A spanyolok ifjú csillaga, Lamine Yamal gyönyörű gólt lőtt a franciáknak a müncheni elődöntőben. A meccs után a fiatal játékos boldogan állt a mikrofon elé.
„Nagyon örülök, hogy bejutottunk a döntőbe. Az elején akadtak nehézségeink, nem számítottunk rá, hogy gyorsan hátrányba kerülünk. Igyekszem élvezni a játékot, szeretnék minél több hasznára lenni a csapatnak. Születésnapomra azt kérem, hogy a döntőben is nyerjünk” – mondta a Barcelona játékosa, aki szombaton, egy nappal a finálé előtt ünnepli majd a 17. születésnapját.
Eldőlt a kérdés, amit június 14-e óta kergetünk-hajtunk magunk előtt: Spanyolország és Anglia lép pályára a németországi labdarúgó Európa-bajnokság július 14-e döntőjében!
Köszönjük a figyelmet mára! Jó éjszakát kívánunk!
Elképesztő végjátékot hozott a meccs: a 80. percben Bukayo Saka találatát les miatt még visszavonták, a 91. percben Ollie Watkinsét már nem. A birminghami csatár Cole Palmer asszisztját váltotta gólra. Ők ketten jöttek be csereként Saka érvénytelen gólja után egy perccel...
Ezzel Anglia a második döntős, Gareth Southgate együttese próbálhatja meg felvenni a kesztyűt a kedden már fináléba került spanyol labdarúgó-válogatottal.
Az állás továbbra is 1–1 Hollandia és Anglia között. A második félidő sajnos sokkal eseménytelenebb, mint az első volt. Gareth Southgate együttese visszatért az előző öt Eb-meccsén bemutatott kényelmesebb, kockázatkerülő alapjátékhoz...
Gyors gólváltást hozott a második elődöntő eleje is, harmadik találatot azonban – a keddi spanyol–franciával ellentétben – nem. A találkozóról percről percre, eseményről eseményre íródó közvetítésünket továbbra is itt lehetelérni, követni!
Harry Kane kiharcolt egy büntetőt – videózás után meg is adták neki –, majd ha már így volt, gólra is váltotta az irányt eltaláló Bart Verbruggen nagy nyújtózkodása ellenére is. (1–1)
A meccs 7. percében Hollandia megszerezte a vezetést: Xavi Simons átlövése vágódott az angol kapu jobb felső sarkába (1–0). Ezzel előnyben az előzetesen esélytelenebbnek vélt oranje!
Pillanatokon belül kezdődik a labdarúgó Európa-bajnokság 50. mérkőzése, a második elődöntő. Hollandia és Anglia összecsapását Borbély László kollégám írásos kommentálásában és közvetítésében IDE KATTINTVA követheti az Index virtuális hasábjain keresztül!
Jó szórakozást, jó szurkolást!
A nemzetközi sportsajtóban, különösen a spanyoloknál napok óta visszatérő téma, hogy a Paris Saint-Germain egészen őrjítő összeget, 250 millió eurót kínált Lamine Yamalért, a Barcelona és az Eb-döntős spanyol válogatott pár napig még 16 éves sztárjáért. A katalán klub sportigazgatója, Deco viszont csípőből lesöpörte az asztalról az ajánlatot, ami még a németországi kontinensbajnokság előtt érkezett – írja a madridi As. Mennyit nőhetett az ázsiója a torna alatt?
Az önmagában még nem meglepő, ha az angol válogatott valamelyik nemzet ellen jól kezdte a párharcát a sportág alapítójaként, de a hollandokkal azért nem volt olyan sok nagy meccs a régi időkben, 1935-ben volt egy 1:0-s angol siker, 1946-ben egy 8:2, ezt követően pedig 1964-ben, 1969-ban és 1970-ben találkoztak. Eddig a pontig három angol siker mellett két döntetlen született, majd az első holland siker után egy ötös angol nyeretlenségi széria indult be.
Az 1996-os Európa-bajnokságon Alan Shearerék 4–1-gyel vágtak vissza a nyolc évvel korábbi 1–3-ért, de a hollandokkal ellentétben ez végső sikert az angoloknak akkor nem ért – az elődöntőben tizenegyesekkel kaptak ki Németországtól. A kettő között volt még egy 1990-es világbajnoki 0–0, ez a torna az angolok számára alakult jobban, de itt is a (nyugat)németek örülhettek az elődöntő büntetőpárbajában.
Az elmúlt 28 évben egyetlen tétmeccset játszottak a felek, a 2019-es Nemzetek Ligája elődöntőjében Marcus Rashford büntetőjére a hajrában Matthijs de Ligt felelt, a ráadásban pedig Kyle Walker öngólja mellett Quincy Promes találata esett, így a hollandok 3–1-es sikerrel jutottak be a fináléba – ahol aztán 1–0-ra kikaptak Portugáliától.
