Az elmúlt években többször is beszámolt róla a világsajtó, hogy egyik napról a másikra titokzatos, rejtélyes monolitok bukkannak fel eltérő helyszíneken. A 3-4 méter magas fémobjektumok tükröződő, háromszögalapú testek. 2020 óta majd egy tucat ilyen jelenségről számoltak be olyan helyeken, mint Kalifornia, Románia vagy Wales. Nemrég újabb monolit bukkant fel, ezúttal Las Vegasnál.
A frissen talált objektumról a Las Vegas Metropolitan Police Department (LVMPD) számolt be közösségimédia-oldalán. „Sok furcsa dolgot látni, amikor az emberek túrázni mennek, és nem készülnek fel az időjárásra, nem hoznak elegendő vizet... de ezt nézzétek!” – írták a bejegyzéshez, amihez egy képet is csatoltak a frissen felbukkant monolitról.
Ahogy arról a The New York Times is beszámolt, az LVMPD kutató- és mentőegysége a hétvégén talált rá a monolitra, nem messze a Gass Peak túraútvonaltól Nevadában, Las Vegastól mintegy 16 mérföldre északra a természetvédelmi övezetben.
Egyelőre nem tisztázott, hogyan került oda az objektum, és mi történik majd vele.
Mindazonáltal nagy érdeklődést váltott ki az emberekből az újabb rejtélyes eset, amire a Las Vegas-i hatóságok hamar lecsaptak. Jelenleg arra használják a felhajtást, hogy biztonsági tippekkel lássák el a túrázókat és azokat, akik a sivatagokba készülnek.
A nevadai monolit már a sokadik, ami a semmiből tűnik elő, és a hatóságok tanácstalanok az eredetét illetően. 2020-ban számos objektum bukkant fel a világ különféle pontjain, de idén újra kezdenek megszaporodni ezek a jelenségek. Márciusban egy walesi férfi jelezte, hogy egyik napról a másikra a semmi közepén termett egy – véleménye szerint orvosi acélból készült – oszlop.
2020 novemberében az Egyesült Államokban, Utah államban jelent meg hasonló objektum a sivatag kellős közepén. Akkor egy helikopterről szúrták ki a tárgyat, miközben éppen az állatállományt ellenőrizték. A hivatalos szerveket is meglepte a helyzet, tekintve, hogy a sivatagi kanyon, amiben megtalálták,
elmondásuk alapján járművel és gyalog is egy nehezen megközelíthető helyszín.
Szintén 2020-ban, Romániában, Karácsonkőnél is megjelent egy hasonló objektum, de az szinte olyan gyorsan el is tűnt, ahogy felbukkant. A helyi riporterek beszámolója szerint feltehetően egy helyi lakos szabadult meg az installációtól, amelynek helyén nem maradt más, csak egy üres gödör.
De nem csak a romániai monolit járt pórul. Az Utah állambeli installációt szintén eltávolították, több helyi „összefogásának” köszönhetően. Alig tíz napot bírt ki az oszlop, mielőtt négy férfi eltüntette. Ross Bernards fotográfus épp odautazott, hogy képeket készítsen a monolitról, de a munkáját félbeszakították a helyiek. Az egyik férfi ezt mondta:
Ezért nem hagysz szemetet a sivatagban.
A négy férfi darabokra törte az oszlopot – később (feltehetően) egyikőjük a közösségimédia-oldalán ismerte be, hogy ők tették. Semmit sem hagytak a monolitból a helyszínen, mintha sosem lett volna ott a szobor. Noha egyesek vandalizmusként értékelték a férfiak tetteit, mások egyetértésüket fejezték ki, mondván, ezek nem valók a természetbe.
Szintén nem sikerült kivívnia a helyiek szimpátiáját egy Kaliforniában, Atascadero városánál elhelyezett monolitnak. Nem sokkal azután, hogy az installációt 2020-ban felállították, néhány férfi öt órát autózva odament, megsemmisítette az oszlopot, majd a helyére keresztet állított – tettüket élőben közvetítették is, de ezt később levették az internetről.
Ez volt az első és eddig egyetlen eset, hogy egy művészcsoport vállalta: az ottani installáció az ő munkájuk volt. A kaliforniai monolit eltávolítása után nem sokkal egy másikat állítottak fel a környéken. Az alkotó, Wade McKenzie úgy fogalmazott egy interjúban:
Gerillaművészeti alkotásnak szántuk, de amikor ilyen rosszindulatú módon eltávolították, úgy döntöttünk, hogy újra fel kell állítanunk.
A művész barátai és rokonai bevonásával készítette az alkotást, majd helyezte ki. A pótlási akciójukról videót is közzétettek.
Akkoriban számos más monolit is megjelent az Egyesült Államokban, például Las Vegas belvárosában vagy a kaliforniai Los Padres National Forestben, ami Atascadero városától mintegy száz mérföldre, délkeletre található. Magyarországon is megjelent egy monolit, méghozzá Újpalotán, amiről később beismerte a paródia-átiratairól elhíresült Pamkutya páros, hogy az ő művük.
McKenzie 2020-ban azt mondta, egyedül az Atascadero városában lévő installációt készítették ők, ráadásul az is csupán egyfajta másolata annak, amit Utah-ban találtak. Amikor a sivatagi monolit híre elterjedt, barátaival odautaztak, és egyből felismerték a hasonlóságot azzal a monolittal, amely Stanley Kubrick 1968-as klasszikusát, a 2001: Űrodisszeiát idézi. Miután híre ment a romániai installációnak is, eldöntötték, saját városukban Atascaderóban is felhúznak egyet.
Azután megsemmisítették az alkotásukat, kapcsolatba léptek a polgármesterrel, Heather Morenóval, akinek felajánlották, hogy – látva a felhajtást, és hogy emberek órákat utaznak, hogy megnézzenek egy ilyet – valahol a városban elhelyeznének egy másikat a lebontott helyett. Erre a polgármester azt felelte, hogy
a hegycsúcs a legalkalmasabb egy ilyen installáció számára.
Úgyhogy ezúttal a srácok komolyabban vették a dolgot. Két és félszer nehezebbre csinálták az acél installációt, és betontalapzatot készítettek hozzá, hogy biztosra menjenek: ezt senki sem fogja olyan könnyedén eltávolítani vagy tönkretenni, mint a legutóbbit. A városi hatóságok ezután közleményben fejezték ki: üdvözlik, hogy visszakerült a monolit, amely örömöt szerez a város lakóinak.
Ám hiába derült fény néhány oszlop eredetére, a többi installáció alkotója továbbra is ismeretlen. McKenzie-ék története alapján számos művészcsoport egymásra reagálva húzza fel a világ különféle pontjain az Űrodüsszeiát idéző alkotásokat, de továbbra is rejtély, hogy több mint három év szünet után miért jelentek meg újra a monolitok.
(Borítókép: A Gass Peak túraútvonal közelében bukkant fel Nevadában egy újabb monolit. Fotó: Las Vegas Metropolitan Police Department LVMPD / TMX SWNS)