Donald Trump további katonai erőket vezényelt Los Angelesbe a bevándorlási razziák elleni tüntetések leverésére: 700 tengerészgyalogost és a Nemzeti Gárdából újabb 2000 főt küldött a városba, miután a hétvégi tiltakozások erőszakossá fajultak. A szövetségi kormány átvette a kaliforniai Nemzeti Gárda irányítását Gavin Newsom kormányzó akarata ellenére, aki pert indított a beavatkozás miatt. Los Angeles polgármestere szerint ez egy teszt a szövetségi hatalom kiterjesztésére, miközben Trump azt állítja, hogy helyesen cselekedtek és ezzel megállíthatják a zavargásokat.
A szövetségi kormány bejelentette, hogy a tengerészgyalogság 700 katonáját is mozgósítják támogató feladatokra a korábban kivezényelt Nemzeti Gárda egységei mellett. A tengerészgyalogosok kivezénylését már szombaton kilátásba helyezte Pete Hegseth védelmi miniszter, amennyiben nem áll helyre a rend. A lépést a hétvégén támogatásáról biztosította Donald Trump elnök – közölte az MTI.
Gavin Newsom kaliforniai kormányzó szerint Donald Trump további a kaliforniai Nemzeti Gárdából újabb 2000 főt küld Los Angelesbe.
Ez nem a közbiztonságról szól. Hanem egy veszélyes elnök egójának simogatásáról
– írta egy X-en közzétett bejegyzésében, hozzátéve, hogy a már a helyszínen lévőket élelemtől és víztől fosztják meg. A Pentagon fő szóvivője, Sean Parnell később megerősítette a hírt.
„Az elnök parancsára a Védelmi Minisztérium a kaliforniai Nemzeti Gárdából további 2000 főt, mozgósít, hogy támogassák a Bevándorlási és Vámvégrehajtás (ICE) Szövetségi Szervezetet (és) lehetővé tegyék a szövetségi rendfenntartók számára, hogy biztonságosan végezzék feladataikat” – nyilatkozta Parnell.
A helyi rendőrség mellett a rend fenntartásában, valamint elsősorban a szövetségi épületek védelmében vesznek részt a kaliforniai Nemzeti Gárda tagjai. A kaliforniai Nemzeti Gárda felett a rendelkezést szombaton vette át a szövetségi adminisztráció, és Donald Trump elnök kezdeményezésére vezényelték Los Angelesbe az egységeket.
A Nemzeti Gárda mozgósítását a hétvégén és hétfőn is élesen bírálta Gavin Newsom, Kalifornia kormányzója. A demokrata politikus közölte, hogy pert indít a szövetségi kormányzat ellen a beavatkozás miatt.
Helyi idő szerint hétfő este Los Angeles belvárosában és a nagyvároshoz közeli Santa Ana városban is több száz ember gyűlt össze táblákkal és elsősorban mexikói zászlókkal, valamint ezúttal több tucat autóval is felvonultak a nagyváros utcáin.
Santa Ana városában a rendőrsorfal lépett fel az engedély nélküli megmozdulás résztvevőivel szemben; könnygázt, valamint villanógránátokat is bevetettek. A tüntetés hangadói közül a rendőrök többeket kiemeltek és megbilincselve vezettek el. Los Angeles rendőrsége vasárnap törvényellenesnek nyilvánította a tüntetéseket.
A megmozdulások pénteken kezdődtek Los Angelesben a szövetségi bevándorlási hatóság ellen, amely a nagyvárosban is átfogó intézkedéseket kezdett illegális bevándorlókkal szemben, és többeket kitoloncolási őrizetbe helyezett, köztük elítélt bűnözőket.
A tiltakozás erőszakossá fajult, tüntetők számos helyen autókat gyújtottak fel, rendőrautókat és épületeket rongáltak meg a tiltakozók, valamint utcákat és forgalmas utakat zártak le.
A Fehér Házban Trump védelmezte a kaliforniai Nemzeti Gárda szövetségi irányítás alá vonását, miután Gavin Newsom kormányzó beperelte őt emiatt. Az elnök azt mondta:
Ugyanazokat a felvételeket nézte, mint én: égő autók, zavargó emberek, mi megállítottuk őket. Ha nem tettük volna meg, az a hely is leégett volna, akárcsak a házak
– utalva a januári pusztító tűzvészekre Los Angelesben.
