Ezernél tart a brazil futballválogatott

2012. november 15., csütörtök 14:28

A Kolumbiával játszott barátságos meccs volt a válogatott 1000. találkozója. Vagy már az 1013.? A végső szót a FIFA mondta ki, amely elismerte, Brazília a világon elsőként jutott az 1000. válogatott meccsig.

1000 válogatott futballmérkőzés. Ez azért is egészen elképesztő teljesítmény, mivel találkozóit 98 év alatt játszotta le Brazília. Összehasonlításképp, a világ legrégebbi válogatottja, Anglia, 1872 óta szerdán jutott a 914. meccsig.

A világ legsikeresebb válogatottja első meccsét (amely sokak szerint nem hivatalos, de ezzel van meg éppen az ezer) 1914. július 21-én játszotta az angol Exter Cityvel. Hihetetlen felhajtás volt az Argentínában túrázó angol klub körül. Több ezren összegyűltek annál a szállónál, ahol a most negyedik ligás klub játékosai megszálltak.

Így indult

A hotel bárjának leleményes tulajdonosa elárverezte azokat a székeket, asztalokat, konyhai eszközöket, amelyeket az angolok használtak. Aztán a jeles napon csak ámult a meccsre összegyűlő 5000 fős publikum, az amatőr brazil válogatott nyert, a történelmi első gólt Oswaldo Gomez szerezte a 15. percben, a Osman negyedórával később talált be. 2-0 lett a vége.

A találkozót két és fél héttel a honi szövetség megalakulása előtt rendezték. Két hónappal később Argentínával játszottak először, de Buenos Airesben 3-0-ra vesztettek. Négy nappal később viszont a brazilok már valódi győzelemnek is örülhettek, Kolumbiát 3-1-re verték – megint Buenos Airesben.

Az argentinok elleni meccs egy hihetetlen sportszerűségről maradt emlékezetes. Az első gólt egy bizonyos Leonardi szerezte, aki az ünneplés helyett elismerte a bírónál, hogy kézzel segítette be a labdát. Ez annyira meghatotta a Buenos Aires-i brazil nagykövetet, hogy a meccs után személyesen gratulált a futballistának, akinek azt mondta, ez a gesztus két gólt érdemelt volna.

Soha, egyetlen válogatott nem ért el ekkora sikereket, mint a brazil. Ötször lett világbajnok (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), kétszer szerezte meg a második helyet, kétszer a harmadikat. 1997-ben, 2005-ben és 2009-ben a Konföderációs Kupában végzett az élen. Dél-Amerika legjelesebb válogatott tornáját, a Copa Américát 8-szor (1919, 1922, 1949, 1989, 1997, 1999, 2004, 2007) vitte haza.

A válogatott legsikeresebb időszaka az 1958 és 1970 közötti volt. A három világbajnoki cím mellett olyan játékosokat adott a futballvilágnak, mint Pelé, Nílton Santos, Garrincha, Didi, Carlos Alberto, Jairzinho, Tostao, Gérson,

A válogatottban a jobbhátvéd Cafú játszotta a legtöbb meccset, 1990. szeptember 12. és 2006. július 1. között 142-szer szerepelt, őt Roberto Carlos (125) és Lúcio (105) követi, Pelé 92-ig jutott. Ezalatt a 92 meccs alatt Pelé a legtöbb gólt szerezte: 77-szer volt eredményes. Ronaldo 62-ig, Romário 55-ig jutott.

A jubileumi meccs nem sikerült túl jól.  A 2014-es világbajnokságra házigazdaként készülő válogatott 1-1-es döntetlent játszott Kolumbiával a New York közeli East Rutherfordban, barátságos mérkőzésen. A kolumbiaiak szereztek vezetést közvetlenül az első szünet előtt, ám Neymar a 64. percben egyenlített. A braziloknak volt esélyük a győzelem megszerzésére is, de Neymar a 80. percben büntetőt hibázott.

A brazil válogatott ezer meccsen 640 győzelmet, 207 döntetlent és 153 vereséget számlál.