Mircea Fechet román környezetvédelmi miniszter szerint nem valószínű, hogy egyszerre omlik be a parajdi bánya teteje, és még a legkedvezőtlenebb forgatókönyv sem utal az egész területet érintő katasztrófára. A miniszter közölte, hogy a hétvégén megépített két gát pedig sikeresen lassította a víz áramlási sebességét, ami ideiglenes egyensúlyt hozhat a bánya föld alatti rendszerében.
Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter felvázolta a legsötétebb forgatókönyvet Parajddal kapcsolatban. A miniszter közösségi oldalán fejtette ki, hogy nem tartják valószínűnek, hogy egyszerre beomlik a bánya teteje, azonban még a legkedvezőtlenebb forgatókönyv esetén sem látnak veszélyt az egész területet érintő katasztrófára – írja a Maszol.ro.
A hazai és külföldi szakértők egyetlen céllal egyesítették erőiket: a lakosok maximális biztonsága és a lehető legkisebb kockázat az egész parajdi ökoszisztéma számára
– fogalmazott a miniszter. Hozzátette, közvetlen kapcsolatban áll a helyzetet folyamatosan figyelő szakértőkkel, valamint a helyszínen dolgozó csapatokkal. Az információi alapján úgy látja, a dolgok a megfelelő irányba haladnak, az operatív üléseken kidolgozott beavatkozási tervnek megfelelően.
A Salrom által megbízott kivitelező továbbra is a Korond-patak vízgyűjtőjének megépítésén, valamint a víz csöveken való elvezetésén dolgozik. A kráterek alakulását pedig drónokkal, valamint LiDAR technológia segítségével monitorozzák, hogy friss és pontos információkkal rendelkezhessenek.
A nemzetközi szakértők a romániai szakemberekkel együtt állítják össze a bánya felszínének méréseit és digitális modelljeit, elemzik a föld alatti sóformációkat, és kiegészítő műszaki megoldásokat javasolnak a víz elterelésére.
A miniszter hozzátette, hogy a korábbi szakértői javaslatok működnek, a hétvégén megépített két gát sikeresen csökkentette a víz áramlási sebességét, ami ideiglenes egyensúlyt hozhat a bánya föld alatti rendszerében a be- és kiáramlások között. Mindemellett naponta vesznek vízmintákat a Korond-patak, a Kis-Küküllő, Nagy-Küküllő és Maros folyókból.
Amint arról korábban helyszíni riportban beszámoltunk, ömlik a víz a parajdi sóbányába, miután a heves esőzések miatt megduzzadt Korond-patak medrét védő geofólia megsérült. Az árral érkező hordalék felszakította a medret védő geofóliát, így beömlik a víz a sóbányába.
A sóbányába április 18. óta jut be a Korond-patak vize, nem sokkal később, május 6-án biztonsági okból lezárták. Parajdon május 8-án helyi szintű veszélyhelyzetet hirdettek, amelyet 22-én újabb 15 napra, június 6-áig meghosszabbítottak a bányába betörő víz miatt. A Hargita megyei önkormányzat május 13-án 400 ezer lejes (32 millió forint) gyorssegélyt szavazott meg a község számára a sóbányát veszélyeztető vízbetörés megfékezésére.
Május 30-ára teljesen megtelt vízzel a parajdi sóbánya – a víz betört az összes szintre, beleértve a Telegdy-ágat is, és a létesítményt végleg lezárták.