Izrael kitoloncolja Greta Thunberg klímavédelmi aktivistát és több társát, akik a Madleen nevű hajóval szerettek volna segélyt vinni Gázába. A jármű hétfőn kötött ki Izrael partjainál, az utasait őrizetbe vették. A vitorláson rajta volt Rima Hassan, az Európai Parlament palesztin származású francia képviselője is. Jelenleg többen várakoznak a hazafelé tartó repülőjáratra. Aki nem írja alá a kiutasítással kapcsolatos dokumentumokat, azt bíróság elé állítják.
Izrael partjainál kötött ki az a segélyhajó, amely Gázába tartott és Greta Thunberg klímavédelmi aktivista is a fedélzetén tartózkodott. A jármű utasait őrizetbe vették. Az izraeli külügyminisztérium a svéd képével jelentette be, hogy a jármű Asdodnál ért partot, az utasait orvosok vizsgálták – írja a Sky News.
A Madleen nevű vitorlás hajó június elsején indult el a szicíliai Cataniából, hogy segélyszállítmányt juttassanak el Gázába, valamint hogy megtörjék az izraeli blokádot.
Izrael kedden az aktivistacsoport – köztük Greta Thunberg – kiutasításáról döntött. A hajón tartózkodók a repülőtéren várnak a hazafelé tartó járataikra. Tel-Aviv szerint, aki nem írja alá a kitoloncolással kapcsolatos dokumentumot, azt bíróság elé állítják.
Korábban arról számoltunk be, hogy Jiszráel Kác izraeli védelmi miniszter arra utasította a zsidó állam hadseregét, hogy akadályozza meg a hajó partra jutását, és „tegyen meg minden szükséges intézkedést”. Emellett azt üzente a klímaaktivistáknak, hogy „forduljanak vissza, mert nem fogják elérni Gázát”.
Greta Thunberg mellett Rima Hassan, az Európai Parlament palesztin származású francia képviselője is a hajón volt, amelyet a Szabadság Flottilla Koalíció működtet. A politikus Izrael palesztinokkal kapcsolatos politikájának elutasítása miatt nem kaphat beutazási engedélyt.
A The Times of Israel beszámolója szerint az izraeli védelmi miniszter elrendelte, hogy levetítsenek egy olyan videót az elfogott aktivistáknak, amely a 2023. október 7-i terrortámadás során készült, és amely cenzúrázatlan felvételeket tartalmaz az emberek lemészárlásáról és a holttestek megcsonkításáról.
A tisztviselő később azt nyilatkozta, hogy a delegációnak megmutatták a felvételeket, emellett megdicsérte országának védelmi erőit, miszerint gyorsan intézkedtek a hajó környékén. A Hamász ezt elítélte és a nemzetközi jog megsértésének nevezte.