Index Vakbarát Hírportál

Imane Helif az egész világnak üzent: Nő vagyok, és nő maradok

2024. augusztus 4., vasárnap 10:35

Algéria népének ajánlja Hámori Luca elleni győzelmét Imane Helif, amelyet a párizsi olimpia negyeddöntőjében a női 66 kilogrammosok között ért el. Az összecsapás után kategorikusan kijelentette, hogy nő, és az is marad.

„Nő vagyok” – ezt kiáltotta Imane Helif, miután legyőzte Hámori Lucát, majd könnyekben tört ki a meghatottságtól. Olyan állapotba került, mintha már az olimpiai aranyat nyerte volna meg, ám az őt váró több tucat újságírónak először nem volt hajlandó nyilatkozni, de aztán kivételt tett. 

Ez Algéria első olimpiai érme női ökölvívásban. Nagyon boldog vagyok. Szeretnék köszönetet mondani az egész világnak, az arab világnak. Nagyon szépen köszönöm

– mondta a BBC-nek, a következő gondolatával pedig az algériai tévé riporteréhez fordult. „Én uraltam a meccset. S ezt a győzelmet Algéria népének ajánlom.”

Később algériai zászlóval a hátán haladt át a mixedzónán, ahol algériai riportereknek ezt mondta: 

Az egész világnak mondom, hogy nő vagyok, és nő maradok

– jelentette ki.

Mint azt korábban megírtuk, Hámori Luca egyhangú pontozással kikapott Imane Heliftől az olimpiai negyeddöntőben a női ökölvívók 66 kilogrammos versenyében, ezzel az ötödik helyen zárt Párizsban.

Példakép akar lenni

Helif már a tavalyi világbajnokságon sem indulhatott el, mivel egy vizsgálaton bebizonyosodott, hogy biológiailag férfi. Ahogy korábban megírtuk, a Nemzetközi Ökölvívó Szövetség (IBA) 2023-ban a magas tesztoszteronszint miatt zárta ki a sportolót, az idei olimpián azonban mégis elindulhatott. Az Algériai Olimpiai Bizottság kiállt Helif mellett, szerintük versenyzőjük egy lejárató hadjárat áldozata.  

Helif a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB) is megköszönte a támogatást. „Hálás vagyok a NOB-nak, igazat mondanak” – mondta.

Nagyon büszke vagyok arra, hogy Algériát képviselhetem. Hálát adok istennek – ez az első női bokszérem Algériában. Az olimpián nincsenek könnyű ellenfelek. Remélem, készen állok a következő mérkőzésre a hazámért, amelyet annyira szeretek. És remélem, hogy jó példa lehetek a következő generáció számára.

A híresztelésekkel ellentétben Helif nem férfi, és nem is transznemű sportoló, születésekor nőként sorolták be. Ez a besorolás az újszülöttként megfigyelt külső nemi szerveken múlik. Helif az anyakönyvi kivonat szerint tehát nő, a biológiai profil azonban már árnyaltabb helyzetet mutat.

Bár nőként született, és nőnek vallja magát, a Business Insider India szerint Helif DSD-s vagyis egy nemikromoszóma-rendellenességgel járó nemi fejlődési zavarokat okozó betegségben szenved. Emiatt XY-kromoszómái és magasabb tesztoszteronszintje van – ami a férfi sportolókra jellemző. Ez az emelkedett tesztoszteronszint vezetett oda, hogy megbukott a nemi alkalmassági teszten, és kizárták a 2023-as ökölvívó-világbajnokságról.

Hámori a találkozó után a következőket mondta az őt körülvevő újságíróknak: 

„Azt gondolom, hogy minden félelmemet és kétségemet el tudtam hagyni, mielőtt beléptem a ringbe. A háromszor három perc minden pillanatát élveztem, és egy pillanatig sem vagyok csalódott, mivel idáig eljutottam, és mindent megtettem, ami tőlem telhető volt. Úgy gondolom, lehetett volna esélyem, de most ez így alakult. Én próbáltam sportszerűen viselkedni, ugyanúgy, mint az ellenfelem, rá sem lehet mondani egy rossz szót sem, nem ő tehet a kialakult helyzetről, és nagyon sportszerű volt. Ez a helyzet egyáltalán nem rontotta el az olimpiámat.”

(Borítókép: Imane Khelif  a női 66 kilogrammos súlycsoport negyeddöntőjének mérkőzése után, a 2024-es olimpiai játékok nyolcadik napján, a North Paris Arénában 2024. augusztus 3-án Párizsban, Franciaországban. Fotó: Peter Cziborra / Reuters)

Rovatok