Közel 3000 kiló szemetet szedtünk ki a Tisza-tóból 3 nap alatt, de ez csak a jéghegy csúcsa, vagy inkább csak a jéghegy csúcsán ülő pingvin csőre
Az I. Tisza-tavi PET Kupa, amiről szombattól kezdve minden nap beszámoltam (linkek itt), véget ért, méghozzá megrázó eredménnyel:
100 önkéntes civil 3 nap alatt közel 3000 kiló szemetet szedett ki a tóból a turisztikai főszezon kezdetén.
A Tiszafüredtől Kisköréig tartó túra 25 folyamkilométeres szakasza rettenetes állapotban van, az áradással érkezett szemét fennakadt a part menti sávokon benyúló faágakon, a tó közepén lévő nádasokon.
Megrázó látni, ahogy a gémek, a kacsák, a bakcsók és számtalan vízi madarunk a PETpalack rengeteg tetején raknak fészket.
Az önkéntesek hét hajóval és számtalan kenuval próbálták megtisztítani ezt a szakaszt, de hiába a hatalmas szám, nincs kétségünk afelől, hogy ennek a mennyiségnek a dupláját, tripláját ki lehetett volna szedni a vízből még több idő és még több ember segítségével.
A legnagyobb szemétszigeteket talán sikerült felszámolnunk Gyenes Károly természetfilmes segítségével, aki jobban ismeri a Tiszát, mint a saját tenyerét. A PET Kupák örökös szellemi atyja a túra előtt háromszor járta végig ezt a szakaszt, hogy feltérképezze, hol érdemes a leginkább szedni. Így sikerülhetett valamelyest megszabadítani a tavat a legdurvább szennyezésektől.
De nemcsak ez volt a cél, hanem nem titkoltan az is, hogy
az ország lássa, hogy milyen hatalmas a probléma, és hogy összefogással mekkora sikereket lehet elérni akár pár nap alatt is.
Ahogy Molnár Attila Dávid természetfilmes és főszervező mondta az eredményhirdetésen,
tucatnyi 18 év alatti vett részt a kupán, a gyerekeink takarítják a mi trutyinkat. Ők már innen úgy mennek haza, hogy kétszer is meggondolják, kérjenek-e bármit a boltból, ami PET-be van csomagolva. De minden részt vevő máshogy fog nézni például az elviteles kávés poharak műanyag tetejére, amit fél óra múlva úgy is ki fog dobni.
A Tisza-tavi PET Kupa persze nem csak környezetvédelmi akció volt, hanem verseny is. A We love Tisza-tó kapitánya mondta a címben idézett mondatot, hogy a kiszedett mennyiség csak a jéghegy csúcsán ülő pingvin csőre. A River Bank kapitánya pedig azt üzente, hogy ne vegyetek PET palackot semmilyen célra. Az NHSZ azt közölte, hogy munkatársaik egyébként is évente több ezer tonna szemetet gyűjtenek be a szárazföldön. Az ÖkosaBB pedig annak örült, hogy nagy a hírverés, és ez sokakat elgondolkodtat majd.
És akkor a nyertesek:
1. Kötivizig: az igazgató is evezett velük az első nap, ők részben címvédők is egyébként, mivel a tavalyi felső-tiszai versenyt a JoinTisza nemzetközi hajó nyerte, amiben a magyar vízügyesek is képviseltették magukat,
2. Petvidra: akinek a kapitánya több mint 100 ismeretlenből válogatta ki a Facebookon a legénységét, és helyi lakosként őrült hálás mindenkinek, aki megtisztítja a lakóhelyét,
3. Petúnia: egy nagyon lelkes családi és baráti csapat, akiknek a fedélzetén mi is utaztunk.
A Petúnia ráadásul elnyerte a Tisza Hőse díjat is, ami azt jelenti, hogy a mi csapatunk szedte össze az egy főre jutó legtöbb szemetes zsákot.
De persze nem kell PET Kupa hozzá, hogy szebbé és élhetőbbé tegyük ezt a csodálatos tavat, bárki a nyomunkba eredhet, hajrá!