Hosszú évek óta próbáljuk visszahozni és erősíteni a magyar közéleti sajtóból szinte teljesen kikopó tárcanovella műfaját. A lap belsős munkatársai és a legkiválóbb hazai írók közül nagyon sokan vállalták azt a történelmi feladatot, hogy újra megszerethessük ezt a csodálatos műfajt.
MEGVESZEMJoseph Strick filmje 1967-ben Írországban nem kapott forgalmazási engedélyt, ami gyakorlatilag a film betiltását jelentette. Angliában cenzúrázott változatban vetítették. Írországi premierjére csak 34 évvel később, 2001-ben nyílt lehetőség, amikor az ír cenzúrahivatal "15 éven felülieknek" megszorítással engedélyezte.
A világ legkevésbé olvasott könyve
Takács Ferenc
Mi például megkérdeztük, milyen tudatmódosító szerekkel élt Joyce, miközben létrehozta a világirodalom legolvasatlanabb műveit. A válasz: kezdetben egy hagyományos ír kombinációt választott, whisky sörrel, de a kontinensen átszokott a borokra.
Az Ulysses filmen is nehéz ügy, mesélte az irodalomtörténész. Az egyszerű alapcselekményt viszonylag könnyű visszaadni, annál nehezebb a regény burjánzó nyelvi világait. Joyce úgy gondolta, egyedül talán Szergej Eisenstein tudná méltón filmre vinni. Eisenstein beszélt is vele a lehetséges megfilmesítésről, de végül nem lett belőle semmi.
Még nehezebb filmen elképzelni a Finnigans Wake-et, melyet május 5-én láthat a kísérletező kedvű néző Mary Ellen Bute 1965-ös rendezésében. Állítólag Greeneway is foglalkozott a megfilmesítés gondolatával, meséli Takács Ferenc, de végül jobb belátásra tért.