Shigeru Ishiba japán miniszterelnökkel folytatott megbeszélést Mark Rutte NATO-főtitkár. Mindketten ígéretet tettek arra, hogy a szövetség és az ázsiai ország szorosabbra fűzi biztonsági együttműködését, különösen a védelmi ipar területén. Közösen elítélték Kína status quo megváltoztatására tett kísérleteit Délkelet-Ázsiában, továbbá az Észak-Korea és Oroszország közötti növekvő katonai kapcsolatokat is.
Kinevezése óta először járt Japánban Mark Rutte NATO-főtitkár, aki Shigeru Ishiba-val, a szigetország miniszterelnökével találkozott. A két vezető hangsúlyozta, hogy az Oroszország, Kína és Észak-Korea jelentette fenyegetéseket közösen kell kezelni, és ígéretet tettek a katonai szövetség és Japán közötti kapcsolatok elmélyítésére – adta hírül az Euronews.
A portál megjegyzi, hogy Japán már szorosabbra fűzte védelmi együttműködését az Indo-csendes-óceáni térségben az Egyesült Államokkal és más partnereivel is, és a NATO-val is erre törekszik, mivel attól tart, hogy Oroszország ukrajnai inváziója felbátorítja Kínát.
Egy erősebb NATO nagy hasznára válik Japánnak
– mondta Ishiba a Ruttéval közösen tartott sajtótájékoztatón.
A megbeszélést követően a két vezető közös közleményt adott ki, amiben a védelmi ipari együttműködés megerősítését prioritásának nevezték. Kijelentették, hogy terveik szerint a kettős felhasználású termékekre és a modern technológiai fejlesztésekre fognak fókuszálni, valamint fogazzák az egységes szabványok használatát. Megállapodás született közös hadgyakorlatokról, valamint a partnerség erősítéséről a kibervédelem és az űrkutatás területén is. A Euronews megjegyzi, hogy drónokról és a mesterséges intelligenciáról is tárgyaltak.
Ishiba és Rutte azt is elmondták, hogy „határozottan elítélik” az Észak-Korea és Oroszország közötti növekvő katonai kapcsolatokat és azt, hogy Moszkva rakétákat és csapatokat kapott a kommunista országtól az Ukrajna elleni inváziójához. Aggodalmuknak adtak hangot az orosz ipar kínai támogatásával kapcsolatban is.
A két vezető ellenezte a status quo erőszakos megváltoztatására irányuló kísérleteket a Kelet-kínai és a Dél-kínai tengereken, valamint ösztönözték Pekinget, hogy javítsa katonai műveleteinek átláthatóságát. Felszólították Kínát, hogy működjön együtt a fegyverzet-ellenőrzésben, valamint hangsúlyozták a Tajvani-szoroson túli béke és stabilitás fontosságát. Rutte újságíróknak kijelentette, Kína továbbra is destabilizációs tevékenységet folytat a térségben, valamint jelentős katonai fejlesztéseket hajt végre és arra törekszik, hogy ellenőrzése alá vonja a kulcsfontosságú technológiákat, a kritikus infrastruktúrát és az ellátási láncokat.
A főtitkár méltatta Tokió hozzáállását Ukrajna támogatásához és üdvözölte az ázsiai ország április 8. keddi bejelentését, miszerint hajlandók részt venni a NATO Biztonsági Segítségnyújtás és Kiképzés Ukrajnának (NSATU) kezdeményezésben.