Index Vakbarát Hírportál

Mi történt vele, és mire számíthat Varga Barnabás? – Orvosok mondták el az Indexnek

2024. június 24., hétfő 20:40

A rendelkezésre álló információk alapján minden adott ahhoz, hogy Varga Barnabás kellő idő elteltével és rehabilitációt követően visszatérjen a pályára – mondták az Indexnek nyilatkozó szakorvosok, akik kérdésünkre képet adtak arról, milyen sérülést is szenvedhetett pontosan a magyar válogatott támadója, illetve hogy mi vár rá a továbbiakban.

Egy fél világ nézte rémülten és lélegzetvisszafojtva, amikor a mentősök – késlekedve – berohantak a pályára a Skócia–Magyarország Európa-bajnoki csoportmérkőzésen (0–1), hogy ápolják az ütközés következtében eszméletlenül földre zuhanó Varga Barnabást, akinek több helyen eltört az arccsontja.

Szerencsére a magyar válogatott támadó a körülményekhez képest jól van. Az esetet követően egyből egy stuttgarti kórházba szállították. A Ferencváros csapatorvosa jelezte, hogy a játékos jó kezekben van a német városban, míg édesapja elárulta: fia túl van a műtéten, és ha minden jól megy, szerdán kiengedik a kórházból.

De mire kell számítania annak, aki ilyen sérülést szenved? Többek között ennek jártunk utána szakorvosok segítségével.

Ez történhetett Varga Barnabással

Arckoponyatörés nagy energiájú sérülés esetén is történhet, Varga Barnabás esetében egy összeszaladás okozta ütközés hatására.

„A koponya több csontból áll össze, de alapvetően két nagy csoportra oszlik. Leegyszerűsítve: az agykoponya, ami az agyvelőt fedi, ez a homloktól a fejen hátrafelé indulva a tarkóig ér, míg az arckoponya a homlok aljától lefelé egészen az állcsúcsig, két oldalt a fülekig. Az arckoponya-sérülés ezeknek a csontoknak a sérülését jelenti” – vázolta Kocsis András, ortopéd-traumatológus, a Semmelweis Egyetem Traumatológiai Klinikájának igazgatóhelyettese.

Nem minden arckoponyatörés igényel műtétet, az operáció a súlyosságtól, illetve a sérülés típusától függ. Továbbá attól, hogy a csonttörés mellé milyen lágyrészsérülések társulnak, keletkezett-e instabilitás az arckoponyában, illetve hogy történt-e számottevő elmozdulás a csontok esetében.

Elmozdulás esetén a helyretételhez sebészeti beavatkozásra van szükség, ezt hívjuk repozíciónak. Instabilitás esetén pedig implantátum segítségével történik a stabilizálás – tette hozzá a szakorvos, aki azt is elmondta: az eszméletvesztés is az erőbehatás erősségén múlik. Eszméletvesztés a központi idegrendszer sérülése, például agyrázkódás esetén következhet be, a felvételből ítélve ezt történhetett Varga Barnabással is

– mutatott rá Kocsis András, aki szerint az agyrázkódás a központi idegrendszeri sérülések egyik enyhébb formája.

Nincs veszélyben a pályafutása

A traumatológus hangsúlyozta, hogy a pontos diagnózis ismerete nélkül nehéz teljes képet adni arról, hogy milyen felépülés vár a válogatott támadóra. „Amennyiben például az állkapocs is sérült, aminek következtében azt stabilizálni kellett, akkor néhány hétig folyékony vagy pépes táplálék bevitelére van szükség, elkerülve a rágás általi erő kifejtését. A varratokat egy sebészeti beavatkozástól számított 8–10 napon belül távolítják el. Ha pedig a felső arckoponya, például a szemüreg csontos fala sérült, akkor legalább 6–8 hetet kell számolni a felépülésre” – vezette le.

A gyógyulás időtartama rendkívül változó lehet. Függ attól, hogy milyen csont sérült, milyen terápiát alkalmaztak, szükséges-e belső vagy külső rögzítés. A gyógyulás addig tart, amíg a csontok, ízületek ismét stabillá válnak, amikor a teljes funkció visszatér

– tette hozzá Kiss Marianna ortopéd-traumatológus, sportorvos, az Országos Sportorvosi Hálózat (OSH) vezető főorvosa.

A diagnózis ismerete nélkül nehéz megjósolni, hogy Varga Barnabás mikor térhet vissza a pályára.

