Szenzációs Ferrari-első sor az Orosz GP-n

2017. április 29., szombat 13:58

Felborult a megszokott sorrend a Forma-1-ben, a szocsi időmérőn a Ferrarik kilenc év után először kisajátították az első sort, Sebastian Vettel szerezte meg a pole pozíciót Kimi Raikkönen előtt. Legutóbb a 2008-as Francia GP-n fordult elő ilyen, ott Raikkönen és Massa voltak legelöl.

A Mercedesek az utolsó időmérőharmadra újra beleerősítettek, van egy különleges motorprogramjuk, ami egy-két körre plusz erőt ad a kocsinak, de Bottas és Hamilton ezzel sem tudta megverni a Ferrarikat.

Bottas köre csak-csak rendben volt, egy tizeden belül maradt a Ferrarikhoz, Hamilton viszont pocsék kört ment, fél másodperccel lemaradt, és csak negyedik lett, csapattársa is megverte.

A Mercedes a tavalyi Monacói GP óta először vesztette el a pole-t, akkor az RBR-es Ricciardo verte meg őket. Vettel és a Ferrari 2015 szeptembere, a szingapúri futam óta először kvalifikált az élre.

Raikkönen egyébként sajnálhatja, mert az utolsó kanyarig remek körön volt, de azt elrontotta, lecsúszott a pályáról, veszített egy kis időt. Talán pont annyit, amennyi a pole-hoz kellett volna.

A Mercedes ilyen helyzetben nem volt a két évvel ezelőtti Szingapúri GP óta, valójában vasárnap akkor van esélyük nyerni, ha a Ferrari elront valamit. A rajtot, esetleg a taktikát, vagy biztonsági kocsi kavar be. Erőből a Mercedes képtelennek tűnik a győzelemre, a szabadedzéseken Vettel és Raikkönen még gyorsabb volt, pénteken és szombaton is verte őket.

Ráadásul Vettel a legutóbbi kilenc első rajthelyes versenyét mind megnyerte, ebből kettő volt a Ferrarival, a már említett szingapúri futam és előtte a 2015-ös magyar.

Az időmérő előtt

Vettel és Räikkönen a harmadik szabadedzést is megnyerte szombat délelőtt Szocsiban, így nagyon magabiztosan készülhettek az időmérőre. A Mercedesek közül különösen Hamiltoné nem volt formában, csak negyedik lett, mint pénteken, megelőzte csapattársa, Valtteri Bottas is.

A két Red Bull jött mögöttük, de már akkora hátránnyal, hogy látszott, csak a Ferrari és a Mercedes lehet esélyes a pole pozícióra.

Az időmérő kettőkor kezdődött el kellemes, napos időben.

A kvalifikáció eseményei

14:00: A hazai pilóta, a Toro Rossó-s Kvjat ment ki elsőként a pályára.

14:03: Az orosz másodperceket töltött az időlista élén, Magnussen, majd Sainz - Kvjat csapattársa - is megelőzte. Sőt, Alonso is a McLaren-Hondával.

14:06: Hamilton lecsúszott a pályáról, elrontott egy balost, el is vette a gázt.

14:08: Bottas, Vettel, Raikkönen, Verstappen felállt az élen. Ricciardo is hiányzik még.

14:11: Hamilton 1:34.4-gyel második Bottas mögött, de Vettel majdnem ugyanennyit ment szuperlágy gumival, míg az angol ultralágyon érte el ezt az időt. Bottas négy tizeddel volt gyorsabb, az sem meggyőző fölény, a szuperlágy egy másodperccel lassabb.

14:15: Vettel és Raikkönen között is sok, fél másodperc van a 3-4. helyen.

14:16: Alonso egyelőre kieső, 16.

14:18: Feljött 13.-nak a mclarenes, és tovább is fog jutni, mert egy nagyobb baleset miatt sárga zászló lépett érvénybe, így a többiek nem tudták befejezni a körüket.

14:19: Jolyon Palmer törte össze a Renault-t elől-hátul, keményen rátette a kocsit a kerékvetőre, az ledobta az ívről, a falnak csapódott orral és háttal is.

14:20: Palmer, Vandoorne, Wherlein, Ericsson nem folytathatja. Grosjean sem.

14:23: Alonso a depóba menet dicsérte a McLaren-Hondát! Jó egyensúly, jó tapadás, mondta a rádióba.

14:25: Elindult a második harmad 15 autóval. 15 percük van.

14:30: Raikkönen élre állt.

14:31: 1:33.264, megvan az új pályacsúcs, Bottasé. Hamilton hibázott, négy tizeddel lemaradt tőle.

14:32: Vettel megelőzte Raikkönent, Verstappen, Hülkenberg, Massa és Ricciardo az első nyolc, Ocon és Stroll a tíz.

14:41: Raikkönen nagy kört ment, második, Hamiltont is megverte.

14:42: Kvjat, Sainz, Magnussen, Alonso nem folytathatja.

14:50: Elindult az utolsó harmad, Hamilton és Hülkenberg versenyzett kicsit a felvezető körön, a német renault-s előzött, az angol majdnem belement hátulról aztán.

14:54: Raikkönen, Bottas, Vettel, Hamilton, Ricciardo, Verstappen a sorrend az első körök után. Hamilton nagyon gyenge kört ment.

14:56: Vettel már jön a második gyorskörére.

15:00: Raikkönen elrontotta az utolsó kanyarját, lecsúszott a pályáról, így Vettel 6 századdal megverte, és átvette az első helyet.

15:01: Sem Bottas, sem Hamilton nem tudott a Ferrarik elé kerülni. Bottas századokkal maradt el Raikkönentől a harmadik helyen, Hamilton fél másodpercet kapott az olasz kocsiktól, csak negyedik.

2008., Francia GP, Magny Cours, akkor volt legutóbb Ferrari-első sor az F1-ben, Raikkönen volt Massa előtt. Legutóbb tavaly Monacóban indult nem Mercedes az élről, az RBR-es Ricciardo szerezte meg az első kockát.

A Mercedes elveszítette időmérőelőnyét is, hiába csavarták fel a motort szuperteljesítményre, nem volt elég.

Massa, Verstappen, Hülkenberg, Ricciardo, Perez, Ocon az első 10.