Kicsoda Kamala Harris?
További Fehér ház cikkek
- Donald Trump közölte: nem ül le többé vitázni Kamala Harris-szel
- Az amerikai kormány már intézkedett, hogy ne szabaduljon el újra a pokol a Capitoliumban
- A nézők jelentős része szerint Kamala Harris nyerte a vitát, a republikánusok defenzív pozícióból magyarázkodnak
- Taylor Swift elárulta, kire szavaz az amerikai elnökválasztáson
- Orbán Viktort is megemlítette Donald Trump az elnökjelölti vitában
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke vasárnap a közösségi oldalán bejelentette, hogy nem indul a novemberi elnökválasztáson Donald Trump ellen. Ezt követően nem sokkal X-csatornáján közölte, Kamala Harrist támogatja a Demokrata Párt új elnökjelöltjeként. Sokan csak úgy ismerik Harrist mint Biden alelnöke, most azonban bemutatjuk részletesen, ki is ő valójában.
Az 59 éves politikus a kaliforniai Oaklandben született és nőtt fel a jamaicai Donald Harris és az indiai Shyamala Gopalan gyermekeként.
Szülei mindketten bevándorlók, a saját szakterületükön pedig nagy tiszteletnek örvendtek, hiszen édesanyja mellrákkutatóként, édesapja pedig közgazdászprofesszorként tevékenykedett.
Hétéves korában a szülei elváltak, és testvérével, Mayával együtt édesanyjuk nevelte fel őt Berkeley-ben. Kamala Harris édesanyja gyermekkorában elvitte őt több polgárjogi felvonulásra, így ébredt fel benne a jog iránti érdeklődés. Később A Howard Egyetemen és a Kaliforniai Egyetem Hastings Jogi Főiskoláján szerzett diplomát.
Pályafutását 1990 és 1998 között helyettes kerületi ügyészként kezdte, itt a gyermekek elleni szexuális erőszakkal kapcsolatos ügyekre specializálódott, de gyilkossági és rablási ügyekkel is foglalkozott.
A San Franciscó-i kerületi ügyészség bűnügyi egységének vezető ügyészévé nevezték ki 1998-ban, majd a városi ügyészség családokkal és gyermekekkel foglalkozó részlegét vezette, 2004-ben pedig ő lett San Francisco első női kerületi ügyésze. A pozícióban töltött első három éve alatt az elítélési arány a városban 52 százalékról 67 százalékra ugrott.
Ezt a tisztségét hat évig tölthette be, hiszen 2011-ben megválasztották Kalifornia főügyészévé, ebben a pozícióban az ország legnagyobb állami igazságügyi osztályát felügyelte. Megnyerte az amerikai szenátusi választást Kaliforniában 2016-ban, legyőzve demokrata képviselőtársát, Loretta Sanchezt, aki húszéves kongresszusi tapasztalattal rendelkezett.
2019-re jelentős politikussá vált az Egyesült Államokban, januárban bejelentette indulási szándékát „Kamala Harris az emberekért” szlogennel a 2020-as elnökválasztáson. A demokraták ígéretes jelöltként tekintettek rá, hogy megdöntse Donald Trump elnökségét, ám Harris végül 2019 decemberében kiszállt a versenyből, a pénzhiányra hivatkozva.
2021, az áttörés éve Kamala Harris számára
Joe Biden 2021 augusztusában Kamala Harrist választotta alelnökének, és „a kisemberek rettenthetetlen harcosaként” jellemezte. Ezzel nemcsak az első nő lett, aki alelnöki tisztséget töltött be, hanem az első fekete és dél-ázsiai származású személy is, aki ezt a szerepet vállalta, és a legmagasabb rangú nő, aki valaha az amerikai kormányban szolgált.
Miután kiderült, hogy Joe Biden megnyerte az elnökválasztást, futás közben felhívta őt, és annyit mondott: „Megcsináltuk, megcsináltuk, Joe! Te leszel az Egyesült Államok következő elnöke.”
Megválasztott alelnökként tartott első beszédében arról a sok nőről beszélt, akik személyesen és történelmileg is lehetővé tették, hogy elnyerje ezt a pozíciót. Megköszönte az amerikai választóknak, hogy rekordszámban mentek el szavazni, és megfogadta, arra törekszik, hogy olyan alelnök legyen, amilyen Joe Biden volt Obama elnök alatt – hűséges, becsületes és felkészült, minden nap úgy ébred, hogy rá és a családjára gondol.
Lehet, hogy én vagyok az első nő ebben a hivatalban, de nem én leszek az utolsó
– emelte ki Kamala Harris édesanyja gondolatát, aki annyit mondott neki: „Kamala, lehet, hogy sok mindent te csinálsz először, de ügyelj arra, hogy ne te legyél az utolsó.”
Alelnökként Kamala Harris kiállt az abortuszjogok mellett, valamint nagy hangsúlyt fektetett az amerikai–mexikói határon kialakult bevándorlási válság kezelésére.
