Telt ház volt kíváncsi a tokiói bronzérmes, legutóbb 2008-ban olimpiát nyerő amerikai női labdarúgócsapat és a japán válogatott összecsapására a Parc des Prince-ban. Ez az utolsó futballmeccs, amit a francia fővárosban rendeznek, mielőtt augusztus 9-én pénteken este először a férfi döntőnek, majd egy napra rá a nőinek adna otthont a Paris Saint-Germain ikonikus otthona, az elődöntőket szétszórták országszerte a szervezők.
Az Egyesült Államok a B csoportból hibátlan teljesítménnyel jutott tovább, Japán a C-ben második helyen végzett a világbajnoki címvédő Spanyolország ellen. A nőknél nincs hasonló megkötés, mint a férfiaknál, itt nem három túlkoros játékos mellett csupa U23-as futballista szerepel, hanem – bár akad némi eltérés az országok hozzáállásában – az Európa-bajnokságokon, világbajnokságokon látott keretek főszereplői köszönnek vissza a pályáról.
A mérkőzés két amerikai lehetőséggel indult, de Sophia Smith kaput sem talált az ötödik percben, Lindsey Horan próbálkozását pedig a kapus védte. Jó félóra elteltével ismét Smith kapott ígéretes kiugratást a bal szélen, de pontatlanul centerezett. Az első játékrész végére feljavultak a japánok, Tanaka Mina középre tartó lövését azonban magabiztosan védte Alyssa Naeher.
A második félidőben sem enyhült az amerikai labdabirtoklási fölény, de ezt többnyire a saját térfelükön megvalósuló, nem is túl gyors labdajáratással hozták össze a tengerentúliak. Japán néhány kontrán kívül ezúttal már nem tudott veszélyeztetni, a kaput pedig nem is találta el többször Tanaka első félidei kísérlete után. A hosszabbítást azonban így is ki tudta harcolni.
A Parc des Prince hangulata inkább idézett teniszpályákét, egy-egy látványosabb megindulás, akció komoly tapsvihart és éljenzést váltott ki a nézőkből, de a meccs jelentős részében inkább a csend, a feszült várakozás jellemezte az aréna hangulatát.
A 105+2. percben jártunk, amikor az Egyesült Államok végül csak megszerezte a vezetést, Crystal Dunn átadásából Trinity Rodman talált a kapuba, mint később kiderült, kiharcolva ezzel a győzelmet és a továbbjutást a torna egyik favoritjának.
Az elődöntőben a 19 órakor kezdődő Kanada–Németország-mérkőzés győztese vár majd az amerikaiakra.
Köszönjük egész napos figyelmüket, tartsanak velünk vasárnap is! Az olimpia minden érdekes és fontos híréről beszámolunk itt az Indexen.
Addig is jó pihenést kívánunk minden kedves olvasónknak.
Magyarország a hét érmével a nap végén is megőrizte 13. helyét az éremtáblán, amelyet továbbra is Kína vezet, de az Egyesült Államok öles léptekkel közelít az éllovasra. A két gigász elsőségeit tekintve utóbbi mínusz kettővel áll, az egyéb medáliákat tekintve azonban óriási a fölénye.
Szombaton több új nemzet neve került fel az éremtáblára, így már 63 ország szerepel a listán, amelyet ide kattintva böngészhet.
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | ΣÖsszesen |
---|---|---|---|---|
1.Kína | 16 | 12 | 9 | 37 |
2.Egyesült Államok | 14 | 24 | 23 | 61 |
3.Franciaország | 12 | 14 | 15 | 41 |
4.Ausztrália | 12 | 8 | 7 | 27 |
5.Nagy-Britannia | 10 | 10 | 13 | 33 |
A svéd csapattal találkozik a magyar női kézilabda-válogatott a párizsi olimpia negyeddöntőjében, miután az északi csapat második helyen végzett hatosában.
A csoportkör zárásán a svédek kikaptak a szlovénoktól, míg a norvégok és a dánok nyertek, így ez három együttes egyaránt nyolc ponttal zárt, és közöttük az egymás elleni eredmények döntöttek.
Így alakult ki a norvég, svéd, dán sorrend, és a másik csoportban harmadik magyarok a svédeket kapták. Ha nyer a magyar csapat, akkor a francia–német meccs győztesével találkozik az elődöntőben.
Női kézilabda
A keddi negyeddöntők párosítása:
A súlylökő Ryan Crouser harmadik aranyérmét szerezte meg a párizsi olimpián szombaton.
Az amerikai sztár Rio de Janeiro és Tokió után állhatott fel ismét a dobogó legfelső fokára.
Honfitársa, a részben magyar származású Joe Kovacs az utolsó dobásával szerezte meg a második helyet. Kovacs a harmadik atléta, aki három olimpiai ezüstöt szerzett ugyanabban a számban.
