Két nap múlva kezdődik a labdarúgó-Európa-bajnokság, a szurkolók már futball-lázban égnek. A magyar válogatott jövő hét kedden kezdi meg szereplését Portugália ellen a tornán, utána Franciaország és Németország következik a sorban. Ellenfél-bemutatónk utolsó részéhez érkeztünk, terítéken a Nationalelf.
Nehéz lenne azt állítani, hogy könnyű csoportba került a magyar válogatott, hiszen a mieink négyesében helyezkedik el a legutóbbi két világbajnok (2018: Franciaország, 2014: Németország) és az Európa-bajnoki címvédő, valamint a Nemzetek Ligája-győztes (Portugália), és akkor említsük meg, hogy a 2016-os Eb-n a franciák voltak a másik döntősök…
Ezen túlmenően a keretek piaci értéke alapján felállított sorrend is árulkodó lehet, hiszen a Transfermarkt.de oldal összegzése szerint a világ legerősebb hét együttese közül kerül ki három ellenfelünk, a franciák 1,04 milliárd euróval a második helyen állnak (az első Anglia 1,47 milliárddal), a németek 964 millióval a harmadik, a portugálok pedig 829,5 millióval a hetedik helyezettek.
VISZONYÍTÁSKÉPPEN: A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETÉNEK PIACI ÉRTÉKÉT 86,35 MILLIÓ EURÓRA TESZIK, AMIVEL VILÁGVISZONYLATBAN A 48. HELYEN ÁLLUNK, RIVÁLISAINK KÖZÜL PEDIG KYLIAN MBAPPÉ (160), JOSHUA KIMMICH (90) ÉS BRUNO FERNANDES (90) EGYMAGA TÖBBET ÉR A NÉMET PORTÁL KALKULÁCIÓJA SZERINT, MINT MARCO ROSSI KOMPLETT CSAPATA EGYÜTT…
Most, hogy pozicionáltuk a résztvevőket, térjünk ki mai főszereplőnkre, a német gárdára.
Az oroszországi vb után nem sokan gondolták, hogy a következő ciklusnak is Joachim Löwvel vág neki a válogatott. Az akkor címvédő németek csúfosan leégtek, és a csoportjukból sem jutottak tovább. Löw azonban maradt, a szövetség bizalmat szavazott neki, de maradtak a problémák is.
Az együttes a Nemzetek Ligája A divíziójában is leszerepelt, négy meccsen két pontot szerzett, a franciákat és a hollandokat sem tudta legyőzni. Az Eb-selejtezőkre összekapta magát a gárda, Amszterdamban 3–2-es győzelemmel indított. A harmadik fordulóban az észtek ellen gálameccset (8–0) rendeztek Marco Reusék.
A hollandok elleni visszavágó már nem sikerült jól, hazai pályán szenvedett 4–2-es vereséget a csapat, de végül így is megnyerte csoportját, és simán kijutott az Európa-bajnokságra.
2020-ban a Nemzetek Ligája átalakult, a németek maradtak az A divízióban, a remélt eredmények azonban ismét elmaradtak.
Az ukránokat oda-vissza legyőzte a gárda, Svájc ellen oda-vissza iksz, a spanyoloktól azonban kapott egy hatost, ami után a DFB válságértekezletet tartott. Rövid időn belül másodszor kellett dönteni Löw sorsáról, de a posztját 2006 óta betöltő szakember maradhatott a helyén.
Idén márciusban szégyenteljes vereséget szenvedett a Nationalelf Észak-Macedónia ellen vb-selejtezőn, az újabb blama után pedig sejthető volt, hogy már csak idő kérdése Löw búcsúja…
Löw 2019 márciusában személyesen látogatott el Münchenbe, hogy közölje Thomas Müllerrel, Mats Hummelsszel és Jérome Boatenggel, hogy nem számít rájuk a selejtezősorozatban.
Müller aztán remek formában futballozott Hansi Flick irányítása alatt a Bayernben, Hummels pedig a Borussia Dortmund védelmének vezérévé vált, a német szurkolók egyre nagyobb nyomást gyakoroltak a szövetségi kapitányra.
Annak ellenére, hogy Löw sokáig ragaszkodott döntéséhez, néhány héttel ezelőtt úgy döntött, hogy ismét bizalmat szavaz a két rutinos világbajnoknak. Az ő jelenlétük mindenképp lendíthet a csapat játékán, és mivel rutinos rókákról van szó, a válogatott körüli légkörön is érezhető lehet a jobb hangulat.
