(4-2)
Székely Márton
2022.12.18. 15:29

Összefoglaló

Argentína ülhetett fel harmadszor a világ trónjára, miután a katari vb fináléjában 2–2-es rendes játékidőt követően 3–3-as 120 perc után büntetőkkel 4–2-re legyőzte a címvédő Franciaországot. A mérkőzésen Lionel Messi duplázott, de így is a mesterhármast jegyző Kylian Mbappé lett a gólkirály – alighanem ez most kevéssé vigasztalja.
új hír érkezett, kattintson a megtekintéshez!
  • Az egyik a bal szélen Tagliafico, aki ezen a vb-n inkább második számú felelőse volt a posztnak Acúna mögött. Sajtóhírek szerint a Sevilla játékosa gyengélkedik, kényszerűségből nem tudta vállalni a meccset. A másik váratlan arc a kezdőben Ángel Di María, aki a csoportkör óta nemhogy kezdő nem volt, összesen nyolc percet kapott az egyenes kieséses szakaszban – mind a nyolcat a hollandok ellen tizenegyespárbajba torkollott negyeddöntőben.

• A Lusail Iconic Stadion a legmonumentálisabb létesítménye az egész 2022-es világbajnokságnak. 2017-ben kezdték meg az építését, és 2021 végén adták át. A stadion dizájnja az arab világ korongozott edényeire utal, az aranyszínű perem pedig az idő múlásával elhalványul, akárcsak a régi, kézzel festett edények külseje. A 80 ezer ember befogadására alkalmas épület egyértelműen kiemelkedik a 2022-es labdarúgó-világbajnokság összes helyszíne közül, a legtöbb meccset is ebben játsszák, szám szerint ez lesz a tizedik ezen a pályán.

• Négy héttel ezelőtt a Katar–Ecuador-találkozóval rajtolt, 63 összecsapás lejátszása után pedig a vasárnap 16 órakor induló Argentína–Franciaország-döntővel zárul a 2022-es labdarúgó-világbajnokság. De mi dönthet? Ki örülhet? Lionel Messi a csúcsra ér végül? Vagy ismét Kylian Mbappéék ünnepelhetnek?

Borbély László írása itt!

• Most először esik meg az Aston Villával és a Brightonnal, az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban szereplő együttesekkel, hogy játékost adnak vb-döntőbe. Előbbi a kapus, Emi Martínez, utóbbi Alexis Mac Allister személyében.

Mindketten kezdőként lépnek pályára.

• Aligha meglepő, hogy ami az eddigi teljesítményeket illeti, a whoscored.com kombinált álomcsapatában a franciák döbbenetes fölénye jelenik meg

• Hugo Lloris (Franciaország – 6,69)
    • Jules Koundé (Franciaország – 6,92)
    • Ibrahima Konaté (Franciaország – 7,10)
    • Nicolás Otamendi (Argentína – 6,99)
    • Theo Hernández (Franciaország – 7,42)
    • Ousmane Dembélé (Franciaország – 7,13)
    • Antoine Griezmann (Franciaország – 7,63)
    • Adrien Rabiot (Franciaország – 7,23)
    • Kylian Mbappé (Franciaország – 7,84)
    • Lionel Messi (Argentína – 8,14)
    • Olivier Giroud (Franciaország – 7,39)
  • A finálé előtt is megkérdeztük szerkesztőségünk tagjait, 16 vélemény után pedig minimális (9–7) francia fölény jött ki, ha a gólokat is nézzük, talán már nagyobbnak tűnő, 31–25-ös összdifferenciát láthatunk.

A két leggyakrabb eredmény sem sokkoló ezek függvényében, a franciák 3–1-es sikerére az argentinok 2–1-es győzelme volt a válasz, ezekre egyaránt három-három voks érkezett, volt még két-két 2–1-es és 3–2-es francia tipp is. Hárman vélték közülünk úgy, hogy tizenegyesek döntenek: kettő argentin, egy francia örömmel.

• Ez a döntő Lionel Messi 26. világbajnoki meccse, amin pályára lép, ezzel megelőzi Lothar Matthäust. Mögöttük sorban 24 mérkőzéssel Miroslav Klose, majd 23-mal Paolo Maldini, 22-vel pedig Cristiano Ronaldo következik.

• A döntő egyik kulcspárharcának a francia védelem bal szélén helyt kapó Theo Hernández és a rendre a jobb oldali félterületbe húzódó Leo Messi összecsapása ígérkezik. Nem elég, hogy Hernández alapvetően egy kifejezetten bátran előrehúzódó szélső védő, aki mögött így gyakorta nyílnak az ellenfelek számára megjátszható területek, még az a Kylian Mbappé játszik rendre előtte, aki szintén jóval ritkábban lép vissza lezárni a pálya szélét, mint teszi azt a másik oldalon Ousmane Dembélé a teljesen konzervatív szerepkörben védekező Jules Koundéval a háta mögött.