A női 100 métert a két esélyesebb amerikai sprinter előtt Julien Alfred nyerte a szakadó esőben kiváló, 10.72 másodperces idővel.
Alfred, aki fedett pályás világbajnokként érkezett Párizsba, Saint Lucia első olimpiai érmét szerezte.
Szintén az idei fedett vb győztese diadalmaskodott női hármasugrásban, Thea LaFond egyedüliként került 15 méter fölé, és ő pedig a Dominikai Közösség történelmének első ötkarikás medálját gyűjtötte.
A 4×400-as vegyes váltóban Femke Bol óriási hajrával, a negyedik helyről hozta be az első helyre Hollandiát, az előfutamban világcsúcsot elért amerikaiaknak meg kellett elégedniük az ezüsttel.
A tízpróbázók kétnapos küzdelmét a csak 22 éves, U23-as Európa-bajnok norvég Markus Rooth nyerte.
Atlétika
Férfi súlylökés
Női hármasugrás
Női 100 m
4×400 m vegyes váltó
Tízpróba
Hatalmas versenyben nyerte Katie Ledecky a 800 méteres gyorsúszás fináléját (8:11.04) , második helyen 1.25 másodperccel lemaradva Ariarne Titmus lett, harmadik helyen Paige Madden csapott célba.
Az esti úszóprogram utolsó döntőjében az amerikai 4×100-as mix vegyesváltó világrekorddal (3:37.43) nyert olimpiai bajnoki címet. Ez volt a párizsi olimpia második világcsúcsa a férfi 100 méteres gyorsúszás után. Az ezüstérem a kínai váltóé lett, a bronzérem pedig az ausztráloké. A Léon Marchand-val soraiban versenyző francia váltó negyedik lett.
Egy érem és egy pontszerző helyezés az elvárás a párizsi olimpián szereplő magyar öttusázóktól – írja az MTI.
Martinek János szövetségi kapitány szerint mindkét nemnél tíz-tizenkét versenyző lehet képes a győzelemre, és ezek közé tartozik a négy magyar, Gulyás Michelle, Guzi Blanka, Bőhm Csaba és Szép Balázs is.
„Jó idényt zártunk az olimpiáig, ilyen kimagasló világbajnoki szereplés talán sohasem volt a magyar öttusában” – utalt az MTI-nek a kapitány a Bőhm Csaba arany-, Szép Balázs és Guzi Blanka ezüst-, valamint Erdős Rita bronzérmével zárult júniusi csengcsoui versenyre, ahol győzött a férfi és a női csapat is. Martinek János azzal folytatta, hogy a közvetlen olimpiai felkészülés is jól sikerült, szerencsére sérülés sem akadályozta a munkát.
„Mi az olimpia második hetében szerepelünk, hétfőn utazunk Párizsba. Gondolom, otthon mindenki belenézett egy-egy versenybe, de tudatosan nem beszéltük meg egymás között az ötkarikás eseményeket. Igyekeztem azt hangsúlyozni, hogy a feladat ugyanaz, mint egész évben, ugyanúgy kell futni és lőni, ugyanazok a versenyzők lesznek az ellenfelek is, csak most ezt a viadalt máshogy hívják, olimpia a neve” – magyarázta a kétszeres olimpiai bajnok Martinek János, aki szerint ha a versenyzők tudnak csak magukra figyelni, kizárják a körülményeket, mint ahogy az olimpiai bajnok úszó, Kós Hubert sem figyelte az ötkarikát, jó eredmények születhetnek.
A reprezentatív környezettől nem lesz egyszerű függetleníteniük magukat az öttusázóknak, ugyanis a körvívást az Észak-párizsi Arénában, majd a verseny többi részét a versailles-i kastélynál rendezik meg.
„Párizsban az utóbbi időben nem rendeztek rangos versenyt, világkupát, az alacsonyabb szintű nemzetközi versenyeiket a TF-en és a közeli laktanyában bonyolították le. Az olimpiai helyszín, ahol a lovastusa is zajlott, méltó lesz a lovaglással megrendezett öttusa búcsújához. A gyönyörű környezet talán csökkenti a versenyzők izgalmát” – reméli Martinek János, aki nem tagadja, hogy benne már most van némi drukk.
„Magamért sosem izgultam, de a versenyzőkért nagyon. Ugyanígy szorítottam a férfi párbajtőrözőknek is pénteken este. A fiúk közel állnak hozzánk, sok versenyre készültünk együtt, az olimpiára is. Nagyon örülök a sikerüknek!” – árulta el az egykori kitűnő öttusázó, aki kapitányként utolsó olimpiájára készül.
„A négy versenyzőtől egy érem és egy pontszerző helyezés az elvárás. Úgy vélem, nemenként tíz-tizenkét öttusázó is képes lehet a győzelemre, és ezek közé tartoznak a mieink is. Versenyzőként olimpiai bajnok tudtam lenni, szeretnék kapitányként is olimpiai aranynak örülni, és akkor lemásolnám volt kapitányom, Török Ferenc, valamint a legendás párbajtőröző, Kulcsár Győző példáját, akik versenyzőként és edzőként is a csúcsra jutottak” – mondta Martinek János.
