült Államoknak.
Tárgyalást akarunk, nem ellenlépéseket
– mondta.
Szijjártó Péter azt is elmondta, Magyarország megvétózná Ukrajna EU-csatlakozását, hacsak Kijev nem változtatja meg az idegen nyelvek iskolai oktatását korlátozó törvényeket. Ez megnehezítette az ukrajnai etnikai magyarok számára a magyar nyelv tanulását – magyarázta.
Szijjártó Péter szerint Donald Trump megválasztása hatalmas változást hozott. Előtte, mint mondta, „a nemzetközi liberális fősodor irányított mindent Európában”. „Trump elnök győzött, és nyíltan szembemegy ezzel a liberális hegemóniával világszerte” – vélekedett a tárcavezető, majd védelmébe vette Magyarország „woke-ellenes” harcát.
Nem érdekel minket, hogy férfibe vagy nőbe vagy mindkettőbe szeretsz-e bele. Ez a te dolgod, de meg akarjuk védeni gyermekeinket az egyre agresszívebb LMBTQ-propagandától. Meg akarjuk védeni gyermekeinket attól, hogy LMBTQ-szervezetek belépjenek az iskolákba és óvodákba, és azt mondják Péternek, hogy te Péter, ha szeretnéd, lehetsz Petra
– magyarázta álláspontját Szijjártó Péter.