Az algériai Imane Helif és a tajvani Lin Ju-ting ökölvívók körül kialakult vita tovább folytatódik: a hírek szerint az algériai és a tajvani olimpiai bizottság jogi lépésekkel fenyegette meg a Nemzetközi Bokszszövetséget (IBA), ha az nyilvánosságra hozza a kizárásuk alapjául szolgáló teszteredményeket.
Az érintett bizottságok levelet küldtek, amelyben figyelmeztettek, ne hozzák nyilvánosságra az említett információkat, többek között arra hivatkozva, hogy ez sérti a személyes adatok védelmét – írja az insidethegames.biz.
Lin és Helif három évvel ezelőtt a tokiói olimpián is részt vett, de akkor nem kerültek a figyelem középpontjába, és egyikük sem nyert érmet. Most más a helyzet, a Hámori Lucát is legyőző Helif pénteken, Lin egy nappal később az aranyéremért szállhat ringbe Párizsban.
Mindkettőjüket kizárták a tavalyi, az IBA által szervezett világbajnokságról, miután nem feleltek meg a rajtuk elvégzett nemi teszteken. Párizsban azonban indulhattak, mivel a NOB visszavonta az IBA szervezési jogkörét, és saját szabályai szerint bonyolítja le a női ökölvívótornát az olimpián.
Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke a párizsi olimpia női ökölvívótornájának botrányai után kész meghallgatni a szakértőket, ha – ahogy fogalmazott – a nemiség megállapításának, kategorizálásának módszerei továbbfejlődtek.
Van két bokszolónk, akik nőnek születtek, nőként nevelkedtek, útlevelükben nőként vannak feltüntetve, és sok éven keresztül a női mezőnyben versenyeztek. Ez egyértelműen a női lét meghatározása
– fogalmazott a NOB elnöke. „Amit most látunk az az, hogy egyesek magukévá akarják tenni annak meghatározását, hogy ki a nő. Ezeket a szakértőket szeretném meghívni és felkérni, hogy álljanak elő egy új tudományos módszerrel annak meghatározása, hogy ki a nő, miként születnek meg a nők, miként nőnek fel, és aki útlevelében nőként van feltüntetve, miért nem tekinthető nőnek.”
Bach azt is kiemelte, hogy ha a szakértők előállnak valamivel, akkor a NOB kész meghallgatni őket ,és kivizsgálni az eseteket, ám politikailag motivált, kulturális háborúban az általa vezetett szervezet nem kíván részt venni. Hozzátette: elfogadhatatlannak tartja azt, ami a témában a közösségi médiában folyik, gyűlöletbeszéddel és agresszióval párosulva.