Párizsban csütörtökön lesz a körvívás a férfiak és a nők számára is az Észak-párizsi Arénában, majd a mezőny átköltözik a versailles-i kastély parkjába. Pénteken a férfiak elődöntőjét, jövő szombaton a nők elődöntőjét és a férfiak fináléját, végül jövő vasárnap, az olimpia zárónapján a nők döntőjét bonyolítják le.
A magyar öttusázók eddigi olimpiai mérlege: kilenc arany-, nyolc ezüst- és hat bronzérem.
A nyári olimpia mindig is az egyik legnézettebb és legizgalmasabb sporteseménynek számít, hiszen mindig tartogat olyan emlékezetes pillanatokat, amik miatt akár évek múlva is szóba kerülnek az ötkarikás játékok, és nem mindig a sportteljesítmény miatt. Idén ez Juszuf Dikecnek hála azonban egy ezüstéremmel is társul: az 51 éves török sportlövő ugyanis mindenféle drága eszköz nélkül, zsebre vágott kézzel szerzett érmet hazájának, ami nemcsak egy emlékezetes pillanattá, hanem mémek végtelen alapanyagává is vált.
Az olimpia mindig szolgál olyan élményekkel, amik miatt minden negyedik évben az egész világ a tévében követi az eseményeket: legyen szó akár egy idegtépő, izgalmas végjátékról, a sportszerűségről vagy pedig az olyan szórakoztató, ám emberi jelenetekről, mint a 2000-es, Sydney-ben megrendezett olimpián az angolna becenévre hallgató Eric Moussambani esete, aki mindössze nyolc hónappal az olimpia előtt kezdett meg úszni tanulni, hogy aztán hazáját, Egyenlítői-Guineát képviselje az ötkarikás játékokon.
Az olimpia mindig tartogat emlékezetes pillanatokat, ami sokszor nem csak a sportolói teljesítményről szól.
Idén ezt a szerepet pedig az 51 éves török sportlövő, Juszuf Dikec tölti be, aki mindenféle high-tech eszköz nélkül, zsebre dugott kézzel szerzett párosban ezüstérmet.
Bővebben itt olvashat a hírről és tekintheti meg a mémeket!
A Nemzetközi Ökölvívó-szövetség (IBA) elnöke, Umar Kremljov pénteken bejelentette, hogy 50 000 dollárral jutalmazza az olasz Angela Carinit és az üzbég Sitora Turdibekovát, akik az IBA által felfüggesztett algériai Imane Heliftől, illetve a tajvani Lin Jü-tingtől szenvedtek vereséget.
Ebből logikusan következik, hogy mindazok, akiket Helif és a tajvani ver meg, megkapják az 50 000 dollárt.
Mint ismert, szombaton Hámori Luca az ötödik helyen végzett a nők 66 kilogrammos súlycsoportjában a párizsi olimpián, miután egyhangú pontozással kikapott Heliftől.
A 100 méter pillangó döntőjében olimpiai bajnok Milák Kristóf átvette aranyérmét, amelyet Gyurta Dániel és a magánéletben jó barátja, Dr. Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár adott át neki.
Kétségtelen, hogy az olimpiák történetének egyik legszórakoztatóbb alakja a párizsi játékokon már több alkalommal feltűnt amerikai rapper, Snoop Dogg, aki sétált az olimpiai lánggal, végigkövette az amerikai tornászok küzdelmét, és még úszóleckéket is vett az úszólegenda Michael Phelpstől.
Az NBC Sports alkalmazásában az ötkarikás játékokra utazó Snoop Dogg azonban ezek után sem lassít, és szombaton már a díjlovaglók fináléjában tette tiszteletét, ahol ezúttal is ellopta a show-t.
A rapper ugyanis tetőtől talpig lovaglónak öltözött, majd a közönség soraiban a rá jellemző lelkesedéssel figyelte, ahogy a német csapat megszerzi a versenyszám aranyérmét.
Ettől persze a közösségi médiában a rajongók ismételten elvoltak ragadtatva, és egyre többen követelik azt, hogy Snoop Dogg is kapjon egy aranyérmet az ötkarikás játékokon nyújtott szórakoztató részvételéért.
Vélhetően persze erre nem kerül majd sor, az azonban kétségtelen, hogy a rapper a díjlovaglás régi nagy szerelmese. Korábban így nyilatkozott a sportágról:
Mindig is érdekelt a díjlovaglás. Szeretem nézni, ahogy a lovak táncolnak, és szívesen adok nekik sárgarépát és almát
– mondta az előadó, aki ezúttal nem egy szál gyanús cigarettával, hanem viselkedésével füstöl.
Hát kell ennél több?
