Dmitrij Medvegyev szerint Oroszország rövid idő alatt lezárhatná az ukrajnai háborút, ha az Egyesült Államok és az Európai Unió kivonulna a konfliktusból. Az orosz politikus Donald Trump amerikai elnök pénteki kijelentéseire reagált, aki azt mondta, hogy amennyiben Oroszország vagy Ukrajna megnehezítené a béketárgyalásokat, úgy az USA kimaradna azokból.
Oroszország rövid időn belül megoldaná az ukrajnai helyzetet, ha az Egyesült Államok és az Európai Unió kivonulna a konfliktusból – állítja Dmitrij Medvegyev, az orosz Biztonsági Tanács alelnöke a TASZSZ orosz állami hírügynökség beszámolója szerint.
A orosz politikus az X-en közzétett bejegyzésében elmondta, hogy szerinte ez egy bölcs döntés lenne.
Az amerikai tisztviselők kijelentették, hogy ha nem történik előrelépés az ukrán kérdésben, akkor az USA »mossa kezeit«. Bölcs döntés. Európának is ezt kellene tennie – Oroszország akkor gyorsabban rendet tenne
– írta Medvegyev angol nyelvű posztjában.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke pénteken a Fehér Ház Ovális Irodájában tartott sajtótájékoztatón kijelentette, hogy amennyiben Oroszország vagy Ukrajna megnehezítené a béketárgyalásokat, úgy az USA kimaradna azokból.
Az Egyesült Államok elnökének szavai azután hangoztak el, hogy Marco Rubio amerikai külügyminiszter Párizsban úgy fogalmazott: „néhány napon belül ki kell derítenünk, a békemegállapodás megvalósítható-e rövid távon”. „Ha nem, akkor azt hiszem, tovább kell lépnünk” – jelentette ki, megjegyezve, hogy abban az esetben „más prioritásokra kell összpontosítani”. Donald Trump pénteken azt mondta, hogy mivel a háborúban emberek halnak meg, ezért azt „ideális esetben meg kell állítanunk”.
Most ha valamilyen oknál fogva a két fél egyike nagyon megnehezíti a dolgot, akkor egyszerűen azt fogjuk mondani: bolondok vagytok, szörnyű emberek vagytok, és egyszerűen csak kimaradunk
– fogalmazott Donald Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában.
Az Egyesült Államok elnöke kiemelte, hogy az orosz–ukrán háború befejezéséhez mindkét fél részéről ugyanolyan „lelkesedést” szeretne látni. „Azt hiszem, látom ezt a lelkesedést. Azt hiszem, mindkét oldalról látom. Senki sem játszik velem” – mondta az amerikai államfő.
Néhány nappal ezelőtt Donald Trump a Truth Social nevű felületen írt arról, hogy Oroszországnak lépéseket kell tennie. Az amerikai elnök szerint túl sokan, hetente ezrek halnak meg az „értelmetlen háborúban”, majd sokadszorra is kijelentette, ez a háború nem is létezne, ha ő lett volna annak kitörésekor az amerikai elnök.
A közösségi bejegyzés időzítése azért érdekes, mert annak közzétételekor éppen Szentpéterváron tárgyalt egymással Steve Witkoff és Vlagyimir Putyin. Az amerikai elnöki különmegbízott és az orosz államfő között idén ez már a harmadik találkozó volt, az első kettőn nem sikerült elérni a tűzszünetet. A Kreml szóvivője a megbeszélés előtt még azt mondta, „nem kell áttörésre számítani”, de a találkozó után már arról beszélt, hogy az amerikai és az orosz elnök telefonon beszélhetik át a szentpétervári egyeztetés eredményeit.
Dmitrij Peszkov szerint egy Donald Trump és Vlagyimir Putyin közötti személyes találkozó lehetősége is szóba került. Witkoff és Putyin két órán keresztül tárgyalt egymással a szentpétervári Elnöki Könyvtárban, de további részleteket nem árult el Peszkov.
A két vezető meglátása a háborúról korántsem egyezik. Vlagyimir Putyin a Witkoffal való egyeztetése előtt kijelentette, hogy Moszkva prioritása a haditengerészeti stratégiai nukleáris erők megerősítése. Putyin szerint az atommeghajtású, nukleáris rakétákkal felszerelt tengeralattjáró-flotta a „garancia Oroszország biztonságára és a globális egyensúly megőrzésére”.
Donald Trump korábban csalódottságának adott hangot Putyinnal kapcsolatban, egy televíziós interjúban azt mondta, „nagyon dühös” az orosz elnök miatt. Azt is belengette, ha Moszkva akadályozza a béketárgyalásokat, vámot vet ki az orosz olajra.
A vámhelyzettel való fenyegetés az amerikai elnöktől nem új keletű, hiszen április 2-án jelentette be, hogy 20 százalékos importvámot vezet be az Európai Unióval, és 34 százalékos vámtarifát Kínával szemben. A gazdasági indokok között említette, hogy 2024-ben az Egyesült Államok kereskedelmi deficitje 1200 milliárd dollár volt, és szavai szerint azt az évtizedes gyakorlatot kívánja megszüntetni, ami az Egyesült Államok „kihasználására” épült a külkereskedelemben. A legtöbb ország elítélte, és válaszul új vámok bevezetését ígérték az amerikai termékekre.
Donald Trump ezután bejelentette, hogy azon országoknak, amelyek hajlandóak tárgyalni a tarifákról, kilencven nap haladékot ad, Kínára viszont már 145 százalékig emelte az arányt, mellyel szemben az ázsiai ország 125 százalékos vámot vetett ki. A kínai kereskedelmi minisztérium egy közleményében a vámtarifák azonnali eltörlését követelte, valamint azt ígérte, válaszul új vámtarifákat fog bevezetni az Egyesült Államokkal szemben, hogy megvédje saját jogait és érdekeit.
Az orosz-ukrán háború fejleményeiről az Index is folyamatos beszámol. A szombati élő hírfolyamunk ide kattintva érhető el.
(Borítókép: Dmitrij Medvegyev 2023. december 17-én. Fotó: Contributor / Getty Images)