Jelentős támogatást kapott a konklávé első napján Erdő Péter esztergom–budapesti érsek. A magyar bíboros mellett egy konzervatív koalíció állt afrikai bíborosokkal. A később megválasztott Robert Francis Prevost csütörtökre vált egyértelmű esélyessé, akit Ferenc pápa emberei támogattak. Az amerikai legfőbb kihívója Pietro Parolin volt, utóbbi visszalépésével dőlt el a küzdelem.
Erdő Péter esztergom–budapesti érsek is jelentős támogatást kapott a konklávé első napján. Mellette Pietro Parolinra és a később megválasztott Robert Francis Prevostra érkezett a legtöbb szavazat szerdán – írja vatikáni forrásai alapján a The New York Times.
A magyar érseket egy konzervatív koalíció támogatta, többek között afrikai bíborosokkal. A csoport azonban kisebbségbe szorult a Ferenc pápa által kinevezett tagokkal szemben. Prevost csütörtökre vált egyértelmű esélyessé, a negyedik szavazást elsöprő többséggel nyerte meg.
Amikor az amerikai megkapta a győzelmet jelentő voksot is, akkor hatalmas ovációban tört ki a konklávé. Csütörtökön délben még fej fej mellett haladt Robert Francis Prevost és Pietro Parolin, végül utóbbi visszalépett, ami nagyban hozzájárult ahhoz, hogy előbbi XIV. Leó névén váljon egyházfővé.
A konklávé második napján, május 8-án felszállt a fehér füst, megválasztották a katolikus egyház új pápáját az amerikai Robert Francis Prevost személyében. Erdő Péter a Kardinális Csatornának adott először interjút a pápaválasztást követően. A bíboros kiemelte, hogy a konklávé nem üzenetet fogalmaz meg, azt a bíborosi testület teszi az esemény előtt. Szerinte az kicsit a világ népeihez szóló üzenet, mert most is szó volt benne a háborús pusztítás által érintett övezetekről.
A pápaválasztás utáni első értékelések szerint XIV. Leó Ferenc pápa embere, aki elődje munkáját folytathatja. A hivatalos jegyzőkönyv pénteken került nyilvánosságra, a kulisszák mögé Vincent Nichols bíboros vezette be a sajtót. Az új szentatya meglátogatta elődje sírját, majd közzétette hivatalos címerét és jelmondatát. Az egyházfővel azonban senki sem mert enni a megválasztása utáni első vacsorán.
Erdő Péter is ott volt az esélyesek között, ami Ferenc pápa lehetséges utódait illeti. Az érsek 2013-ban is a befutók között volt. A bíboros lebuktathatta Emmanuel Macron francia elnököt, aki az argentin egyházfő temetése alatt hívta össze a francia nyelvet beszélő szavazásra jogosult bíborosokat, miszerint befolyásolná őket a pápaválasztásban. A magyarok többsége abban bízott, hogy Erdő Péterből szentatya lehet, de ez végül nem történt így.
Erdő Péter Ferenc pápa halála után kijelentette, hogy új időszak kezdődik a világban, emellett szeretettel emlékezik vissza Ferenc pápa budapesti látogatására. Az érsek részvéttáviratot küldött Pietro Parolin bíboros államtitkárnak. Erdő Péter részt vett az előző szentatya temetésén, majd szentmisét tartott Rómában a helyi magyar közösségnek. A leendő egyházfőnek azt üzente, hogy drámai időszakban kell szolgálatot teljesítenie.
(Borítókép: Erdő Péter 2023. december 7-én. Fotó: Szollár Zsófi / Index)