Index Vakbarát Hírportál

Az EB alelnöke szerint nem lehet bilincsbe verni az internetet

2012. április 20., péntek 10:24

Egy pár bilincset a kezében tartva kezdte az internet nyitottsága mellett kiálló beszédét Neelie Kroes, az Európai Bizottság digitális menetrendért felelős alelnöke Lyonban, a World Wide Web Consortium (W3C) konferenciáján. A bilincset az alelnök a Free Software Foundationtől kapta egy levél mellékleteként, amelyben az alapítvány képviselői a nyílt szabványok mellett álltak ki, és a bilinccsel jelezték, hogy meg kell szabadítani az internetet a zárt szabványok okozta rabságtól.

Neelie Kroes beszédében hangsúlyozta, hogy csak mostanában kezdjük felfedezni, mit is jelent a nyitottság és milyen előnyei vannak: segíti a választási lehetőségek szaporodását, támogatja a versenyt és az innovációt, bővíti a lehetőségeket, hasznos a szabadság és a demokratikus számon kérhetőség szempontjából. Az alelnök célja, hogy a hatóságok, a közigazgatás számára megkönnyítsék a nyílt szabványok használatát, és az uniós testület dolgozik egy olyan anyagon, ami útmutatást adna az érintetteknek. Kroes határozottan kiállt az aktivisták mellett, akik azt hangoztatják, hogy a despotikus kormányzatok az elnyomás és a megfigyelés eszközév akarják zülleszteni az internetet és az informatikai technológiákat: az alelnök szerint minden támogatást meg kell adni ezeknek az aktivistáknak, ha a megtámadottak fellépnek ellenük.

A nyílt web megteremtését és megőrzését Kroes szerint néha régi, a pre-digitális korból származó szabályok gátolják, ezeket feltétlenül szükséges megreformálni, rugalmasabbá tenni. Példaként a szerzői jog körüli csatározásokat említette, és – ahogy már korábban többször is – középre helyezkedett: szerinte az alkotóknak meg kell kapniuk kreatív munkájuk ellenértékét, ám legalább ilyen fontos az alkotásokhoz való könnyű hozzáférés, ez a készítők érdeke is, és nem szabad ragaszkodni becsontosodott régi modellekhez. A cél az kell legyen, hogy a kreativitás és az innováció megkapja a támogatást, ám ennek megvalósítása nem csak egyetlen módon lehetséges.

A jelenlegi európai szerzői jogi szabályozások bonyolultsága hátráltatja az innovációt, olyan rendszerek működnek, melyek épp az alkotók érdekeit nem szolgálják, pedig rájuk hivatkozva, az ő nevükben működtetik őket. Kroes kifejtette, hogy a hagyományos jogbirtokosok, jogkezelők, kiadók nem voltak képesek megfelelő módon válaszolni az online világ kihívásaira, ezért az uniós hatóságok már dolgoznak a szerzői jogi szabályok modernizálásán.

Rovatok