Spanyolország, az örökös Eb-döntős

2022. szeptember 16., péntek 22:37 | egy éve frissítve

Amilyen egyoldalú és unalmas meccs volt a Franciaország–Lengyelország-elődöntő a németországi férfi kosárlabda Európa-bajnokságon, olyan izgalmasan alakult a fináléba jutásért vívott második csata Németország és Spanyolország között. Többször is gazdát cserélt a vezetés, végül Spanyolország, az aktuális világbajnok felülkerekedett, és 96-91-re győzött.

Az első negyed kiegyenlített játéka után a második tíz percet a spanyolok doyenje, a 37 éves Rudy Fernández két remek triplája vezette be, és 33-24-nél a német edző időt kért. A mallorcai születésű Fernández már a 2004-es athéni olimpián játszott a spanyol válogatottban, pedig akkor még csak 19 éves volt...

41-32-re megugrott Sergio Scariolo, a spanyolokat dirigáló olasz edző armadája, ám Schröder nem tudott hibázni, és 41-46-nál már a németek voltak elöl. Tizennégy német pontra egyetlen spanyol sem érkezett válaszként. A félidőben 51-46-ra vezetett a 14 073 néző, zsúfolt csarnok előtt játszó házigazda, Dennis Schröder, a Los Angeles Lakerst is megjárt irányító 19 pontnál és 5 gólpassznál tartott 7/9-es mezőnymutatóval.

55-46-nál már 9 pontos volt a német előny, de jött az újabb fordulat, és visszavették a vezetést a spanyolok. Hogy a házigazda kivágjon egy 8-0-át, amellyel 65-61 lett a németek javára. Míg az előző elődöntőt pillanatok alatt eldöntötték a franciák, és a második félidő már tömény unalomba fulladt, itt tövig rágtuk a körmünket az izgalomtól. Mindenesetre Schröder – aki órákkal korábban szerződött vissza a Lakershez a Houston Rocketstől – 28 pontnál járt, miközben már 71-61-re alakult az állás a fantasztikusan izgalmas meccsen. 71-65-tel fordultak rá a csapatok az utolsó negyedre.

Schröder elérte a 30 pontot (77-70), de ez semmit sem jelentett, mert Juancho Hernangomez hármasa a spanyol egyenlítést jelentette! (77-77) Sőt, 13-0-ás szakaszt rittyentettek a spanyolok, és 83-77-re fordítottak. Az sem ártott, hogy mind a 14 büntetőjüket értékesítették. Innen már nem volt több fordulat, Spanyolország 88-80-ra győzött, és készülhet a vasárnapi, Franciaország elleni döntőre, ami 20:30 órakor kezdődik, míg a Lengyelország–Németország-bronzmérkőzés 17:15-kor. Ez a finálé a 2011-es ismétlése lesz, akkor a spanyolok győztek, de ezúttal a franciák az esélyesek. Bár a spanyolokkal soha nem lehet tudni...

Férfi kosárlabda Európa-bajnokság, elődöntő

Spanyolország–Németország 96-91 (27-24, 19-27, 19-20, 31-20). Legjobb dobók: Brown 29, W. Hernangomez 16, J. Hernangomez 13, Diaz 10, illetve Schröder 30, Wagner és Obst 15-15, Theis 10.

(Borítókép: Pedja Milosavljevic / DeFodi Images / Getty Images)