A 17 éves kanadai Summer McIntosh elképesztő hajrával nyerte a 200 méter vegyes fináléját, méghozzá olimpiai rekorddal (2:06.56). Második helyen Alex Walsh csapott célba, de az amerikai úszó szabálytalanul fordult, ezért utólag kizárták. Az ezüstérmes így Kate Douglass lett, a harmadik pedig Kaylee McKeown.
Summer McIntosh ezzel háromszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát.
Talán nem is lehet kérdés, hogy az egész ország mérhetetlenül nagy büszkeséggel fogadta a magyar férfi párbajtőrcsapat tegnap esti aranyérmét, a gratuláló százezrek között pedig a családtagok, sportolók és közéleti személyiségek mellett a politikusok is fejhajtással adóztak az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely kvartett eredménye előtt.
Közöttük volt a II. kerület közösségi médiában rendkívül aktív polgármestere, Őrsi Gergely is, aki ezúttal egy újabb kerületi lakos sikerének örülhetett.
Újabb olimpiai arany! És újabb szomszédunkat, Nagy Dávidot köszönthetjük díszpolgárként! Buda büszke bajnokaira, ezért 2021 óta ő a harmadik olimpiai bajnokunk – Szilágyi Áron és Kós Hubert után –, aki egyúttal a kerület díszpolgára is lesz. Gratulálunk az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Siklósi Gergely, Nagy Dávid összeállítású párbajtőr-válogatottnak!
– írta posztjában a budapesti kerület vezetője.
Milák Kristóf hatalmas hajrával, az utolsó métereken megelőzve kanadai riválisát nyerte meg a 100 méter pillangóúszás döntőjét. Ezzel úszóklasszisunk kétszeres olimpiai bajnoknak mondhatja magát. Élje át újra a történelmi verseny minden pillanatát, így lett Milák Kristóf olimpiai bajnok Párizsban!
Szombat este Szerbia 15–8-ra legyőzte a házigazda Franciaországot a 2024-es párizsi nyári olimpia férfi vízilabdatornáján, amivel matematikailag is biztossá vált, hogy a magyar válogatott – amely délután kikapott Ausztráliától – ott lesz a legjobb nyolc között.
A magyar csapat hétfőn éppen a kétszeres címvédő szerbekkel játszik.
Milák Kristóf 100 méteres pillangóúszásban nyert aranyérmével a 13. helyre jött fel az éremtáblán a magyar csapat szombat este, amely így 3 arany-, 2 ezüst- és 2 bronzéremmel áll.
Közvetlen előtte a 12. helyen Románia van 3 arany-, 3 ezüst- és 1 bronzéremmel, mögötte pedig 14. helyen Írország található 3 arany- és 2 bronzéremmel.
Milák Kristóf nyerte a 100 méter pillangóúszás döntőjét, így azok után, hogy ugyanebben a úszásnemben, 200 méteren ezüstérmet szerzett, begyűjtötte első aranyérmét Párizsban – így már kétszeres olimpiai bajnoknak mondhatja magát.
A szombat esti döntőbe Milák a legjobb idővel kvalifikált, és ő számított a favoritnak az aranyéremre. Persze voltak vetélytársai, kihívói a magyar úszónak, de mindenki aranyérmet várt tőle.
Óvatosabban kezdett Milák, 50-nél negyedikként fordult, de hatalmas hajrával végül megnyerte a futamot. Ideje 49.90.
A második helyet Liendo szerezte meg kilenc századdal lemaradva Miláktól, bronzérmes pedig Kharun lett. Milák ezzel a harmadik magyar úszó lett Egerszegi Krisztina és Darnyi Tamás után, aki két olimpián is aranyérmet szerzett.
A régi időkben, egészen az 1960-as évek közepéig a hivatásos kerékpárversenyzők bevett szokása volt, hogy megálltak a kávézókban, hogy ételt, vizet vagy akár bort szerezzenek, és így kibírják a verseny végéig, mára azonban ez a szokás teljesen kikopott.
Legalábbis azt hittük mindeddig, a szombati mezőnyfutamban – amely végén Valter Attila a negyedik helyen ért célba – azonban a német Nils Politt is hasonló bokszkiállást hajtott végre, amikor megállt a Cafe des Deux Moulins-ban, bár ő kifejezetten azért, hogy igénybe vegye a kávézó WC-jét, nem pedig azért, hogy feltöltődjön...
A 30 éves férfi a Montmartre alján aztán sietősen távozott a helyszínről, átugorta a korlátokat, majd felült a kerékpárra, hogy végül a 70. helyen fejezze be a versenyt, csaknem 20 perccel lemaradva az aranyérmes Remco Evenepoel mögött.
Nem számoltam, mennyi időbe telt a kitérő. Nagyon meleg volt ma, sok vizet ittunk, sok zselét nyomtam magamba, és általában nincs gondom, de ma biztosan gyomorrontásom volt
– magyarázta a futam végén.
