Az öregedő rovarok kék kristályokat cipelve, sétálva, vegyi fegyverré alakulva védik a bolyt.
Ha önfeláldozó viselkedésről, az altruizmusról esik szó az állatvilágban, általában a hangyákat és a méheket hozzák példának. Ők olyan állatok, amelyek annyira egyek a társadalmukkal, hogy feláldozzák érte magukat. A dél-amerikai Francia Guyana őserdeiben élő termeszfaj egyes tagjai ezt a végsőkig viszik: az idősödő dolgozók méreggel teli csomagot viselnek a hátukon, amelynek tartalmát támadás esetén öngyilkos merénylőként saját kültakarójukat felszakítva juttatják az ellenséghez.
Ezt a különös viselkedést még 2012-ben fedezték fel. Cseh biológusok most fejtették meg, hogy a rovarok miként alakítják önjáró vegyi fegyverré magukat.
A mérges termeszeket a potrohukon látható kék csomagokról lehet megismerni. A kutatásból kiderült, hogy mi okozza ezt: a rovar torán található mirigyek egy BP76 nevű kék lakkáz enzimmel töltik fel a hátukon található hólyagokat. A lakkázok réztartalmú kék kristályok.
Amikor a termesz akcióba lép és felszakítja a kék hátizsákot, a kristályok az egyszerű nyállal keveredve benzokinonokat tartalmazó ragacsos folyadékká alakulnak. A szervezet számára ártalmatlan anyagok keveréséből származó benzokinon olyan méreg, ami képes ártalmatlanítani és megölni a támadókat.
A BP76 alkalmazásában az volt az igazán meglepő, hogy képes volt hosszú távon megtartani stabil kristályos szerkezetét úgy, hogy közben bármikor bevethető és reakcióképes marad egy trópusi őserdő nem éppen laboratóriumi körülményei között.
A kutatók röntgen kristallográfiával három dimenzióban elemezték a kristály szerkezetét és megállapították, hogy a termeszeknél több biokémiai stratégia is kialakult az anyag stabilizálására. Ennek egyik kulcsa az enzimet alkotó fehérje szerkezete, amelyet a reakcióközpont közelében két aminosav közötti, különösen erős kémiai kötés fog össze.
A rovarok élete, mint ismert, folyamatos harc, amelyben nagyon változatos eszközöket nyújt nekik a törzsfejlődés: különböző mérgek alkalmazásán kívül képesek akár az ellenfél túlhevítésével is küzdeni, de olyan is létezik, amelyik mérgező szellentéssel harcol.