Index Vakbarát Hírportál

Hivatalosan még nem iktatták be, de már hadat üzent a mesterséges intelligenciának XIV. Leó

2025. május 12., hétfő 13:06

A mesterséges intelligencia korának társadalmi kihívásaira irányította a figyelmet első hivatalos beszédében XIV. Leó pápa, aki elődjei örökségére építve hangsúlyozta: az egyháznak aktív szerepet kell vállalnia az emberi méltóság, az igazságosság és a munka védelmében a technológiai forradalom közepette.

A katolikus egyházat ritkán emlegetik úttörőként a modern társadalmi kérdésekben – elég csak arra gondolni, hogy egészen az 1960-as évekig latinul celebrálták a miséket. Az újonnan megválasztott pápa, a chicagói születésű XIV. Leó azonban határozottan a jövő felé tekint – különösen, ha a mesterséges intelligenciáról van szó.

Első hivatalos találkozóján az egyház bíborosaival a CNN tudósítása szerint úgy fogalmazott: az AI fejlesztése korunk egyik legnagyobb kihívása, amely alapjaiban érinti az emberi méltóság, az igazságosság és a munka világát.

Napjainkban az egyház társadalmi tanításának kincseskamráját kínálja mindenkinek, válaszként egy újabb ipari forradalomra és a mesterséges intelligencia terén zajló fejlődésre, amely új kérdéseket vet fel az emberi méltóság védelmében

– mondta a bíborosok gyűlésén.

Pápai nevét – Leó – sem véletlenül választotta: így kíván tisztelegni XIII. Leó előtt, aki az első nagy ipari forradalom idején az úgynevezett „társadalmi kérdés” megválaszolására törekedett. XIII. Leó 1878 és 1903 között vezette az egyházat, és leginkább az 1891-ben megjelent, Rerum novarum (A dolgok új rendjéről) című enciklikájáról ismert, amely mérföldkőnek számít a munkásjogok történetében. Ebben az egyházfő a dolgozók méltánytalan helyzetére hívta fel a figyelmet, kiállva többek között a szakszervezeti jogok mellett.

XIV. Leó egyúttal elődje, Ferenc pápa örökségét is vállán viszi tovább. Ferenc szintén aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy az etikai és emberközpontú fejlesztés hiányában az AI komoly veszélyt jelenthet az emberiségre. Antiqua et nova című írásában – amely a mesterséges és az emberi intelligencia kapcsolatáról szól – nyomatékosan leszögezte: a technológiai fejlődésnek az emberi méltóságot kell szolgálnia, nem pedig veszélyeztetnie.

Ferenc pápa a 2024-es G7-csúcstalálkozón is felszólalt a témában, ahol az AI-t a „kognitív-ipari forradalom” kezdeteként jellemezte. Figyelmeztetett: ha nem megfelelően kezelik, az új technológiák fokozhatják a társadalmi egyenlőtlenségeket, legyen szó fejlett és fejlődő országok vagy uralkodó és elnyomott társadalmi rétegek közti különbségekről.

A davosi Világgazdasági Fórumon elmondott utolsó nyilvános beszédében pedig azt hangsúlyozta: a hatékonyság hajszolása közben túl gyakran háttérbe szorul az emberi méltóság és a testvériség. Ezért felszólította a fejlesztőket, hogy minden technológiai újítás a közjó, az emberi hivatás és méltóság megerősítését szolgálja.

(Borítókép: XIV. Leó pápa a Regina Caeli ima közben a vatikáni Szent Péter-bazilika erkélyén 2025. május 11-én. Fotó: Jakub Porzycki / NurPhoto / Getty Images)

Rovatok