Hamarosan, nagyjából 30 perc múlva kezdődik az esti úszóprogram, amelyben Milák Kristóf megszerezheti pályafutása második, Párizsban első olimpiai aranyérmét. Úszóklasszisunk az esti program első versenyszámában, a 100 méteres pillangóúszás fináléjában versenyez, ahova legjobb idővel jutott be (50.38).
Milák számít a szám favoritjának, de több olyan vetélytársa is akad, aki megszorongathatja. Például a mellőle rajtoló, 5-ös pályán versenyző Maxime Grousset, aki mindössze három századdal úszott lassabban Miláknál a középdöntőben, vagy említhetjük Noé Pontit vagy Josh Liendót is. Az biztos, hogy nagyon izgalmas döntőre van kilátás. Kezdés 20 óra 30 perckor.
Takács Boglárka nem jutott be a döntőbe női 100 méteres síkfutásban szombaton a párizsi olimpián.
A 22 éves sprinter remekelt a pénteki előfutamban, nemcsak nagyszerű hajrával szerezte meg az automatikus továbbjutást jelentő harmadik helyet, hanem egy századdal megjavította saját országos csúcsát is, ami így már 11.10 másodperc.
A kétszeres U23-as Európa-bajnoki ezüstérmes Takács Boglárka 60 év után az első magyar női sprinter, aki elődöntőt futhatott olimpián. Elődje, Markó Margit az 1964-es tokiói játékokon szerepelt, és végül a 11. helyen végzett.
A telt házas Stade de France-ban Takács Boglárka az első elődöntős futamba került, mind a háromból az első kettő jutott a fináléba, és a további két legjobb idővel rendelkező.
Az erőviszonyokat jól jellemzi, hogy a kilenc futó közül hat 11 mp-en belüli egyéni csúccsal büszkélkedhetett, köztük
Ismét egy futamba került a magyar versenyzővel a váltóval Budapesten is világbajnok Melissa Jefferson, aki az amerikai válogatón 10.80-at ért el.
Takács a kilences pályán nem kapta el jól a rajtot, a táv második felét már jobban megfutotta, és 11.26 mp-cel a hetedik helyen ért célba.
A futamot Jefferson nyerte 10.99-cel megelőzve Talou-Smitht (11.01). Takács Boglárka vasárnap ismét rajthoz áll, a délelőtti programban a 200 méter előfutamában.
Rajta kívül Gyurátz Réka a női kalapácsvetés selejtezőjében lesz érdekelt, délután Molnár Attila is bemutatkozik 400 méteren, majd 20.30 órától következik a férfi kalapácsvetés döntője Halász Bencével, írja az MTI.
„Nagyon élveztem ezt a futást is, az idő természetesen nem az, amit szerettem volna. Az időjárási körülmények most nem voltak annyira ideálisak, volt egy kis oldalszél, a többieknek sem lett olyan extra az idejük. Sajnálom nyilván, hogy az az eredmény, amit magamban érzek, akár már most elég lehetett volna, hogy kisebb csodával a döntőbe kerüljek” – nyilatkozott Takács Boglárka.
Hozzátette, nem csalódott, mert nagyon élvezi az olimpiai szereplést, a csodálatos hangulatot.
Az utolsó idővel érkeztem a futamomba, de igyekeztem mindent kizárni, és arra a technikai mozgásra koncentrálni, amit már tudok, és a pályán is meg tudom csinálni. Amikor ott voltunk a call roomba, akkor körülnéztem, és láttam, hogy csupa olyan versenyző van, akinek kiváló ideje van, akkor megijedtem egy pillanatra, de egész hamar sikerült ezen átlendülnöm. Ez a futáson talán nem látszott, de magamnak jó hír, hogy kezdek hozzászokni ehhez a mezőnyhöz
– fogalmazott.
Takács Boglárka vasárnap ismét rajthoz áll, a délelőtti programban a 200 méter előfutamában. „Talán, ami hiányérzet maradt bennem 100-on, azt megpróbálom belepakolni a 200-ba, és ott folytatni az országos csúcsdöntést” – jelentette ki.
A magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya, Varga Zsolt azt mondta, hogy a kihagyott emberelőnyök miatt kapott ki a csapat 9–8-ra az ausztráloktól szombaton a párizsi olimpiai csoportküzdelmeinek negyedik fordulójában.
„Egyszerű a történet, alapvetően az emberelőnyökkel volt a probléma, azokból kellett volna legalább még kettőt belőni, és akkor nyerünk” – nyilatkozta az MTI-nek Varga Zsolt a párizsi Vizes Központban lejátszott összecsapást követően.
A szakember hozzátette, az ítéletek megvoltak, keményen megdolgoztak értük, egyszerűen ezeknek az értékesítése jelentett problémát ezen a meccsen.
