Egymástól független források egybehangzóan megerősítették az Index értesülését, amely szerint október 15-től ismét Bús Balázs lesz a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke.
Bús Balázs lesz október 15-től a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) alelnöke. Az Index értésülését több, egymástól független, névtelenséget kérő forrás is megerősítette. Bús Balázst még februárban menesztette a szervezet alelnöki posztjáról akkor még az Orbán-kormány tagjaként a Kulturális és Innovációs Minisztériumot vezető Csák János, aki júniusban távozott a tárca éléről. Az NKA jelenleg a legszélesebb pályázati rendszert működtető kultúrafinanszírozási szervezet Magyarországon, sok milliárd forintnyi támogatás felett rendelkezik.
Információink szerint Bús februári menesztéséhez hozzájárulhatott, hogy kritikát fogalmazott meg a készülő kulturális törvénnyel kapcsolatban. A Csák János által vezetett tárca azonban azzal magyarázta a döntést, hogy Bús Balázs indult a júniusi önkormányzati választásokon mint óbudai polgármesterjelölt.
Bús Balázs, a Nemzeti Kulturális Alap alelnöke, valamint a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelő főigazgatója Csák János kultúráért és innovációért felelős miniszternél mindkét tisztségének megszüntetését kezdeményezte, tekintettel arra, hogy az önkormányzati választáson polgármesterjelöltként indul. Csák János miniszter elfogadta a kezdeményezést
– fogalmazott akkor a tárca. Bús Balázs távozása után az NKA alelnöki teendőit Závogyán Magdolna, a Kulturális és Innovációs Minisztérium kultúráért felelős államtitkára látta el.
Csák János lemondása után Hankó Balázs lett a Kulturális és Innovációs Minisztérium új vezetője. Érkezésével lekerült a napirendről az új kulturális törvény tervezete, amelyet Csák János regnálása legfontosabb eredményének tartott. Egyelőre kérdéses, hogy Bús Balázs október 15-ei visszatérésével milyen szerep jut a még pár napig regnáló alelnöknek, Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkárnak.
A Nemzeti Kulturális Alap 1993-ban jött létre, a szakmai szervezet egyik ötletgazdája és alapítója Fekete György, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Kossuth- és Munkácsy Mihály-díjas magyar belsőépítész volt, ő lett az NKA első elnöke – olvasható a szervezet honlapján.
Az NKA létrejöttét az a felismerés előzte meg, hogy a háború óta nem történt meg a visszarendeződés, és a kultúra működésének visszaállításához, az értékek széles körben való megismertetéséhez szükség van egy olyan testületre, amelyik gondoskodik ennek anyagi bázisáról.
A Nemzeti Kulturális Alap a hazai és határon túli magyar kulturális élet finanszírozásának egyik legmeghatározóbb szereplője lett, több mint 200 milliárd forintot osztottak szét
olyan programok, alkotói munkák támogatására, amelyek nem valósulhattak volna meg ilyen típusú mecenatúra nélkül. A szervezet a rendelkezésére álló pénzforrásokat döntő hányadában társadalmasított kollégiumi rendszer működtetésével pályáztatja és juttatja el az arra érdemesített programok megvalósítóihoz.
Az Alap kezelését 2016. december 31-ig önálló költségvetési szerv, a Nemzeti Kulturális Alap Igazgatósága látta el, majd 2017. január 1-jétől a feladat jogutódként az Emberi Erőforrás Támogatáskezelőhöz, 2023. június 29-i hatállyal a Nemzeti Kulturális Támogatáskezelőhöz került.
Az Alap feletti rendelkezési jogot – ágazati stratégiai döntéseivel összhangban – a kultúráért felelős miniszter gyakorolja, aki az NKA elnöki tisztségét is ellátja. Az Alap alelnökét a miniszter – a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) elnöke véleményének kikérésével – nevezi ki legfeljebb négy évre.
(Borítókép: Bús Balázs 2024. június 4-én. Fotó: Lakatos Péter / MTI)