Joe Biden lemondását követelték
Joe Bidennek nehéz időszakot kellett átélnie az utóbbi időben, a 81 éves elnök a Donald Trump elleni júniusi katasztrofális vita utóhatásaival küzdött. Harris alig néhány perccel a vita végét követően határozottan védelmébe vette az elnököt, elismerve, hogy nehezen indult, de Biden a tényeket hangsúlyozta, míg Donald Trump hazugságokat hozott fel ellene.
Az elnök saját pártján belül még hangosabbá váltak a lemondását követelő felhívások, miután a NATO-csúcson egy újságírói kérdésre válaszolva összekeverte ellenfelét, Donald Trumpot és Kamala Harrist, a jelenlegi kormányzat alelnökét.
Nem választottam volna Trump alelnököt alelnöknek, ha úgy gondolnám, hogy nem alkalmas az elnöki posztra
– fogalmazott Joe Biden, majd anélkül, hogy kijavította volna magát, folytatta a választ.
Ám nem ez volt az egyetlen baki, amelyet Biden elkövetett. Korábban, szintén a NATO-rendezvényén Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt Vlagyimir Putyin orosz elnökként konferálta fel. Majd úgy javította magát: „Putyin elnök úr?! Putyin elnök urat legyőzzük. Zelenszkij elnök úr! Túlságosan arra fókuszálok, hogy legyőzzük Putyint”. Zelenszkij a tévedésre úgy reagált „Én jobb vagyok, mint Putyin.”
A közvélemény-kutatások szerint a demokraták többsége úgy gondolja, az alelnök jól boldogulna Biden utódjaként. Szakértők szerint előnyben lenne más potenciális jelöltekkel szemben, mivel már volt győztes elnökjelölt Biden mellett, és évek óta rendelkezik a párt alapvető választói körében felhalmozott jóindulattal, valamint valószínűleg ő irányítaná a Biden újraválasztása által felhalmozott hatalmas kampányalapot.
Kamala Harris megkerülte a drámát, és a kampánykörúton hű maradt Bidenhez, azonban elismerte, mennyi minden forog kockán, és ezt a választást életük legegzisztenciálisabb, legkövetkezetesebb és legfontosabb választásának nevezte. Nemrégiben az X-en támogatta az elnököt, és „az amerikai népért harcoló vezetőnek” nevezte.
Az elnökjelöltséggel kapcsolatos kérdésekre nem válaszolt, azonban 2023-ban nyilatkozott arról, készen áll-e arra, hogy Biden helyére lépjen, ha ő nem tudná betölteni a tisztséget.
Igen, készen állok, ha szükséges
– mondta a CBS-nek, majd hozzátette: „Joe Biden rendben lesz. És hadd mondjak valamit: minden nap együtt dolgozom Joe Bidennel.”
Joe Biden a múlt héten azt mondta: Kamala Harris alkalmas arra, hogy elnök legyen.
Ezért választottam őt
– mondta egy sajtótájékoztatón, hozzátéve, csak akkor állna félre helyette, ha neki a közvélemény-kutatások szerint nincs esélye arra, hogy novemberben legyőzze Trumpot.
Joe Biden támogatja alelnökét
Joe Biden vasárnap bejelentette, nem indul a novemberi elnökválasztáson Donald Trump ellen. Mint levelében írta, az elmúlt három és fél évben nemzetként nagy előrelépést tettek. Hozzátette: „Ma Amerika rendelkezik a világ legerősebb gazdaságával. Történelmi beruházásokat hajtottunk végre nemzetünk újjáépítésében, az idősek vényköteles gyógyszerköltségeinek csökkentésében és a megfizethető egészségügyi ellátás kiterjesztésében rekordszámú amerikai számára.”
Az X-csatornáján nem sokkal a visszalépését követően posztolt arról, hogy Kamala Harrist támogatja a Demokrata Párt elnökjelöltjeként. A 81 éves politikus korábban elmondta, pártja és az országa legfőbb érdeke, hogy visszalépjen.
Az amerikai elnök megköszönte alelnöke munkáját, és úgy nyilatkozott:
Ma szeretném felajánlani teljes támogatásomat Kamala számára, hogy ő legyen a pártunk idei jelöltje. Demokraták, itt az ideje, hogy összefogjunk, és legyőzzük Trumpot. Csináljuk meg!
A LinkedIn milliárdos társalapítója, Reid Hoffman a Biden-kampány egyik legnagyobb adományozója. És továbbra is Biden támogatója maradt a Donald Trump elleni katasztrofális vitaelőadása utáni hetekben. A SkyNews szerint Hoffman a modern amerikai történelem egyik legönzetlenebb cselekedetének nevezte Biden visszalépését, amelyet politikusoktól valaha láttunk. Ezt követően kijelentette, hogy szerinte Kamala Harris a megfelelő jelölt, hogy megakadályozza Trump győzelmét.