„Alaposan felkészültünk az ausztrálokból, de egyszerűen ma hiányzott belőlünk az átütő erő” – mondta a szövetségi kapitány, aki szerint többször „beragadt” a labda a fór járatása közben, mindenki egyedül akarta inkább megoldani a nehezebb helyzeteket.
Hozzátette, egy-egy világklasszis játékosnál ilyen szituációkban apróságokon múlik csak a döntés a passz és a lövés között.
Vámos Márton nem érezte annyira jónak a szombati riválist, mégis vereség lett a vége.
Kicsit önmagunkat vertük meg, egyáltalán nem éreztem olyan bombaerősnek ezt az ausztrál csapatot, ma mégis nyertek, amiért gratulálok. A szerbekkel várhatóan élet-halál harcot vívunk majd, ott sokkal többre lesz szükség
– jegyezte meg a Ferencvárosba visszatérő balkezes játékos.
Magyar idő szerint nem szombat este, hanem vasárnap hajnalban és reggel rendezik meg a hullámlovaglók versenyeinek záróküzdelmeit a párizsi olimpián – tudta meg az MTI.
A Tahitin található Teahupo'o pályáján eredetileg magyar idő szerint pénteken hajnalban, illetve reggel kellett volna megrendezni a férfi és női elődöntőt, bronzcsatát és döntőt, és először szombat estére tették át.
A szervezők azonban az időjárás miatt úgy döntöttek, hogy közép-európai idő szerint vasárnap 0 órakor kezdődnek az elődöntők, a férfi finálé 3.46-kor, a női pedig 4.27-kor lesz.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a párizsi olimpia női ökölvívótornájának botrányai után kész meghallgatni a szakértőket, ha – ahogy fogalmazott – a nemiség megállapításának, kategorizálásának módszerei továbbfejlődtek. Részletek itt!
Az újabb rekordot döntő Teddy Riner vezetésével a hazai válogatott nyerte meg szombaton a vegyes csapatversenyt a párizsi olimpia cselgáncstornáján.
A fináléban a tokiói játékok döntőjében a franciákkal szemben alulmaradt japánok már 3–1-re vezettek, de a közönségkedvencek kiegyenlítettek, a nehézsúlyú Riner a mérkőzés nyolcadik percében győzte le szokásos belső combdobásával Szajto Tacurut.
Mivel 3–3-ra állt a csata, sorsolás útján dőlt el, hogy melyik súlycsoport versenyzői vívják meg a mindent eldöntő aranypontos meccset. A Mars-mező Aréna közönsége őrjöngve fogadta, hogy éppen ismét a nehézsúlyt „dobta a gép”, így újra Riner és Tacuru következett. Az ázsiai óriás ezúttal hat és fél percig állta a sarat, mígnem a 204 centis és 150 kilós hazai dzsúdós kedvenc technikájával ippont dobott rajta – írja az MTI.
A 11-szeres világ- és ötszörös Európa-bajnok Riner lett pénteken a cselgáncs első négyszeres olimpiai bajnoka, majd csapatban tovább javította a rekordot. 2012-ben, 2016-ban és idén diadalmaskodott egyesben, Tokióban és Párizsban pedig csapatban nyert aranyat.
Cselgáncs, vegyes csapatverseny
1. Franciaország
2. Japán
3. Brazília és Koreai Köztársaság
Az amerikai Simone Biles pályafutása hetedik aranyát nyerte a tornászok szombati szerenkénti döntőjében női ugrásban a párizsi olimpián – írja az MTI.
A 27 éves amerikai tornász harmadik aranyát szerezte meg Párizsban, ahol a döntőben elsőre a róla elnevezett, Biles II ugrását – Jurcsenko-szaltó dupla változata bicskamozdulattal – mutatta be, melyre 15,700 pontot kapott, majd a második ugrását is remekül kivitelezte (14,900 pont).
Biles ezzel megszerezte hetedik olimpiai elsőségét, amellyel beérte a csehszlovák Vera Caslavskát az örökrangsor második helyén, így a listán már csak a szovjet Larisza Latinyina (9) előzi meg.
A 24 éves Carlos Yulo nyerte a férfi talajt, ezzel a Fülöp-szigetek első párizsi érmét, valamint országa történetének második olimpiai bajnoki címét szerezte meg szombaton.
Lólengésben pedig az ír Rhys McClenaghan állhatott fel a dobogó legfelső fokára.
szertorna, férfiak:
talaj:
1. Carlos Edriel Yulo (Fülöp-szigetek) 15,000 pont
2. Artem Dolgopyat (Izrael) 14,966
3. Jake Jarman (Nagy-Britannia) 14,933
lólengés:
1. Rhys McClenaghan (Írország) 15,533 pont
2. Nariman Kurbanov (Kazahsztán) 15,433
3. Stephen Nedoroscik (Egyesült Államok) 15,300
nők:
ugrás:
1. Simone Biles (Egyesült Államok) 15,300 pont
2. Rebeca Andrade (Brazília) 14,966
3. Jade Carey (Egyesült Államok) 14,466
Kettős dél-koreai sikerrel ért véget a női íjászok egyéni versenye a párizsi olimpián, az aranyérmes Lim Szihjeon harmadik elsőségét ünnepelte a francia fővárosban – írja az MTI.