AZ ÖRÖKMÉRLEGET EZ A HOLLAND GYŐZELEM SZEMPONTJUKBÓL 7–9–6-RA JAVÍTOTTA, ÍGY MINIMÁLIS ELŐNYBEN VÁRJÁK A SZERDAI MECCSET.
Megérkeztek az esti kezdők. Az angolok egy az egyben úgy állnak fel, ahogyan arra Guehi eltiltásának leteltével számítani lehetett. A holland kezdő ugyancsak egy helyen változott a negyeddöntőhöz képest, a törökök ellen szünetben lecserélt Bergwijn helyét Malen vette át a támadósor jobb oldalán.
Az UEFA honlapján megjelent információkra hivatkozva már korábban is írtuk, valódi narancsáradat borította el Dortmundot, a holland-német határtól alig 100 kilométerre fekvő város ilyen szempontból több mint ideális helyszín az „oranje” fanatikusainak. A 21 órakor kezdődő holland–angol meccsre már el is indult a szurkolói vonulás, és helyszíni beszámolók szerint – melyek rendőrségi információkon alapulnak –, konkrétan 100 ezres a tömeg, mely elindult holland részről a BVB stadionja felé! Igaz, a drukkerek alig ötödének-hatodának lehet belépője is a meccsre...
Kedd este számszeríjjal ölt meg három nőt egy férfi London elővárosában, most kiderült, hogy a BBC Five Live csatornájának sportkommentátorának családjával végzett a gyilkos. A 26 éves férfi után hajtóvadászat indult.
Abban viszonylag közmegegyezés volt, hogy az elődöntő előtti erősorrendünkben a hollandokat érezzük a leggyengébbnek, amit a csoportkörös szenvedés (végén behúzott siker a lengyelek, gól nélküli döntetlen a franciák, vereség az osztrákok ellen) után a két talán legkönnyebb párharcot jelentő, románok (3–0) és törökök (2–1) elleni siker sem tudott feledtetni.
Az Oranjét nyolc rangsorban raktuk az utolsó helyre, a másik ötben az angolok zártak, akiknek ugyanakkor három első helyük is volt! Persze, itt sem a mutatott játék (bár a védekezés az egész Eb-mezőny talán legjobbja), sokkal inkább a meccsdöntő villanásokra bármikor képes klasszisok sora az, ami ebben a végjátékban már döntő lehet.
A Leeds Unitednél és a Chelsea-nél is remek időszakot eltöltő Jimmy Floyd Hasselbaink egészen lehetetlen helyzetbe került ezen az Eb-n: a 23-szoros válogatott holland ugyanis Gareth Southgate segítőjeként az angol labdarúgó-válogatottnál dolgozik tavaly március óta. Érdekesség, hogy Southgate-tel anno a Middlesbrough-ban futballoztak együtt, innen kettejük ismeretsége és jó szakmai kapcsolata.
Vajon a lelke mélyén melyik csapat sikeréért szorít jobban a 21 órakor kezdődő holland–angolon?
A Transfermarkt aktuális adatai szerint nincs futballista a világon, akinek a nevére többször kerestek volna a futballpiaci adatbázisként működő honlapon az elmúlt napokban, mint a Barcelona és a spanyol labdarúgó-válogatott 16 esztendős tehetsége. Yamal Lionel Messit és Cristiano Ronaldót előzi a toplistán.
Spanyol fieszta a müncheni öltözőben...
A holland válogatott szövetségi kapitánya, Ronald Koeman nagy nehezen megtalálta a talán leginkább ütőképes kezdőtizenegyét, ugyanakkor nagy kérdés, hogy ragaszkodik-e elöl Memphis Depayhoz, vagy a negyeddöntőben becserélése után remeklő Wout Weghorstnak szavaz bizalmat.
Az 1988-ban Európa-bajnok hollandok a törökök elleni negyeddöntőben 20 percre voltak a búcsútól, mielőtt fordítani tudtak volna, és a szurkolók többek között az elhivatottságot hiányolták a gárdából.
Harcolnunk kell az elődöntőben. Két nagy múltú csapat csap össze szerdán, az angoloknak remek játékosaik vannak, de nekünk is
– mondta Koeman, aki játékosként Európa-bajnokságot nyert Hollandiával.
Ami az angolokkal való egymás elleni mérleget illeti, az eddigi 32 csatából 13-szor az angolok, kilencszer pedig a hollandok kerültek ki győztesen. Eb-ken kétszer találkoztak, 1988-ban az Oranje 3–1-re nyert Düsseldorfban Marco van Basten mesterhármasával, 1996-ban pedig a háromoroszlánosok győztek 4–1-re a Wembleyben – Southgate-tel a hátvédsorban.