Manuel Neuer biztos pont, a rutinos kapus éppen a lettek elleni felkészülési mérkőzésen ünnepelte századik fellépését a nemzeti együttesben. Ezelőtt soha, egyetlen kapus sem viselhette ennyiszer a német válogatott mezét. A Bayern München 1-ese az egész csapatnak plusz önbizalmat adhat.
A jelenlegi csapat talán legszembetűnőbb gyengesége, hogy nincs igazán kiemelkedő vezéregyénisége a pályán, mint amilyen például Bastian Schweinsteiger volt a 2014-ben vb-t nyerő csapatban. Joshua Kimmich jó úton jár, hogy kezébe vegye az irányítást, a bajorok középpályásának ebből a szempontból ugródeszka lehet az Eb.
Löw tavasszal úgy döntött, nem tölti ki a 2022-es katari világbajnokságig szóló szerződését, és a kontinenstorna után távozik posztjáról. A szövetség elfogadta a döntését, utódja korábbi segítője, a Bayern éléről távozó Hansi Flick lesz.
A kijutott csapatok közül egyébként messze Löw ismeri legjobban a válogatottját, hiszen tizenöt éve dolgozik szövetségi kapitányként. A sorban Didier Deschamps követi kilenc évvel.
A németek az utóbbi időben keresték igazi önmagukat, a legmegfelelőbb játékosokat, a legoptimálisabb játékrendszert, a leghatékonyabb taktikát.
A védelemben a már említett Hummels stabilizálja a hátsó alakzatot, ráadásul indításai gyakran helyzetbe is hozzák a támadókat.
Antonio Rüdiger alapember a Bajnokok Ligája-győztes Chelsea-ben, ráadásul Kai Havertz is és Timo Werner is jó szájízzel érkezett a válogatott edzőtáborába.
Ilkay Gündogan a Manchester City egyik legjobbja volt az idényben, de sokat tud segíteni a csapatnak a két villámgyors és technikás müncheni szélső, Leroy Sané és Serge Gnabry is.
A szövetségi kapitány a legutóbbi két felkészülési mérkőzésen a 3-4-3-as felállást gyakoroltatta, minden bizonnyal a regnáló világbajnok franciák ellen is így fut majd ki a pályára a csapat június 15-én az Allianz Arénában.
A várható kezdőcsapat az Eb-n: Neuer – Rüdiger, Ginter, Hummels – Kimmich, Kroos, Gündogan, Gosens – Havertz, Gnabry, Müller.
A német válogatott holtversenyben a spanyolokkal az első helyen áll az Európa-bajnokságokon megszerzett aranyérmek tekintetében. A nemzeti csapat 1972-ben, 1980-ban (mindkét alkalommal NSZK) és 1996-ban is felért a csúcsra, emellett a Nationalelfnek van a legtöbb elvesztett döntője is (holtversenyben a szovjetekkel) – szintén három.
Az utóbbi időben a német csapat általában négyéves ciklusokban gondolkodott, és mindig a világbajnokságra igyekezett topformába lendülni. Ennek ellenére 2016-ban és 2012-ben is elődöntős volt, 2008-ban pedig a döntőben kapott ki a spanyoloktól.
Tehát mióta Löw a kapitány, a válogatott minden alkalommal bejutott a legjobb négy közé az Eb-n.
Eddig háromszor nem jutott tovább a csoportjából, 1984-ben, 2000-ben és 2004-ben.
EURÓPA-BAJNOKSÁG
F CSOPORT
1. FORDULÓ (június 15.)
18.00: Magyarország–Portugália (Budapest, Puskás Aréna)
21.00: Franciaország–Németország (München, Allianz Aréna)
2. FORDULÓ (június 19.)
15.00: Magyarország–Franciaország (Budapest, Puskás Aréna)
18.00: Portugália–Németország (München, Allianz Aréna)
3. FORDULÓ (június 23.)
21.00: Portugália–Franciaország (Budapest, Puskás Aréna)
21.00: Németország–Magyarország (München, Allianz Aréna)
(Borítókép: Thomas Müller csapattársaival 2021. június 7-én Düsseldorfban, Németországban. Thilo Schmuelgen / Pool / Getty Images)