A párizsi játékokon lezajlott négy íjászverseny mindegyikén a távol-keleti ország sportolói érdemelték ki az aranyérmet: a férfiak és nők csapatversenyében, valamint a vegyes csapatok küzdelmeiben is a Koreai Köztársaság diadalmaskodott. Lim Szihjeon utóbbi kettőnek részese volt, az egyes fináléjában pedig honfitársát, Nam Szuhjont felülmúlva diadalmaskodott.
Hogy ne legyen dél-koreai söprés a dobogón, arról a csapatban világbajnoki ezüst- és bronzérmes francia Lisa Barbelin gondoskodott, aki a hazai közönség örömére a bronzmérkőzésen legyőzte Dzson Hunjongot.
1. Lim Szihjeon (Koreai Köztársaság)
2. Nam Szuhjon (Koreai Köztársaság)
3. Lisa Barbelin (Franciaország)
Döntő:
Lim Szihjeon-Nam Szuhjon 7-3
A harmadik helyért:
Barbelin-Dzson Hunjong (Koreai Köztársaság) 6-4
Ahogyan azt mára már minden magyar tudja, és a világ legtöbb részén is tudják, a magyar férfi párbajtőrcsapat több mint ötven éve nem látott sikert ért el a párizsi olimpián, miután a címvédő Japán ellen aranytussal 26:25-re nyert a csapatverseny döntőjében.
Az elképesztő teljesítmény és a siker ellenére az Andrásfi Tibor, Koch Máté, Nagy Dávid, Siklósi Gergely kvartett a döntő után is a földön jár, a pástról az olimpiai faluba vezető útjukról ezúttal pedig egy videó is készült – így most mindenki meggyőződhet erről.
A videóból emellett kiderül, ki a legszerényebb és legkedvesebb, ahogyan az is, hogy melyikük a legszétszórtabb és -bolondosabb. De melyikük a vezéregyéniség, és mit szólnak ehhez a többiek?
Az aranyérem megszerzése után gyorskajával ünneplő párbajtőrcsapat olimpiai faluba tartó útját most ön is végigkövetheti, a Team Hungary YouTube-videójából pedig a fenti kérdések mellett megtudhatjuk, hogy milyen üzeneteket kaptak a döntő után, és az is, hogy kinek köszönhetik a legtöbbet az újdonsült aranyérmeseink.
A teljes videó ide kattintva vagy alább megtekinthető.
A nők 66 kilogrammos súlycsoportjában szereplő Hámori Luca az ötödik helyen végzett a párizsi olimpia ökölvívótornáján, miután a szombati negyeddöntőben egyhangú pontozással kikapott a szereplésével botrányt keltő algériai Imane Heliftől. A találkozó után Hámori az M4 Sportnak elmondta, nagyon élvezte az olimpia minden egyes pillanatát. Részletek itt!
A kínai Csen Meng megvédte címét női egyesben a párizsi olimpia asztalitenisz-tornáján, miután a szombati döntőben hat szettben legyőzte honfitársát, a világbajnok és világranglista-vezető Szun Jing-sát – írja az MTI.
A 30 éves, hatszoros világbajnok győztes pályafutása harmadik ötkarikás aranyát gyűjtötte be, 2021-ben, Tokióban az egyéni mellett csapatban is diadalmaskodott.
A pénteki elődöntőben Csen azt a dél-koreai Sin Jubint verte magabiztosan, aki a második fordulóban Póta Georginát búcsúztatta. A dél-koreai végül negyedikként zárt, a bronzérmet a japán Hajata Hina szerezte meg.
Szintén kínai győzelem született tollaslabdában, a tokiói ezüstérmes Csen Csing-csen és Csia Ji-fan nyerte a női páros döntőjét szombaton.
A Porte de la Chapelle Arénában rendezett kínai fináléban Csen és Csia 22-20, 21-15-re múlta felül honfitársait (Liu Seng-su, Tan Ning), majd mind a négy kínai sportoló együtt ünnepelt a pályán.
A bronzérem a japán Macujama Nami, Sida Csiharu kettős nyakába került.
Asztalitenisz, női egyes
bronzmérkőzés:
Hajata Hina (japán, 3.)- Sin Jubin (dél-koreai, 4.) 4:2 (-9, 11, 10, 7, -10, 7)
döntő:
Csen Meng (kínai, 2.) - Szun Jing-sa (kínai, 1.) 4:2 (-4, 7, 4, -9, 9, 6)
Címét megvédve az amerikai Vincent Hancock nyerte az aranyérmet a sportlövők férfi skeet versenyszámában a párizsi olimpia szombati versenynapján. A 35 éves lövő pályafutása negyedik ötkarikás aranyát szerezte meg a francia fővárosban.