Az utóbbi óta lejátszott kilenc mérkőzésükből viszont csak egyszer ünnepelhettek az angolok. Legutóbb a 2019-es Nemzetek Ligája-elődöntőben ütköztek meg, akkor a németalföldiek hosszabbítás után 3-1-re nyertek Guimaraesben. A jelenlegi Eb negyeddöntőiből kettő is 11-esekkel dőlt el, ebben a statisztikában pedig egyértelműen az angolok a jobbak: az utóbbi négy szétlövésükből háromszor ők voltak pontosabbak világversenyeken (összesen 19 büntetőből csak egy maradt ki), míg a hollandok az eddigi nyolc párbajukból hatot elveszítettek.
Milyen meccstervvel készülhet a két szövetségi kapitány, Ronald Koeman és Gareth Southgate? Milyen stílus feküdhet az angoloknak, és mi lehet a holland válogatott legnagyobb gyengesége a szerda esti elődöntőben? A Sportcast legutóbbi epizódjában ezekre a kérdésekre is választ adott a World Soccer brit kiadásának szerzője, a Nagy-Britanniában élő magyar sportújságíró, Bocsák Bence.
Az Európa-bajnokságtól tegnap, a Spanyolország elleni 2–1-es elődöntős vereséggel búcsúzó Franciaország sztárja, Kylian Mbappé egy kiszivárgott felvétel szerint a Real Madrid 9-es számú – korábban honfitársa, Karim Benzema által is viselt – dresszében folytatja pályafutását. A francia támadó Joselutól örökli meg a trikót, aki az Eb-t követően a Közel-Keleten futballozik majd.
A Max von der Grün Platz, Dortmund belvárosának egyik legfőbb tere már öt órával a meccs előtt teljesen megtelt, mozdulni is alig lehet a sörözgető, hangosan éneklő, az elődöntő felvezetésének minden pillanatát kiélvezni igyekvő holland drukkerektől – jelentette az UEFA helyszíni tudósítója, Derek Brookman. Az újságíró valóságos narancsáradatról, holland invázióról ír a Ruhr-vidéken, ami annyiból nem meglepő, a hollandok számára ennél már csak Düsseldorf lett volna közelebbi célpont a teljes Európa-bajnokságon, a holland határ alig 100 kilométer a várostól.
Az egyik legnagyobb futballadatbázissal és elemzői háttérrel rendelkező cég, az Opta ezúttal is elkészítette predikcióját az esti elődöntőre. A holland–angol meccsen – a szimulációk alapján – minimálisan, de utóbbi válogatottnak áll a zászló. A The Analyst szerkesztői 37,8 százalékos valószínűséget adnak arra, hogy a meccs rendes játékidőben eldől Gareth Southgate csapata javára.
A Francia Labdarúgó Szövetség elnöke, Philippe Diallo a L'Équipnek nyilatkozva biztosította támogatásáról Didier Deschamps francia szövetségi kapitányt.
2026-ig érvényes a szerződése, és elérte a kitűzött célt, úgyhogy nem látom szükségességét annak, hogy ezt a kérdést feszegessük. A múltbéli eredményei önmagukért beszélnek, folytatni fogja a küldetését
– mondta az elnök, így egyértelművé vált, hogy legalább a 2026-os világbajnokságig Deschamps marad a francia válogatott élén.
Deschamps 2012 óta irányítja a francia nemzeti együttest, 2018-ban világbajnokságot, 2021-ben Nemzetek Ligáját nyert a csapattal, 2016-ban pedig Eb-döntőbe vezette övéit, de az Európa-bajnoki címet edzőként eddig nem sikerült megszereznie.
Szerda este elkel a második hely is az Európa-bajnokság fináléjában: Anglia és Hollandia találkozik a kontinenstorna elődöntőjében, Dortmundban. De milyen felállásban léphetnek pályára a csapatok este 21 órakor? A lehetséges kezdőcsapatok alább:
A Real Madrid közleményben jelentette be, hogy a francia válogatottal az Európa-bajnokságtól búcsúzó Kylian Mbappét július 16-án, 12 órakor mutatják be hivatalosan a Santiago Bernabéu Stadionban.
Az ünnepséget megelőzően Kylian Mbappét a Real Madrid City-ben fogadja a klubelnök, Florentino Pérez, akivel aláírják a hivatalos dokumentumokat, és összekötik Mbappét legalább öt évre a klubbal.
– írják. A bemutató után Kylian Mbappé hivatalos sajtótájékoztatót ad majd a Santiago Bernabéu Stadion sajtótermében.
