Veszprém olimpiai bajnokai, Kiss Balázs és Rasovszky Kristóf sosem találkoztak még egymással, pedig mindketten ugyanabban a városban élnek. Az 52 éves Kiss Balázs, aki az 1996-os atlantai olimpia kalapácsvető-versenyének győztese, valamint a nála 25 évvel fiatalabb Rasovszky Kristóf, aki a párizsi nyári játékokon 10 kilométeres nyílt vízi úszásban szerzett aranyérmet, mindketten Veszprémet nevezik otthonuknak.
Kiss Balázs szerint az, hogy még nem találkoztak, annak tudható be, hogy az úszók rengeteg időt töltenek edzéssel.
Köztudott, hogy az úszók elképesztően sok időt fordítanak az edzéseikre, nem olyanok, akik naphosszat flangálnak a belvárosban. Ha nem a veszprémi uszodában róják a hosszokat, külföldi edzőtáborokban teszik ugyanezt, vagy éppen rangos nemzetközi versenyeken vesznek részt, egyszóval kicsi az esély arra, hogy egy kávét vagy egy kólát megigyál velük
– mondta Kiss Balázs az SzPress Hírszolgálatnak, aki Veszprém első és 28 évig egyetlen olimpiai bajnoka volt.
Nagy tisztelettel beszélt Rasovszkyról, valamint Veszprém másik híres úszójáról, Betlehem Dávidról is, aki bronzérmet szerzett az olimpián.
Csak az elismerés hangján szólhatok Rasovszky Kristófról, akit a családja és az úszás mellett a Pannon Egyetem, tanulmányainak színhelye is Veszprémhez köt, de emelem kalapomat a szintén jó srác olimpiai bronzérmes Betlehem Dávid előtt is. Őszinte és ezért is szeretetre méltó fiatalemberek, ami a szívükön, az a szájukon, jól nyilatkoznak, nem a földtől elrugaszkodott sportolókként
– folytatta Kiss Balázs, akinek az e-mail-címéhez tartozó 8124-es szám is arra emlékeztet, hogy 28 évvel ezelőtt Atlantában 81.24 méteres dobásával lett olimpiai bajnok. Most büszke arra, hogy végre nem csak őt emlegetik Veszprém olimpiai győzteseként.
Kristófra és Dávidra is büszke lehet Veszprém városa, ugyanúgy az egész ország, én pedig már régen vártam arra, hogy ne csak engem emlegessenek Veszprém olimpiai győzteseként
– tette hozzá a nyilvános szereplésekre ritkán vállalkozó Kiss Balázs, aki, mint a Dél-kaliforniai Egyetem színeinek egykori képviselője, nemrégiben került be az amerikai egyetemek atlétikai kiválóságai előtt tisztelgő Halhatatlanok Csarnokába.
Veszprém és a Balaton régiója sikeresen házigazdája volt a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa programsorozatnak, most pedig egy újabb rangos megméretésre készülnek: az Európa Sportrégiója 2026 cím elnyerésére.
Újabb pályázat benyújtására készülünk, mert úgy érezzük, hogy a kultúra és az innováció értékeinek bemutatása után érdemesek lehetünk az Európa Sportrégiója 2026 cím kiérdemlésére is
– mondta Kiss, akit a projekt szakmai vezetőjének kértek fel.
A hagyományokat követve az Európa Bizottság és az UNESCO hivatalos partnere, az ACES Europe brüsszeli szervezete hirdette meg a pályázatot, amelyen nemcsak a híres sportolók jelenléte számít majd, hanem hogy milyenek a sporttal kapcsolatos fejlesztési tervek a régióban, mennyi az igazolt versenyzők száma, valamint a lakosság mindennapos sporttevékenysége is.
„A pályázatunk erőssége, de egyben az előttünk álló feladat bonyolultsága is az, hogy ezúttal a régió száznál is több kisebb és nagyobb települése áll a depóba. Teendő bőven akad, ezért olyan közös utat kell bejárni, ami a siker kapujához vezet” – tette hozzá.
Kiss Balázs Rasovszky Kristófot és Betlehem Dávidot, mondhatni, a földijeit is megszólította, hogy segítsenek a pályázatban.
„Fiúk, számítunk rátok, minden pályázathoz kellenek olyan nagyszerű emberek, akik példaképek, hírvivők, akiknek a szavai hitelesek. Idén még várnak rátok újabb kihívások a versenyeken, de jövőre szívesen látnánk bennetek a pályázó csapatunkban akár védnökként, akár testhezálló feladatok megoldóiként” – mondta.
A ti büszkeségetek is lesz, ha 2026-ban Veszprém és a Balaton pályázata nyeri el az Európa Sportrégiója címet
– zárta lelkesítő gondolataival Kiss Balázs.
(Ajánlókép: Kiss Balázs 1996-ban az atlantai olimpián. Fotó: Földi Imre/MTI)