A 2021-es tokiói játékok előtt 2012-ben Londonban és 2008-ban Pekingben is diadalmaskodott ebben a versenyszámban. Hancock mögött honfitársa, Conner Prince nyerte az ezüstöt, míg a bronzérem a tajvani Li Meng-jüan nyakába került.
Alig ért véget a férfi párosok eredményhirdetése, máris a női egyéni döntősöké volt a főszerep a Philippe-Chatrier-ben, ahol néhány tucat VIP-szék kivételével minden hely megtelt a kínai Cseng Csin-ven és a horvát Donna Vekic találkozójára. A hatodik helyen kiemelt kínai az elődöntőben óriási meglepetésre búcsúztatta a világelső, a Roland Garros helyszínén az olimpiát megelőző három évben verhetetlen Iga Swiateket az elődöntőben (6:2, 7:5). Vekic a torna másik nagy meglepetésemberét, a szlovák Anna Karolina Schmiedlovát ejtette ki a négy között (6:4, 6:0).
Kettejük WTA-múltjából túl sok következtetést nem lehetett levonni, három éve, Olaszországban, kemény pályán a horvát nyert, tavaly októberben, Kínában, ugyancsak keménypályás versenyen – igaz, három szettben – Cseng.
A kínai pazarul kezdett hét évvel idősebb riválisa ellen, az első adogatását magabiztosan hozta, majd rögvest brékelte is Vekicet, aki először 3:0 után tudott játékot játékot nyerni. A horvát a hetedik gémben járt talán a legközelebb ahhoz, hogy elvegye a kínai adogatását, semmi harminccal kezdett, majd 30:40-nél bréklabdához jutott, ezt azonban nem tudta beütni. A kínai remek tenyeresekkel dominálta a labdamenetet, Vekic inkább védekezni kényszerült, majd hiába mentett egy óriásit a bal csücsökben, túlzottan is felperdülő labdáját Cseng hanyag eleganciával beejtette a háló mögé. Az ázsiai a hárítás után fordított is, így mindössze 39 percnyi játékkal a hátuk mögött máris arra készülhetett, hogy egy újabb brékkel lezárja az első szettet. A meccs addigi gémeihez képest maratoninak ható játék végén ezt meg is tette a kínai, így 49 perc után 6:2-es első szettel mehetett frissíteni.
A második szettet Cseng egy semmire hozott szervajátékkal kezdte, majd ismét elvette ellenfele adogatását, így rövid időn belül hatalmas lépést tett az olimpiai arany felé. Vekic azonban nem adta még fel ezen a ponton, és a találkozó addigi talán legjobb fogadójátékát összehozva szépített visszabrékelve ellenfelét (2:1). Azonban még mindig jelentősen több volt a ki nem kényszerített hiba a horvátnál, aki rendkívül hullámzó játékot mutatott be. Hol szenzációs mentései és bravúrpontjai voltak, hol az egészen egyszerűnek tűnő tenyereseket is elmérte fél-egy méterrel. A következő adogatásánál 40 semmiről engedte visszakapaszkodni Csenget, végül jelentős energiatartalékokat felélve tudta megmenteni a játékot (2:2).
4:3-ig ismét sorra hozták saját adogatásukat, ekkor Cseng 40:15-nél két bréklabához jutott, miközben Vekic egyébként óriási mentéseket mutatott be. A horvát hárította mindkettőt, hogy aztán amikor a saját javára fordíthatta volna a játékot megint elrontson egy ziccerrel felérő tenyerest. Fejét csóválva nézett jobbra-balra a 28 éves teniszező, mint aki érzi, ezekben a pillanatokban csúszik ki kezei közül az olimpiai arany reménye végképp. Végtére is tényleg ez történt, hét évvel fiatalabb riválisa a legfontosabb pillanatban brékelte ismét: Cseng az olimpiai címért állhatott oda az újabb adogatójátékához.
Vekic 15:30-nál ütött egy széles tenyerest, ezzel meccslabdát adva a kínainak. Cseng az első szervát még a hálóba ütötte, a másodikból viszont a ritörn után a bal sarokba ütötte a nyerőt – 6:2, 6:3-mal, 1 óra 46 percnyi játékkal megnyerve a párizsi olimpia női egyéni teniszversenyét!
A bronz Swiateké lett, aki a pénteki bronzmérkőzésen 6:2, 6:1-re verte a szlovákot.
A férfiak döntőjét vasárnap 14 órától rendezik, itt mondhatni összejött az álomdöntő: a vr-2. Novak Djokovics a ranglista 3. helyén álló Carlos Alcarazzal mérkőzik meg.
OLIMPIA, PÁRIZS 2024
Tenisz, női egyéni, döntő
Cseng Csin-ven (kínai)–Donna Vekic (horvát) 6:2, 6:3