A Bayern München sosem látott csodára készül a Manchester City ellen

2023. április 18., kedd 13:55 | aznap frissítve

A labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjének legjobban várt párharca alakult a legsimábban az „odavágón”, miután a Manchester City hazai pályán 3–0-ra legyőzte a Bayern Münchent. Van-e visszaút?

Alapvetően a válasz természetesen igen, hiszen fordítottak már meg nagyobb hátrányból is kupapárharcot a történelemben, más kérdés, hogy azért ez minden lenne, csak könnyű feladat nem.

A bajorok leginkább abban bízhatnak, hogy a találkozó elején egy-két alkalommal gyorsan beveszik az angol bajnok kapuját, és a német harci szellem kiharcolja a továbbjutást érő eredményt.

De milyen gyakran fordult elő ez a Bayern München történetében?

A német sztárgárda nem sűrűn kapott ilyen (legalább háromgólos) pofont a nemzetközi porondon oda-vissza vágós párharc idegenbeli első felvonásán, a mostani csupán a nyolcadik volt a gazdag történetében.

Az eddigi mérleg?

Négy győzelem, két döntetlen, egy vereség – de mind a hét alkalommal búcsú!

Liverpooltól Manchesterig tart az átok

Először még az Európa-liga elődjének számító Vásárvárosok Kupája 1970–1971-es kiírásában fordult elő ez a Bayernnel, érdekesség, hogy Manchestertől alig 50 kilométerre, Liverpoolban került erre sor

A negyeddöntő első felvonása Roy Evansről szólt az Anfielden, aki a 30., az 50. és a 73. percben is bevette a bajorok kapuját, egymaga kialakítva a 3–0-s Mersey-parti sikert. A visszavágón az utolsó negyedóráig tartották magukat a védelmek, akkor azonban Ian Ross megtörte a jeget, pár perccel később Edgar Schneider válaszolt, de ez is csak arra volt elengedő, hogy a nyugatnémetek elkerüljék a kettős vereséget (1–1).

Két évvel később az Ajax jött szembe a Bajnokcsapatok Európa-kupájában, a kétszeres címvédő Johann Cruyffék Amszterdamban négyet vágtak a münchenieknek (4–0). A visszavágón sem sokáig volt kérdés, már a nyolcadik percben előnyhöz jutott a holland együttes, a házigazdának így akkor hattal kellett volna felelnie a fordításhoz, ebből kettő – ezzel pedig a szebb búcsú – azért össze is jött Gerd Mülleréknek (2–1).

Az Ajax sorozatban harmadszor is felülhetett Európa trónjára, de a bajorok sem sokáig bánkódtak, a következő három kiírást a Bayern nyerte meg.

Vissza a másik kupasorozathoz, amelyet akkor már UEFA-kupának neveztek. A norvég Mjöndalen 12–0-s kiejtése után a bolgár Mark Dupnica hazai pályán kevés híján visszajött a németországi háromgólos zakót követően, a nyolcaddöntőben az ugyancsak NSZK-beli Eintracht Frankfurt következett. Az első felvonáson Jürgen Grabowski nyitotta a hazai gólok sorát, és a második félidő derekára ki is alakult a 4–0-s siker. Akkor ráadásul a szépítés sem jött össze, hiszen az előzővel ellentétes módon itt Karl-Heinz Rummeniggéék szereztek hamar vezetést, és jött rá a rivális fordítása – az utolsó percekben (1–2).

Valószínűleg keveseknek mond bármit is a Boldklubben 1903 (avagy B 1903) csapatnév, de 1991. október 23-án a dán csapat alaposan megtréfálta a Bayernt. Pedig a müncheniek szereztek vezetést Mazinho góljával Koppenhágában, és a találkozó utolsó gólját is ők jegyezték. Közte? Kaptak egy hatost (6–2)… A második összecsapáson egészen a 89. percig kellett várni a találkozó egyetlen góljára, azt Mazinho lőtte büntetőből (1–0).

Guardiola barcelonaiként, müncheniként és manchesteriként is szomorította a Bayernt

Öt évvel később a Valenciát kapta nyitányként – és jött is rögvest a búcsú. A spanyol csapat Vicente Engonga büntetőjével nyitott, Claudio López a félidő derekán megduplázta az előnyt, majd a fordulást követően Gabriel Moya gyorsan kialakította a 3–0-s végeredményt. Otthon Christian Ziege már a harmadik percben kozmetikázott, a remek kezdést viszont nem követte eredményes folytatás (1–0).

A következő alkalomig 12 évet kell előremennünk az időben, és ezzel vissza is érkeztünk az elitsorozatba, amelyet már Bajnokok Ligájára kereszteltek addigra. A csoportját megnyerő együttes a portugál Sportingot 12–1-es összesítéssel győzte le a 16 között, a negyeddöntőben viszont Lionel Messiék Barcelonában 4–0-ra lemosták a münchenieket. A végeredmény már az első félidőben kialakult, érdekesség, hogy a 18. percben Pep Guardiola vezetőedzőt (2–0-s vezetésnél) kiállították. Otthon Franck Ribéry szerzett vezetést, de Seydou Keita a győztes búcsú lehetőségét is szertefoszlatta (1–1).

A 2014–2015-ös kiírásban újra a katalánok jelentették a végállomást, ezúttal az elődöntőben. A csoportkörben a Manchester Cityt és a Romát is megelőző németek a Sahtar Donecket az ukrajnai gól nélküli döntetlen után hazai 7–0-val ejtették ki, Portóban hiába kaptak ki 3–1-re, Robert Lewandowskiék 6–1-gyel feleltek Münchenben. Az elődöntő sem indult jól idegenben, bár a 77. percig gól nélkül álltak a felek. Akkor azonban jött Messi, a 80. percre már kettőnél járt, Neymar a 94. percben 3–0-ra növelte az előnyt. A visszavágón a brazil támadó Medhi Benatia korai góljára duplával felelt, így az első fél óra végén már 5–1-es előnyben volt a Barcelona, és bár Lewandowski, valamint Thomas Müller góljával a fordítás meglett, ez csak erre a meccsre és nem a párharcra vonatkozott (3–2).

Érdekesség, hogy Pep Guardiola itt a müncheniek kispadján volt, ezúttal viszont a Manchester City trénereként aratott háromgólos sikert a Bayern ellen (3–0).

aligha gondolnak jó szívvel a katalán mesterre, aki az együttes legutóbbi három nagy zakójánál egyaránt érintett volt…

Melyik csapat nyeri meg a Bajnokok Ligája 2022–2023-as kiírását?