Mi lenne Kane, Szalah, vagy Agüero nélkül?

2018. február 28., szerda 08:07

A Premier League hétvégi fordulója után a BBC érdekes statisztikai összeállítást készített. Az elsőnek az apropóját Harry Kane, a Tottenham csatárának 24. szezonbeli gólja adat. A Spurs ezzel a 88. percben szerzett góllal győzött a Crystal Palace otthonában, és Kane a találattal már a 14. pontot hozta csapata számára a bajnokságban.

Mi lenne, ha Kane nem szerezne gólt?

Egyszerű a válasz, a Tottenhamnek 14 ponttal kevesebb lenne, de csak egy hellyel lenne hátrébb azon a képzeletbeli tabellán, amelyen nem számítanának az egyes csapatok legeredményesebb játékosainak pontot, vagy pontokat érő góljai. Az első táblázatba azok a játékosok kerültek, akik góljaikkal a legtöbb pontot hozták csapatuknak.

Sadio Mane Liverpool 7 7

Érdekessége a táblázatnak, hogy például Oumar Niasse és Sadio Mané 7-7 góllal ugyanannyi pontot szerzett csapatának, mint a háromszor annyi gólt jegyző Sergio Agüero, aki sok gólt lőtt, de ha azokat elvennénk, - elméletileg - akkor is nyert volna a csapata.

Arsenal 27 45

Így pedig akkor, ha az első táblázatban szereplő nyerőemberek pontszámait levonjuk. Jó látszik ezen, hogy Tottenham és a Liverpool kerülne nagy bajba, ha legjobb góllövőjével történne valami, viszont ez jó hír lenne a Chelsea és az Arsenal számára.

Manchester City 27 54
Manchester United 28 51
Tottenham 28 41
Liverpool 28 37

A Premier League nagy visszatérői

A hétvégén tért vissza a Premier League-be Patrice Evra, aki a West Hamben a Liverpool elleni idegenbeli meccsen lépett pályára. Legutóbb, még MU-játékosként, 2014. május 11-én játszott PL-meccset, azóta eltelt egészen pontosan 1385 nap, nyert két Serie A-bíjnokságot a Juventusszal közben.

Messze nem ő a leghosszabb idő után visszatérő játékos, viszont van két érdekesség is. Julian Speroni, a Crystal Palace kapusa úgy védett 3256 nap szünet után újra a Premier League-ben, hogy közben végig a londoni csapat játékosa volt. Erik Nevland pedig több, mint 10 év után tért vissza: 3667 nap szünet volt legutóbbi Manchester Unitedben lejátszott, majd a Fulham-beli bemutatkozó meccse között. Az örökrangsort három nem túl ismert játékos vezeti:

Név Dátum 1 Dátum 2 Napok száma
Damien Delaney 2002. március 16, Leicester 2013. augusztus 18., Crystal Palace 4173
Craig Fleming 19994. május 7., Odlham 2004. augusztus 14., Norwich 3752
Martin Craine 2007. augusztus 18., Portsmouth 2017. november 4., Huddersfield 3731

Van-e esély az utolsó 10 fordulóban megmenekülni?

Érdekes az a felvetés is, hogy van-e esélye még a bajnokság utolsó helyén álló, már 7 ponttal lemaradt West Bromnak a bennmaradásra úgy, hogy az utolsó 10 meccse között a Manchester United, a Liverpool és a Tottenham is szerepel? Ketten már korábban megcsinálták ezt. Alan Curbishley a 2006-2007-es idényben a West Hammel kilencpontos hátrányt dolgozott le úgy, hogy utolsó kilenc meccséből hetet megnyert. Harry Redknapp pedig e szezon előtt a Portsmouth-szal ért el csodát. Nyolc pont hátrányt dolgozott le, utolsó tíz meccséből csak kétszer nem nyert csapatával.

Mo Szalah, a ballábaskirály

Mohamed Szalah a hétvégén, a West Ham ellen a 23. gólját szerezte, megint bal lábbal, amivel húszat lőtt eddig ebben a szezonban. Ezzel pedig a PL legtöbb ballábas gólját szerző játékosa lett, az 1994-1995-ös idényben Robbie Fowler 19-ig jutott. A további sorrend:

(Borítókép: Herry Kane - fotó: Ian MacNicol / Getty Images Hungary)