Féllábú tornászok vagyunk, akik a gerendán egyensúlyoznak
Az OFF-Biennále egy művészek, alkotócsoportok, kurátorok, művészetszervezők, galériások és műgyűjtők kezdeményezésére, önkéntes együttműködésben megvalósuló, alulról szerveződő eseménysorozat. Legfontosabb alapelve, hogy az OFF és az azon résztvevő programok nem kértek semmilyen állami támogatást, és nem vettek, vesznek igénybe államilag fenntartott helyszíneket, a finanszírozást ezzel szemben alapítványi és magánforrások biztosítják.
Király András a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és Fekete György 2012-es helyzetbe kerülése óta rajzolja grafikáit. A jobboldali kultúrpolitikai szereplőket és szituációkat kifigurázó, egyben a politikai plakát műfaját használó alkotó a Magyar utcai Lollipop Factoryban állítja ki a kezdetben álnéven közölt képeket.
Az alkotó eredeti szándéka szerint az interaktív, színezhető plakátinstallációt a Károlyi kert kerítésére rögzítette volna - hogy ez miért nem így lett, arról olvassák el a kiállítás részeként hozzáférhető levelezést az önkormányzattal.
Helyszín: Lollipop Factory 1051 Budapest, Magyar utca 18.
Nyitva tartás: május 31-ig.
(Fotó: Dragon Zoltán/OFF-Biennále Budapest Archívum)Az elmúlt hetekben több helyen lehetett a városban elszórva ehhez hasonló fénykép-montázsokkal találkozni. A magyar származású Matthias Megyeri - akinek többek között a New York-i MoMA gyűjteményében is vannak művei - OFF-ra kitalált The Isochronic Archive Budapest címet viselő gerilla-installációja egy néhány évvel ezelőtti budapesti projektjét idézi. Akkor a Józsefvárosi Galéria falát borította a városban lőtt fotókkal, és tette meg a homlokzatot galériává, most a rendezvény résztvevőitől begyűjtött képekkel szórta tele a várost. Ezek a képek a biennále infopontjaként működő OFFice mellett találhatóak, de kérdéses, hogy mennyi lesz ott a rendezvénysorozat végére, mert az installáció része, hogy a látogatók vagy a járókelők visznek haza belőlük.
Helyszín: 1051 Budapest, Henszlmann Imre utca 9.
Nyitva tartás: május 31-ig.
(Fotó: Dragon Zoltán/OFF-Biennále Budapest Archívum)Mentés Másként - A Lengyel Intézet bunkerszerű Latarka nevű kiállítóterében látható Huszti János és Szalay Péter Mentés másként című tárlata, ami a Műértő magazin által megválasztott 50 legbefolyásosabb ember portréját mutatja be - betonba öntve. Művészek, kurátorok, kritikusok, galeristák, múzeumigazgatók, gyűjtők, kultúrpolitikusok, mind megőrizve őket az örökkévalóságnak egy olyan területről, ami már az utóbbi pár évben is hatalmas változásokon ment át.
Helyszín: Latarka Galéria 1061 Budapest, Andrássy út 32.
Nyitva tartás: június 4-ig K-P: 11.00 – 17.00
(Fotó: Zellei Boglárka/OFF-Biennále Budapest Archívum)A szokatlan kiállítási helyzetek láncolatába illeszkedik a MABÉOSZ-székház is, vagyis a Magyar Bélyeggyűjtők Országos Szövetségének Vörösmarty utcai épülete, ahol Nemes Csaba festményét nézhetjük meg. Nemes egyetlen, a Kádár-kor szellemét idéző és napjaink dilemmáival szembesítő képet helyezett az óriásablakos, általában bélyegkiállításoknak és táncesteknek otthont adó helyiség falára. Nemes a paksi atomerőmű bővítése kapcsán az első építkezésről közölt Nagykép-összeállításban figyelt fel egy különös fotóra (Ruzsonyi Gábor/MTI), “amelyen az előtérben egy festő, Nagy Előd alakja látható, háttérben az épülő erőmű dinamikus szerkezetével. A művész 1979 őszétől - Szabó Benjámin kormánybiztos megbízásából - festményeivel dokumentálta és egyben reprezentálta a munkálatokat. Vajon mi járt Nagy Előd fejében, amikor a megbízást elvállalta? Voltak-e ideológiai dilemmái, esetleg gyakorlatias megfontolásból döntött így?” (Nemes Csaba)
Nemes Csaba: Terepmunka
Helyszín: MABÉOSZ-székház Budapest 1064, Vörösmarty u. 65.
Nyitva tartás: május 29-ig H-Sz-P: 10.00-18.00
(Fotó: Zellei Boglárka/OFF-Biennále Budapest Archívum)A különleges helyszínek sorát bővíti a Postapalota. A 2008-ig a Magyar Posta székházaként működő épület romos, hangárszerű garázshelyiségében négy művész installációi, a kertben pedig a Kaszás Tamás és Kristóf Krisztián hegesztett murálja látható.
A csoportos kiállítás a nevét Hugo Gernsback 1925-ös fogalmáról, pontosabban eszközéről, az Izolátorról kapta. Az izolátor egy olyan gép, amely az úgynevezett termékeny izoláció állapotát teremti meg használója számára. A bizarr sisak megvédi viselőjét a fény, hang, hő, nedvesség, elektromos áram, zavaró gondolatok nem kívánt mértékű be- vagy kiáramlása ellen.
(A fotók két OFF-látogató a hangperformanszairól ismert Blazsek András The topological landscapes of a (free mind) című installációjának részletét kémleli.)
Helyszín: volt Postapalota
1012 Budapest, Várfok utca 24
Nyitva tartás: május 29-ig 15.00-20.00
Finisszázs: május 29. 20.00, 12z koncert
(Fotó: The Orbital Strangers Project/OFF-Biennále Budapest Archívum)Az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Részvénytársaság egykori székházába sem az a tipikus fehérfalas kiállítótér: a falakon képkeretek, a tapéta tele van más tárgyak nyomaival, a parketta nyekereg. A Zoltán utcai ház szobáiban a Kis Varsó néven működő művészeti csoport kisebb szabású installációi láthatók, mészkőhasáboktól kezdve a Lipótmező makettjéig.
Helyszín címe: 1052 Budapest, Zoltán utca 18. 2. emelet
Nyitva tartás: május 29-ig Sze-Szo: 14:00-18:00
(Fotó: The Orbital Strangers Project/OFF-Biennále Budapest Archívum)