A magyar válogatott védője, Szalai Attila hamarosan visszatérhet Törökországba, miután a legutóbbi szezonban a német élvonalbeli Hoffenheim – majd kölcsönben a Freiburg – játékosaként alig jutott lehetőséghez. A török Trabzonspor ugyan érdeklődne iránta, de most úgy tűnik, pénzügyi problémák miatt elakadt az üzlet megkötése. Részeletek itt!
Az eddigi halovány teljesítménye miatt egyaránt sok bírálatot kapott angol és holland válogatott száll szembe szerdán a németországi labdarúgó Európa-bajnokság dortmundi elődöntőjében.
A legutóbb ezüstérmes szigetországiak egybehangzó vélemények szerint a vártnál gyengébben teljesítenek, Gareth Southgate szövetségi kapitány sikeres kezdőcsapatra vonatkozó kísérletei eddig nem váltak be, a fáradtnak tűnő Harry Kane-Phil Foden-Jude Bellingham csatársor pedig – Kane és Bellingham két-két gólja ellenére – nem tűnik hatékonynak.
Ezeken a tornákon óriási nyomás alatt játszanak a csapatok, ráadásul nálunk sok fiatal van. Mi is nagy nyomás alatt vagyunk kezdettől fogva, de jól helytállunk. Nem szerzünk sok gólt, de három olyan csapattal találkoztunk, amelyek nagyon szervezett védelemmel álltak fel. Tény, hogy Kane nincs csúcsformában, de fontos szerepe van a csapatban
– tette hozzá a szakvezetőként száz meccsnél tartó tréner.
Van egy statisztika, amely szerint már most biztosra vehető, hogy a spanyol válogatott megnyeri az Európa-bajnokságot. 2001 óta nem rendeztek olyan spanyol érdekeltségű rangos európai kupadöntőt, amelyet végül ne a spanyol csapat nyert volna meg.
Összesen 22 ilyen döntőt rendeztek, és mindannyit spanyol klubcsapat, avagy válogatott nyert meg.
Legutóbb még a Bajnokok Ligája 2000-2001-es kiírásában a Bayern München győzte le a Valenciát a fináléban, de azóta nem találtak legyőzőre a spanyol csapatok. Ezt követően mindössze három alkalommal fordult elő, hogy spanyol csapat európai kupadöntőt veszítsen, de azokban az esetekben is spanyol győztes született.
Garantált a spanyol siker vasárnap Berlinben?
Amit eddig is sejteni lehetett, azt most a Bild tényként közli, miszerint Thomas Müller utolsó mérkőzését játszotta a német válogatottban a Spanyolország elleni – szempontjából vesztes – Európa-bajnoki negyeddöntőn.
Reálisan nézve lehetséges, hogy ez volt az utolsó válogatottmérkőzésem
– mondta Müller azok után, hogy válogatottja kiesett az immár finalista spanyol csapattal szemben. Müller még 2010-ben robbant be a német válogatottba, összesen 131 alkalommal ölthette magára a nemzeti csapat mezét.
2014-ben világbajnoki címet nyert Brazíliában, azon a tornán öt góllal járult hozzá a történelmi sikerhez.
Az angolok 1968-ban Jugoszláviától (0:1), 1996-ban az NSZK-tól (1–1, 5–6) kaptak ki, mielőtt legutóbb Dánia ellen már összejött a továbbjutás (2–1 – h. u.).
A hollandok 1976-ban Csehszlovákiától (1–3 – h. u.), 1992-ben Dániától (2–2, 4–5), 2000-ben Olaszországtól (0–0, 1–3), 2004-ben pedig Portugáliától (1–2) kaptak ki, az egyetlen kivételt az 1988-as, NSZK elleni 2–1 jelenti, ami után a Szovjetuniót 2–0-ra verték meg Marco van Bastenék.
Az elődöntő második mérkőzését a dortmundi Westfalenstadionban játsszák le a német Felix Zwayer dirigálása mellett.
Az angol válogatott egyik legnagyobb sztárja, a Real Madriddal Bajnokok Ligáját és spanyol aranyat nyerő Jude Bellingham számára szép emlékeket idézhet fel a város, hiszen 2020 és 2023 között 132 tétmeccsen szolgálta a fekete-sárgákat, 24 gól és 25 gólpassz volt a mérlege.
A 21. születésnapját múlt hónapban ünneplő klasszis 2023-ban Németországban, 2024-ben pedig Spanyolországban lett a bajnokság legjobb futballistája, a mostani Eb-n pedig a szerbek elleni győzelmet érő gól mellett a szlovákok elleni, hosszabbítást eredményező ollózós gólt is feljegyezhettük a neve mellé.