Tíz éve van a piacon a dvd, a kereskedelmi szabályok szerint itt az ideje, hogy megérkezzen az utód: az új adattárolók háromszor, sőt, akár ötször tágasabbak, mint elődjük, így már a nagyfelbontású filmek is elférnek rajtuk. A harc megkezdődött.
Valamikor a kilencvenes évek elején két nagy adattároló technológia harcolt egymással. A MultiMedia Compact Disc mögött a Philips és a Sony állt, a Super Density Disk a Toshiba szabványa volt. Az MMCD előnyösebb helyzetből indult, hiszen a Philipsnek és a Sonynak már komoly gyakorlata volt az optikai adattárolók fejlesztésében: korábbi munkájuk, az 1982-ben piacra dobott cd a mai napig az elsőszámú zenei adattároló.
Persze a meccs ettől még korántsem volt lefutott, az elemzők pedig komolyan aggódtak, hogy előáll a két évtizeddel korábbi helyzet, amikor egyszerre két adattároló küzdött ugyanazért a piacért: a JVC vhs-szabványa a Sony betája ellen. Akkor a beta csöndesen elhalt, a vhs pedig tömegsikert lett, a kilencvenes években azonban már kevesebb kalandvágy volt a fejlesztőkben, ezért leültek tárgyalni.
|
Végül a Toshiba SD-je lett a nyerő, manapság ezt a formátumot ismerjük dvd-ként. Azért a Sony és a Philips is belenyúlt a szabványba, csak hogy ne legyen olyan megalázó a vereség, ennek a két cégnek köszönhetjük, hogy a dvd-k kevésbé sérülékenyek, mint az eredeti verzió. Az első filmek 1996 végén kerültek a boltba, és azóta óriási sikert lett a formátum, akkora, hogy várhatóan 2006-ban a stúdiók végleg leállnak a vhs támogatásával.
Pont mire igazán elterjedt volna az új adathordozó, az óriásvállalatok marketinggépezete beindult: minden létező fórumon azt híresztelték, hogy a dvd 8,5 gigabájtos kapacitása nem elég semmire, banánköztársaságokba és diktatúrákba való az ilyen idejét múlt technológia. A felhasználók ebből semmit nem éreztek, évente százmilliós nagyságrendben sikerül értékesíteni dvd-n a filmeket, de a piac folyamatos pörgetésében érdekelt gyártókat ez nem akadályozta meg abban, hogy elkezdjék fejleszteni a következő generációs optikai adattárolót. Egymástól függetlenül indultak meg a kutatások, aztán végül mindenkinek a 405 nanométeres kék lézert sikerült megtalálnia.
Persze a világ megint kettészakadt.
A felállás kísértetiesen emlékeztet az egy évtizeddel korábbira: az egyik oldalon a Toshiba áll a hd-dvd-vel (hd), a másikon a Sony a blu-ray-jel (bd). A történelem azért nem ismétli önmagát, hiszen most biztos nem lesz megegyezés a gyártók között.
Tárolókapacitásban egyértelműen a bd a jobb, egy rétegben 25 gigabájtot képes tárolni, míg a hd csak 15-öt, köszönhetően az apróbb "adatlukaknak". Természetesen mindkét formátum gyártható többrétegű verzióban is, a két tábor szinte pár nap különbséggel licitált egymásra 2005-ben. Először megjelentek a kettő, majd a három, végül a négyrétegű adathordozók. Manapság a bd már nyolc rétegnél és 200 gigabájtnál tart a laboratóriumokban, de ennek gyakorlati szempontból nincs jelentősége, a csúcslemez csak demonstrációs célokat szolgál.
Persze a rétegek számának növelésével a hd is alkalmas hosszabb, hd-minőségű, 1920x1080-as felbontású filmek tárolására. Háromórányi filmhez 25 gigabájt elég, a kétrétegű hd tehát megfelel a célnak. Ha az adathordozót a számítástechnikában szeretnénk használni, akkor sem tűnik indokoltnak a nagyobb kapacitás: 30, vagy három réteg esetén a hd 45 gigabájtja elég bármely szoftvernek, fényképalbumnak, mp3-összeállításnak. Legalábbis 2006-ban. Az adattárolók ugyanis nem frissülnek olyan gyorsan, mint a processzorok, vagy a memóriák, a dvd-nek is jó tíz éve volt arra, hogy a csúcsra érjen, és megérkezzék az utód. Hosszútávon bizonyára hasznos lehet a bd 66 százalékkal nagyobb kapacitása, még ha ez az első években nem is tűnik indokoltnak.