Egyszerű agyrázkódás esetén is szükséges 10–14 napot pihenni, ami magát a fizikai terhelést jelenti, de olyan kontakt jellegű sportok esetén (ökölvívás, küzdősportok, labdarúgás), ahol a fejet érte ütés, azaz az újrasérülés kockázata nagy, ott a visszatérés akár négy vagy több hetet is igénybe vehet. Bizonyos esetekben előfordul, hogy már a műtét után azonnal visszatér a funkció, stabil a belső rögzítés. Egy külső védőeszközben akár két hét után sportolhat az illető, de olyan is előfordul, hogy hosszú hetekre korlátozni kell például az állcsontok mozgását, és tartósabban védeni kell az ütéstől az arcot, fejet. A sportoló versenyzésbe való visszatéréséről a kezelőorvos és csapatorvos szakvéleménye alapján és a sportági szabályok figyelembevételével döntünk

– mutatott rá Kiss Marianna, aki arra a kérdésre, hogy egy ilyen sérülést követően a sportoló visszatérését követően rendszeresen használnia kell-e védőfelszerelést – például speciális arcmaszkot – úgy válaszolt: „Amennyiben a kezelőorvos a versenysport mellett további védőfelszerelés viseletét írja elő, úgy szükséges. Megelőző jelleggel sok sportágban eleve kötelező vagy ajánlott különböző védőfelszerelések viselete (taekwondo, ökölvívás, jégkorong, amerikaifutball stb.), míg más sportágakban a viselhető eszközök használata korlátozott. Minden esetekben kiemelten fontos, hogy csak egészséges, versenyzésre alkalmas sportoló menjen éles helyzetben pályára vagy ringbe” – mondta.

Kocsis András úgy nyilatkozott:

a megjelent hírek alapján nem ismer olyan tényezőt, ami arra utal, hogy Varga Barnabás kellő idő eltelte és megfelelő rehabilitáció után ne tudná folytatni pályafutását, vagy ami befolyásolná képességeit, illetve teljesítményét.

Túl van a műtéten

Hétfőn 11 órakor sikeres műtétet hajtottak végre a Skócia elleni Európa-bajnoki mérkőzés második félidejében súlyosan megsérülő Varga Barnabáson – mondta a 29 éves labdarúgó édesapja az nso.hu-nak.

A műtétet végrehajtották, Barni kedvese, ha kell, percenként ad tájékoztatást gyermekünk állapotáról. Egyelőre nem tudható, mikor engedik ki a stuttgarti kórházból, s az sem, hogy mennyi kihagyás vár rá. Nem titok, nehéz perceket élt át a család a televízió képernyője előtt, ám mára már nyugodtabbak lehetünk

– mondta Varga András.

Marco Rossi is üzent

A magyar válogatott szövetségi kapitány Facebook-oldalán kívánt jobbulást a vasárnapi skótok elleni drámai győzelmet hozó mérkőzésen súlyosan megsérült Varga Barnabásnak.

„A csapattársaidhoz hasonlóan Te is minden labdáért megküzdöttél. Anélkül, hogy valaha is féltél volna. Egy emberként aggódtunk, amikor láttuk, mi történt! Tudjuk, hogy rendbe fogsz jönni, de sajnos, ha sikerül továbbjutnunk, nem leszel velünk. Mindent meg fogunk tenni, és ha lesz rá lehetőségünk, a következő sikert neked ajánljuk! Jobbulást, Barni, visszavárunk!” – fogalmazott az olasz mester.

Zacher Gábor nem érti, mi történt a pálya szélén

Zacher Gábor szerint óriásit hibázott az orvosi személyzet Varga Barnabás eseténél. A toxikológus-mentőorvos, aki futballmérkőzéseken is tevékenykedik úgy fogalmazott az rtl.hu-nak: „Ültem a tévé előtt, és azt mondtam, hogy ilyen csak a mesében van.”

„Van egy német egészségügyi ellátórendszer, amiről azt mondják, hogy a világon az egyik legjobb. Ráadásul az akut, a sürgősségi ellátásuk is fantasztikus. És akkor ilyen hibát követnek el? – tette fel a kérdést, utalva arra, hogy zavarba ejtően lassan érkezett az orvosi segítség Varga Barnabáshoz.

„Vannak szabályok, hogy a kispadnál lévő pitdoktor, a hordágycsapat – mi így hívjuk őket – hogyan és mikor mozoghat. Összefut két játékos, megrúgják egymást, feltételezzünk mondjuk egy bokatörést. Ez nem egy életveszélyes állapot. Ilyenkor bemegy a csapatorvos, a gyúró, megnézik, és utána jeleznek nekünk: a két karjukat keresztbe teszik a fejük fölött, és akkor mi megyünk. Mert ilyenkor miről van szó? A játékost rá kell tenni a lapáthordágyra, ki kell hozni, elvinni az ambulanciára, és utána mehet tovább a mérkőzés” – magyarázta a mentőorvos.

(Borítókép: Varga Barnabást az orvosi személyzet a pályán ápolja, miután megsérült az arca a Skócia-Magyarország UEFA EURO 2024 csoportmérkőzésen a Stuttgart Arénában 2024. június 23-án. Fotó: Robbie Jay Barratt / AMA / Getty Images)

Rovatok