Az eddigi vb-meccseken, már amikor bevethető volt, ezt a „féloldalasságot” úgy kompenzálta védekezésben a francia válogatott, hogy a bal oldali nyolcast játszó Adrien Rabiot rendre jóval mélyebben visszazárt, már-már hatos pozíciót vett fel Aurélien Tchouaméni mellett, míg a jobb oldalon futballozó Antoine Griezmann szabadabban mozoghatott, a védekezésből támadásokba való átmenetekben Rabiot-nál kreatívabb és emiatt hangsúlyosabb szerepkörrel is.

• Az Opta Analyst viszont segített felidézni nekünk: 2018 nyarán, az oroszországi vb nyolcaddöntőjében csapott össze a két válogatott, Franciaország pedig a mérkőzés jelentős részében óriási dominanciát mutatva, 2–1-ről fordítva 4–3-ra nyert, és aztán az aranyéremig meg sem állt.

• Argentína játéka egyértelműen sokkal jobban függ Messi támadó harmadbeli döntéseitől és megoldásaitól, mint a francia Mbappéjétól. Erről árulkodik az Opta aktivitásmérője is: a gólszerzési kísérlettel befejezett akciókban való részvételek számában Messi mellett egyedül Rodrigo De Paul fér még épp a top tíz közé, míg a franciák közül négy játékossal is találkozunk az élmezőnyben – ráadásul igen előkelő helyeken.

• Scaloni csapata a csoportkör első fordulójában emlékezetes módon 2–1-re kikapott Szaúd-Arábiától. Érdekesség lehet, hogy eddig csak egy csapat tudott vb-t nyerni úgy, hogy az első meccsét elvesztette a tornán, 2010-ben Spanyolország...

Az a finálé hosszabbításban dőlt el Hollandia ellen, Andrés Iniesta győztes találata a 116. percben érkezett.

• Bár a közvélemény egyértelműen Messi és Mbappé különharcára készül a vb-döntőben, korántsem biztos, hogy róluk szól majd a finálé. Már csak azért sem, mert az Atlético Madrid támadója, Antoine Griezmann nagyszerűen futballozik a tornán: 21 helyzetet dolgozott ki, a passzai pedig 3,01-es xG-t eredményeztek (expected goals, vagyis a várható gólok száma) – mindkét mutató a legjobb az idei világbajnokságon.

• Horvátországé lett a katari labdarúgó-világbajnokság bronzérme. Pont került tehát a hétvége egyik, de nem a legfontosabb kérdésére. Marokkó számára maradt a negyedik hely, ám az észak-afrikai együttes így is sporttörténelmet írt a kontinens első válogatottjaként, amely foci-vb-n négy közé jutott. A többi között erről a mérkőzésről, no meg az előttünk álló utolsó találkozóról, az Argentína–Franciaország-fináléról is beszélgetünk a Sportcast vb extrában Késedi Gáborral, a magyar válogatott korábbi, a Mol Fehérvár FC jelenlegi videóelemzőjével.

A bronzmeccs már mögöttünk, a vb-döntő előttünk – ugorjunk fejest az öltözői kulisszákba!

• A franciák esetében viszonylag könnyű megtippelni az alapfelállást, ha a kulcsemberek többsége egészséges, akkor Didier Deschamps vagy a 4–3–3-as, vagy a 4–2–3–1-es hadrendet preferálja. A kettő pedig meccs közben tökéletesen átjárható, sőt rendre meg is történik azzal, hogy Adrien Rabiot a fentebb már fejtegetett hibrid szerepkört látja el: védekezésben inkább a hatos, támadásban a nyolcas pozícióban.

Ettől egyedül a Tunézia ellen már emlegetett „lepihent” csoportmeccsen, illetve az elődöntőben, Marokkó ellen tértek el a franciák. Utóbbi találkozón kényszerből, hiszen a juvés középpályás kiesésével nem maradt Deschamps-nak hasonló profilú játékosa, a Rabiot-nál védekezőbb szellemű és kevésbé kreatív, ugyanakkor védekezésben valamivel párharcerősebb Youssouf Fofana szerepeltetésével 4–2–3–1-ben állt fel a csapat.

• A Gracenote elemzései szerint a döntőbe jutó két alakulat közül a dél-amerikaiaknak van nagyobb esélye a végső győzelemre, méghozzá 60 százalékban, szemben a franciák 40-jével.

• Hamarosan kezdődik a 2022-es labdarúgó-világbajnokság döntője! Még egy darabig él szavazásunk, árulja el, Ön szerint ki nyeri a katari tornát, ki emelheti mintegy három és fél óra múlva magasba a világbajnoknak járó trófeát?

Ön szerint melyik válogatott lesz a 2022-es világbajnok?