Trump hozzátette, hogy „úgy érzi, nem volt más választásuk“, és helyesen cselekedtek. A perrel kapcsolatos kérdésekre azt válaszolta, hogy reméli, Newsom támogatni fogja őket, mivel „ő a haszonélvező, mivel mi rendezzük a problémáit”.
JD Vance amerikai alelnök az X-en megerősítette, hogy csapatokat küldenek Los Angelesbe a bevándorlási razziák elleni tüntetések leverésére, mondván: „Ez a kormány nem hagyja magát megfélemlíteni a törvénytelenséggel. Trump elnök nem fog visszakozni.” A Los Angelesbe küldött szövetségi ügynökök a szövetségi épületek előtt állomásoznak, nem pedig a város utcáin – idézte a politikusokat a BBC.
Tömegek tüntettek David Huerta amerikai szakszervezeti vezető letartóztatása ellen, akit pénteken egy ICE-akció keretében vettek őrizetbe. Huerta a Service Employees International Union (SEIU) kaliforniai ágának elnöke, aki a hatóságok szerint „szándékosan akadályozta” a szövetségi ügynökök munkáját azzal, hogy elállta az útjukat, bár a szakszervezet állítása szerint csak „békésen figyelte” a műveletet.
Ma délután Huerta 50 ezer dolláros (több mint 17 millió forint) óvadék ellenében szabadult a Metropolitan fogvatartási központ közelében található bíróság előtt, ahol száz tüntető gyűlt össze egy közeli parkban szabadon bocsátását követelve.
Szabadulása után Huerta megölelte feleségét és bocsánatot kért a szakszervezettől, mondván, nem állt szándékában letartóztatást kiváltani, és reméli, hogy nem sodorta veszélybe a szakszervezet tagjait. Jamie Contreras, Huerta barátja és szakszervezeti kollégája a BBC-nek nyilatkozva kijelentette, hogy Huerta ártatlan, és ezt a bíróságon is be fogják bizonyítani. A szakszervezet utasította tagjait, hogy békésen tüntessenek, és ne akadályozzák a bevándorlási ügynökök munkáját.
Los Angeles rendőrfőnöke és polgármestere közös sajtótájékoztatót tartott a tengerészgyalogosok városba történő bevetése miatt. Jim McDonnell rendőrfőnök elmondta, hogy a Los Angeles Police Department (LAPD) nem kapott hivatalos értesítést a katonai erők érkezéséről, és ez „jelentős logisztikai és operatív kihívást jelent”. A rendőrség taktikai riadóba kezdett, miközben McDonnell hangsúlyozta, hogy az LAPD évtizedes tapasztalattal rendelkezik az efféle megmozdulások kezelésében.
A rendőrfőnök elmagyarázta taktikájukat: eltávolítják a tömeget a veszélyforrásoktól, például amikor köveket dobálnak a tisztviselőkre, és olyan helyre terelik őket, ahol a legkevesebb kárt okozhatják. Karen Bass polgármester beszámolt arról, hogy David Huerta SEIU szakszervezeti elnök mellett tartott tüntetés a városházánál kezdődött, majd a szövetségi épületnél ért véget, és békésen zajlott. Jelenleg néhány száz ember maradt az épületnél, de erőszakos cselekményekről nem érkezett jelentés.
Bass kijelentette, hogy „semmi sem történt a városunkban”, ami indokolta volna a bevándorlási razziákat, amelyek ezeket a tiltakozásokat kiváltották. „Úgy érzem, hogy a városunk egy teszteset” – mondta, mivel a szövetségi kormány „beavatkozik és átveszi a hatalmat” a helyi kormánytól. A polgármester „megvetendőnek” nevezte a Trump-kormány leírását Los Angelesről, mint „migránsinvázióról”, és hozzátette: „Mindig is büszkék voltunk arra, hogy bevándorlók városa vagyunk.”
(Borítókép: Tüntetők Los Angelesben 2025. június 8-án. Fotó: David Ryder / Reuters)