Hatalmas vita alakult ki Demeter Szilárd és Ungár Péter között, ami abból ered, hogy a kormány évi 1 milliárd 800 millió forintos többlettámogatást vett el a magyar nyelvű folyóiratoktól. A Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke most az LMP társelnökének, országgyűlési képviselőnek a szavaira reagál az Indexen. Ungár Péter ugyanis korábban egyebek mellett azt mondta, hogy „most, amikor Demeter Szilárd a folyóirat-támogatások kapcsán fejti ki új ötletét, látszik, hogy ismét egy új ötlet áldozata lett egy tökéletlenül működő rendszer. Így lesz sehogy sem működő”.
„Furcsa fogalmai lehetnek Ungár Péternek a teljesítményről. Azt nem bánom, ha kétbites ellenzéki politikusok az »annál rosszabb a tényeknek«-gyakorlat alapján megalapozatlanul kritizálnak, négy kétharmad se tanította meg őket a valóságban élni.”
Így kezdődik az LMP társelnökének szóló válasz, amelyet Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke az Indexnek elküldött. A vita onnan ered – amint azt az Index elsőként megírta –, hogy a magyar nyelvű folyóiratok támogatási rendszerét is érinti az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt 130 pontos határozatcsomag, amely több kiemelt beruházás esetében rögzíti, hogy nem ad rá többletforrást. Ez azt jelenti, hogy 1 milliárd 800 millió forintos többlettámogatástól esett el a szcéna.
Demeter Szilárd válaszát így folytatta: „De Ungár Péter alkotó ember, s mint költő-politikus – feltételezem – nyitott szemmel jár.”
Semmi mást nem kell tennie, mint összevetni a Petőfi Irodalmi Múzeum 2019-es és 2024-es állapotát ahhoz, hogy képet alkothasson a főigazgatói teljesítményemről (minden mást most nem is kezdek sorolni, mert minek, nem azért csináltam, hogy Ungár Péter megdicsérjen). Szívesen vendégül látom ismét (a főigazgatói irodába vezető utat már ismeri), egyúttal meghallgatom a magyar folyóirat-kultúrát erősítő javaslatait is – miután felmutatta az elmúlt években általa megrendelt folyóiratok kapcsán az előfizetői szelvényeket. Mert, mondjuk, kezdhetné így is a folyóiratok megmentését
– zárta sorait a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnöke.
A Magyar Kultúráért Alapítvány azért fontos szereplő ebben a történetben, mert néhány évvel ezelőtt lebonyolítóként vállalta, hogy megpróbálja a szakmaiság legtágabb értelmében minél szélesebb körben teríteni az állami forrást a magyar nyelvű folyóiratok között. Demeter Szilárd a szervezet elnökeként lapunknak korábban azt mondta, ha rajta állna, más modellt javasolna a magyar nyelvű folyóiratok finanszírozására.
Ungár Péter, a párt társelnöke ezt követően lapunknak elküldött közleményében reagált Demeter szavaira. Szerinte talán kevés kártékonyabb dolgot lehet a kultúrpolitikában csinálni, mint az összes érdemi szereplőt bizonytalanságban tartani. „Ha visszatekintünk Demeter Szilárd eddigi működésére, az pontosan ez: bizonytalanságban tartás, ad hoc ötletek, minden intézmény maga alá gyűrése, mindenféle valós produktum nélkül. Most, amikor a folyóirat-támogatások kapcsán fejti ki új ötletét, látszik, hogy ismét egy új ötlet áldozata lett egy tökéletlenül működő rendszer. Így lesz sehogy sem működő” – tette hozzá.
Az ügyben már többen megszólaltak, mértékadó és jelentős magyar nyelvű szépirodalmi folyóiratok vezetői. Ágoston Zoltán, a Jelenkor folyóirat főszerkesztője szerint ez a döntés a Jelenkort egészen súlyos helyzet elé állítja, az amúgy is alulfinanszírozott folyóirat megjelenését teszi kétségessé. A debreceni Alföld folyóirat főszerkesztője, Szirák Péter szerint a támogatás híján nagyon nehéz lesz. Vida Gábor, a marosvásárhelyi Látó folyóirat főszerkesztője úgy véli, ha a támogató valóban megkérdezné, mire van szükségük, akkor „feleannyiba sem kerülnénk nekik”. Kőbányai János, a Múlt és Jövő folyóirat főszerkesztője úgy véli, ezt az összeget a könyvtárak támogatására kellene fordítania az államnak.
Demeter Szilárd lapunknak arról is beszélt, hogy az alapítvány 2024-ben az egyharmadát sem kapta meg azoknak a forrásoknak, amelyeket a kormány erre az évre kormányhatározatban rögzített. A szervezet ugyanis lebonyolítóként vállalta, hogy megpróbálja a szakmaiság legtágabb értelmében minél szélesebb körben teríteni az állami forrást: „Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár asszonnyal január óta folyamatosan egyeztetek, azóta alkudozunk, mennyi járna a Magyar Kultúráért Alapítványnak, és mennyi jut. Jelen pillanatig nem kaptunk olyan forrást, amelyet erre a célra tudnánk fordítani.”
Kérdéseinket az ügyben a Kulturális és Innovációs Minisztériumnak (KIM) is elküldtük, választ még nem kaptunk, de amint megérkezik, cikkünket frissítjük.
Frissítés:
Cikkünk megjelenése után Ungár Péter, az LMP társelnöke sajtóközleményt küldött lapunknak, amelyben Demeter Szilárd nyilatkozatára reagált. „Furcsa fogalmai lehetnek Demeter Szilárdnak a teljesítményről, ha a magyar kultúrpolitika irányítójaként az a legjobb ötlete a magyar irodalmi folyóiratok megmentésére, hogy csak előfizetés ellenében lehet őt kritizálni, bár tulajdonképpen még működhet is. Jelzem, hogy az általa elvárt előfizetői szelvényeket be tudom mutatni, ezért már semmi nem tántoríthatja el attól, hogy üzengetések helyett végre vállalja az általam hosszú hónapokkal ezelőtt kezdeményezett vitát.”
Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ elnök ezúttal is reagált Ungár Péter közleményére. „Nagyon szívesen vitatkozom Ungár Péterrel, kifejezetten bírom őt. De megértését kérem. Elhiszem, hogy a kormánypártok kétharmados többsége rengeteg időt felszabadít az ellenzéki politikusok számára, de nekem van egy kis munkám, amit napi 48 órában végzek. Majd amikor ideje lesz a szólásnak, akkor korábbi ígéretemhez híven vállalom vele a vitát - azzal a feltétellel, hogy az ne Ungár Péterről vagy Demeter Szilárdról szóljon (hiszen mi csak epizódszereplők lehetünk, ha egyáltalán), hanem a magyar kultúráról.”
(Borítókép: Demeter Szilárd és Ungár Péter. Fotó: Kaszás Tamás, Papajcsik Péter / Index)