Javíthatja a Toshiba helyzetét, hogy eleinte – amikor eldőlhet, hogy melyik szabvány lesz a befutó – még senki sem találja majd szűkösnek a rétegenkénti 15 gigabájtot, amikor meg már többre lenne szükség, talán már senki sem fog emlékezni a bd-re.
A felhasználók ráadásul nem felétlenül a használhatóbb, jobb minőségű formátumot támogatják, amit a beta sikertelensége fényesen bizonyít. Míg odahaza mindenki vhs-en nézte a Csillagok Háborúja hangalámondásos verzióját, addig a profi felhasználók a legutóbbi időkig rá sem néztek másra, csak a betára. Akkor a JVC azzal nyerte meg a csatát, hogy mindenki számára hozzáférhetővé tette a technológiát, míg a Sony kézben akarta tartani a szálakat. A japán cég többször elkövette ugyanezt a hibát, ennek megfelelően korukat megelőző adattárolókat jutottak zsákutcába: a MiniDisk gyakorlatilag házon belül maradt, de a Memory Stick-et is csak a Sony termékei és a Sony Ericsson telefonok használják.
Most egyik tábor sem akar beleesni ebbe a hibába, a bd és a hd is próbál minél több támogatót megnyeri magának. A Toshiba táborát erősíti az NEC, a Sanyo, a Microsoft, a HP és az Intel. A Sony mellett áll a Philips, a Panasonic, az Apple, a Thomson, és még számos gyártó. A nagy hollywoodi stúdiók meg nem tudják, hova álljanak, így többnyire mindkét formátumot támogatják.
Az első vásárlók szerint a képminőség elképesztő, a hd-filmekből még az is kiderült, hogy Tom Cruise köpködve beszél. Az új formátumok már az első időkben is nagy érdeklődésre számíthatnak: az Egyesült Államokban kezdenek elterjedni az akár 1920x1080-as felbontású lcd- és plazmatévék. A dvd-ken tárolt filmek felbontása ugyanakkor legfeljebb 720x576 pixel, tehát eddig kihasználatlanul maradtak ezek a drága készülékek. A hd-képminőség pedig óriási ugrást jelent a dvd-hez képest, legalább akkorát, mint a dvd a vhs-hez képest.
Egy átlagos felhasználó szemszögéből a következő egy-két évben csak egy észrevehető különbség lesz a két szabvány között: a hd olcsóbb lesz. Így a vásárlók olyan döntéshelyzetbe kerülnek, amikor látszólag tök ugyanolyan termékek közül kell választatniuk, csak az egyik valamivel olcsóbb. Nem csak a lejátszó, a filmek is.
Az ABI Research szerint 2006-ban a piac hetven százaléka a Toshibához kerülhet, és csak harminc marad a Sonynak. Elemzők arra számítanak, hogy a Sony Playstation 3 elterjedése segítheti majd a bd térnyerését, de ez nem feltétlenül igaz. Tény, a játékgép teljes életciklusa során akár százmilliós tételben is elkelhet, de attól még nem feltétlenül nyer a bd: a Memory Stick sem terjedt el csak azért, mert a Sony sok digitális kamerát értékesített.
Ráadásul a konzol is jelentős késésben van, konkurenciája, az Xbox 360 egy évvel megelőzi vetélytársát, ez a játékgép pedig a hd-t támogatja. Amikor novemberben megérkeznek az első PS3-asok, otthonok millióiban használják már az Xbox 360-at, és valószínűleg jó páran megveszik a hd-kiegészítőt is a konzolhoz. A PS3 várható óriási sikere biztosan segít a bd-nek, de önmagában ez a körülmény még nem dönti el a küzdelmet.
A legvalószínűbb forgatókönyv mégis ez: a két nagy tábor vicsorogva próbálja majd lenyomni egymást, mígnem valamelyik távol-keleti, lehetőleg dél-koreai vagy kínai cég kiad egy lejátszót, amelyik mindkét formátumot támogatja, és betegre keresi magát. A világ meg úgy maradhat megosztott, hogy az a vásárlóknak fel sem tűnik.