Az egyelőre ismeretlen fajú növényevő dinoszaurusz csontváza a vulkanikus körülmények között megjelenő ásványok miatt zöld.
A Los Angeles-i Természettudományi Múzeumban állítják ki a világ egyetlen zöld csontú dinoszauruszának maradványait – írja a múzeum illetékeseinek tájékoztatója alapján az MTI.
A hosszú nyakú, hosszú farkú növényevő dinoszauruszt az ásatáson nyüzsgő szúnyogok (gnats) miatt nevezték el Gnatalie-nek. A dino maradványainak különleges színét a tudósok szerint a fosszilizálódás alatt keletkezett kalcedon ásvány miatt nyerte el, amely olajzöldre színezte a csontokat.
A fosszíliák a szilícium-dioxidtól jellemzően barna színűek vagy feketék a vasásványok miatt, csak ritkán zöldek, mivel a kalcedon vulkanikus vagy hidrotermikus körülmények között képződik, ami elpusztítja a csontokat. A kalcedon 50-80 millió évvel ezelőtt épülhetett be a fosszíliába.
A mintegy 24 méter hosszú, eddig nem ismert, új fajhoz tartozó példány, amely a diplodocus nevű szauropoda fajhoz hasonlít, 150 millió évvel ezelőtt, a jura korszak késői szakaszában élt. A csontjait 2007-ben fedezték fel a kutatók a Utah állambeli Badlandsben.
Gnatalie a múzeum legnagyobb dinoszaurusza lesz, és ősztől lehet megtekinteni az intézmény új látogatóközpontjában. A dinoszaurusz nevét egyébként a múzeum által meghirdetett közönségszavazással döntötték el, amelyben a Gnatalie előzte meg a további jelölteket, a Verdi, az Olive, az Esme és a Sage elnevezéseket.