Index Vakbarát Hírportál

A leggyengébb rivális jelentheti a legkeményebb kihívást válogatottunknak az Eb-n

2024. június 12., szerda 16:45

1996 óta nem nyert mérkőzést a skót válogatott labdarúgó-Európa-bajnokságon, eddigi három szerepléséből pedig egyszer sem jutott tovább a csoportkörből. Steve Clarke szövetségi kapitány csapata papíron az A csoport – amelynek tagja a magyar válogatott is – leggyengébbje, de minden riválisa számára komoly kihívást jelenthet. Rutinos, a világ legkeményebb ligáiban edződő futballisták, köztük egy korábban többre hivatott tehetség – legsikeresebb Európa-bajnoki szereplésére készül Skócia.

Történelme negyedik kontinenstornáján lép pályára a skót labdarúgó-válogatott, amely ugyan papíron az A csoport leggyengébb csapata, de mindhárom riválisának – köztük a magyarnak – okozhat kellemetlen, váratlan pillanatokat. Steve Clarke szövetségi kapitány immár 2019 óta irányítja a válogatottat, és regnálása második Európa-bajnokságára készül azok után, hogy 2021-ben a részben hazai rendezésű Eb-n a csoportkörben búcsúzott csapatával. Azóta viszont erősödött a skót válogatott, így lesajnálni semmiképpen nem szabad a torna előtt. Vegyük górcső alá csoportellenfelünk erősségeit, gyengeségeit, kulcsjátékosait, valamint azt, hogy összességében mit kell tudni Skócia legjobbjairól.

A FIFA világranglistáján 39. helyen álló skót válogatott finoman szólva sem számít rutinos Európa-bajnoki szereplőnek, a korábbiakban mindössze három alkalommal szerepelt a kontinenstornán – 1992, 1996 és 2021 után negyedszer jutott ki a tornára. A három alkalomból viszont egyszer sem jutott tovább a csoportkörnél, három évvel ezelőtt például utolsóként, mindössze egyetlen szerzett ponttal esett ki a kvartettből, és ért véget számára idejekorán az Európa-bajnokság. A skót válogatottat már akkor is, és még mindig Steve Clarke irányítja, aki csapatával most sem játszik teljesítménykényszer alatt – mivel különösebb elvárások nem nehezednek vállaikra –, de sokkal többre lehetnek hivatottak, mint 2021-ben.

Már csak azért is, mert a skót válogatott remek teljesítményt nyújtott a tavaly ősszel véget ért selejtezősorozatban. Nyolc mérkőzése alatt egyetlen vereséget szenvedett – azt is a csoportfavorit Spanyolországtól –, és úgy végzett második helyen, hogy megelőzte Norvégiát, Grúziát és Ciprust, így egyenes ágon kvalifikált a kontinenstornára. A mértékadó Transfermarkt szakportál szerint a skót keret piaci értéke több mint 200 millió euró – amellyel értékesebb, mint a magyar válogatott –, legmagasabban jegyzett játékosai pedig Andrew Robertson és Scott McTominay. Előbbi 30, utóbbi 32 millió eurót ér a portál adatai alapján.

Andrew Robertson és Scott McTominay a világ legerősebb bajnokságaként számon tartott Premier League-ben játszanak hosszú évek óta, a Liverpool és a Manchester United meghatározó játékosai, így kulcsfigurái a skót válogatottnak. Robertson, ugye, Szoboszlai csapattársa Liverpoolban, de hasonlóan a magyar középpályáshoz, válogatottjában a csapatkapitányi karszalag birtokosa, McTominay pedig a középső harmadban jelent stabilitást.

A skót válogatott erőssége, hogy nem világsztárok, klasszisok alkotják ugyan a csapatot, de szinte kivétel nélkül az összes futballista szigetországi, magasan jegyzett bajnokságok egyikében futballozik: legyen szó a Premier League-ről, az angol másodosztályról vagy a skót élvonalról. Ilyen alapokról érkezve márpedig erőnlétben és küzdőszellemben aligha szenvednek hiányt.

A keretben összesen három olyan labdarúgót találni, aki Európa más pontján játszik. Scott McKenna a Köbenhavn védője, Lewis Morgan a New York Red Bulls szélsője, Kieran Tierney pedig a Real Sociedad labdarúgója, de utóbbi jelentős Premier League-tapasztalattal rendelkezik. A rendkívül kemény, fizikumra építő futballt játszó skót csapat összes riválisa számára roppant kemény ellenfél lesz, így többek között a magyar válogatott sem veheti félvállról a szempontjából utolsó csoportmérkőzést. Az Opta nevű, statisztikákkal foglalkozó szakportál szerint a skót válogatottnak van a legkevesebb esélye a csoportból való továbbjutásra, de a százalékos különbsége kevéssel marad el a magyaroktól. Így tényleg minimális, előre nem kalkulálható tényezőkön múlhat akár a továbbjutása is.

Az előbb említett két sztárjátékoson, Robertson és McTominayen kívül több olyan jegyzett futballistája van a skótoknak, akik színvonalat képviselnek. A középpálya alappillére John McGinn, az Aston Villa játékosa, a támadósorból pedig még az a Ché Adams kiemelendő, aki a Southampton gólvágója. Azzal nem lehet vádolni a skót válogatottat, hogy hemzsegne a fiatal tehetségektől, átlagéletkora 28,3 év, viszont a keret tagja Billy Gilmour is, aki korábban a Chelsea reménysége volt, most pedig a Brighton kötelékében áll. Ugyan sokkal ígéretesebben indult a most 23 éves labdarúgó pályafutása, mint ahol jelenleg tart, nem feltétlen váltotta be a hozzá fűzött reményeket, de még mindig karrierje elején jár, és meghatározó szerepet tölt be a PL-csapatban.

Inkább a rutin, összeszokottság dominál a skótoknál, de Gilmour személyében például fiatal, kreatív tagja is lesz a csapatnak.

Steve Clarke pedig történelmet írna Skóciával. A 60 éves szakember neve immár összeforrt a nemzeti csapattal, 2019 óta irányítja hazája válogatottját, és 1996 után vezette ki újra kontinenstornára három évvel ezelőtt. Jó szokását megtartotta, folytatta eredményes szereplését a kispadon, így a rá következő Európa-bajnokságon is érdekelt Skócia, ezúttal viszont továbbjutna a csoportkörből, amelyre korábban nem volt példa. Sőt, ahogyan azt említettük, 1996 óta nem nyert mérkőzést a skót válogatott a kontinenstornán, amely adott esetben Németországban újra összejöhet. Erre inkább Svájc vagy Magyarország ellen lesznek jobb esélyei – mintsem a rendező németek ellen.

A várható kezdőcsapat: Gunn – Andrew Robertson, Tierney, Hanley, Hendry, Ralston – Christie, McTominay, McGregor, McGinn – Shankland.

A skót válogatott Eb-kerete 

Melyik csapat nyeri meg a 2024-es Európa-bajnokságot?

  • 8095
    Spanyolország
  • 7262
    Németország
  • 5051
    Franciaország
  • 2775
    Anglia
  • 2443
    Portugália
  • 1927
    Olaszország
  • 1073
    más
  • 669
    Hollandia
  • 393
    Belgium

Az A csoport programja az Eb-n

1. forduló

2. forduló

3. forduló

(Borítókép: Getty Images)

Rovatok