- Tech
- HOAX
- hoax
- meteor
- becsapódás
- mind meghalunk
- őrület
- pusztulás
- világvége
- terror
- kinek áll ez érdekében
- zsidók
- gyíkemberek
- gyurcsány
Azt már hallotta, hogy 2017-ben jön egy meteor és mind meghalunk?
További HOAX cikkek
- Nem, Obama, Fauci és Melinda Gates nem látogatta meg együtt a vuhani víruslabort 2015-ben
- Ha Müller Cecília ingyenes védőfelszerelést kínál emailben, ne kattintson rá, vírus!
- Nem, nem szólaltak fel a japán parlamentben a hun-magyar testvéreik trianoni tragédiájáról
- Nem gyullad fel az autó, ha benne marad a kézfertőtlenítő
- Filléres matrica különbözteti meg az 5G ellenes csodapendrive-ot a simától
2017-ben egy aszteroida annyira közel fog jutni a Földhöz, hogy az tulajdonképpen már becsapódás, és ha már becsapódás, egy tízemeletes panelház méretű meteor akkora pusztítást fog végezni, hogy ezrek, ha nem tízezrek kerülhetnek kórházba. Vagy a temetőbe.
Így hangzik a történet dramatizált változata, aminek az angol és magyar nyelvű változatait is ész nélkül osztják a közösségi oldalakon. Nézzük, mi az, ami ebből igaz:
- 2017. október 12-én a 2012 TC4 katalógusjelű aszteroida valószínűleg közel lesz a Földhöz, amikor elhalad mellette.
- Az aszteroida és a Föld várható legkisebb távolságot a szakértők egyelőre nem tudják pontosan. Amikor az égitest 2012-ben elhaladt a Föld mellett, 94 800 kilométerre közelítette meg. Ez 0,247 LD-nek (holdtávolság) felel meg.
- A gyorsan forgó, hosszúkás aszteroida nagyságát 12-40 méteresre becsülik.
A 2013 februárjában felrobbant cseljabinszki meteor nagyjából 20 méteres lehetett, és a becsapódásakor valóban 1500 ember került kórházba, és 7000 épület rongálódott meg. A 2012 TC4 elméletileg még ennél is nagyobb pusztítást végezhet, így szakértők sem tagadják, hogy az ilyen esetek miatt indokolt az óvatosság. Ahogy Györgyei-Ries Judit, a Texasi Egyetem McDonald Obszervatórium munkatársa fogalmazott:
Ez olyan, hogy megéri szemmel tartani. Láthatjuk majd a légköri robbanást, és néhány törött ablakot is, attól függően, hogy hova csapódik be.
A kutatók már próbálják meghatározni, hogy az aszteroida pontosan hol fog elhaladni a Föld mellett 2017-ben, és azzal is számolnak, hogy mekkora a becsapódás esélye. Ezt mostanra számszerűsítették is:
0,00055 százalék.
Györgyey-Ries elmagyarázta, hogy ez a becsapódás kumulatív esélye: ez a lehető legkisebb távolság az égitestek között, tehát a legrosszabb forgatókönyv. Hasonlóan látja a helyzetet Detlef Koschny, az Európai Űrügynökség földközeli objektumokkal foglalkozó munkatársa; szerinte a becsapódás esélye egy a millióhoz.
Koschny azt is elmondta, hogy sem az aszteroida méretét, sem a becsapódás várható hatásait nem könnyű megjósolni. A méretet a fényvisszaverődések alapján határozzák meg, de nem tudni, az aszteroida miből van, márpedig ez is befolyásolja, hogyan veri vissza a fényt. Emiatt a becsapódás kockázatát sem lehet pontosan felbecsülni. Ha az aszteroida 40 méteres és fémből van, átjuthat az atmoszférán, és a becsapódása krátert hagy maga után. Ha 10 méteres, és sziklás kőzetből áll, szinte észre sem fogjuk venni, még akkor se, ha eltalál minket.
Yosikava Makoto, a JAXA űrügynökség szakértője szerint az aszteroida nem veszélyes a Földre. Bár ő is elismerte, hogy a Földhöz viszonyított távolsága valóban kicsi lesz, de még ez sem jelenti azt, hogy el is találja a bolygót. A NASA aszteroidafigyelő szervezete, az Asteroid Watch szerint a becsapódás esélye kereken nulla.