Kenya felforgatta a világ atlétikáját

2015. augusztus 25., kedd 18:59

Bár eddig nem volt csúcsformában, a világrekorder David Rudisha győzött 800 méteres síkfutásban a pekingi világbajnokságon. A pekingi döntőben nagyon taktikusan versenyezve, nem igazán nagy idővel nyert a kenyai

A döntőbe két nagy favorit sem jutott már be, Nijel Amos gyengén futott, a világbajnok Mohammed Amant pedig kizárták az elődöntőben, mert feltartotta holland ellenfelét.

Rudisha, ahogy az elődöntőben, most is előrement, lassú, 54 másodpercen kívüli első kört diktált kenyai csapattársaival. Hajrájában bízott ezúttal is. A lengyel Adam Kszcot belülről próbált előzni, de Rudisha jól zárt előtte. Rudisha elképesztően jól hajrázott. Kszoct kapaszkodott mögötte. El is vitték az első két helyet. Az idei év felfedezettje, a világranglistát vezető Amel Tuka az első 500 méteren leghátul volt. Hiába jött nagyon jól a végén, szinte mindenkit ki kellett kerülnie, hosszabb futásra kényszerítették az utolsó kanyarban, így csak bronzérmes lett. Így is sporttörténelmet írt, ez lett Bosznia-Hercegovina első érme az atlétikai vb-k történetében.

A női középtávfutók 1500-on döntőztek, a 22 éves világcsúcsot átíró Genzebe Dibabát nem tudta megállítani senki. Az etióp bevállalós volt, nem hagyta a döntést a végére, 700 méter után ritmust váltott, és széthúzta a mezőnyt.

Nagyon kemény 800-at futott, csak a kenyai Kipyegon tudott tapadni rá, de az utolsó száz méterre ő is elgörcsölte. Dibaba így már ünnepelve futhatott be. Harmadikként a holland Sifan Hassan jött be, ő egy kicsit eltaktikázta, későn váltott ritmust. nagyon hátulról kellett előretörnie. Dibaba elképesztően gyorsan futotta az utolsó 800-at, szakértők számításai szerint 1:57.12-ő volt az ideje. Ennél még 800 méteres versenyben is csak egyszer futottak gyorsabban idén.

Rudisha győzelme nem volt igazán meglepetés, de az óriási szenzációs, hogy a 400 gátat kenyai futó nyerte. Nicholas Bett  47.79 másodperccel, a világ idei legjobbjával győzött.

Kenya korábban még nem nyert világbajnokságot 800 méternél rövidebb távon. Bett nem volt optimális helyzetben, hiszen a kilences pályán futott, így az utolsó százig nem is láthatta, hogy áll a többiekhez képest. Az egyenest azonban ő futotta meg a legjobban, a végső ötvenen ő őrizte meg legjobban ritmusát, bár az utolsó százat még az orosz Kudrjavcev kezdte meg elöl. Ő országos csúccsal lett második.