A cukros üdítők és a globális elhízás elleni küzdelmében Magyarországgal példálózik a WHO, az egészségügyi világszervezet a magyar chipsadóhoz hasonló megoldásokat szeretne elterjeszteni mindenhol a világban. A cukros löttyökre és társaikra kiszabott 20 százalékos különadó számításaik szerint jelentősen visszaszorítaná az egészségtelen termékek fogyasztását a világban.
A cukros italok komolyabb adóztatása érdemi fegyver lehetne az elhízás, a kettes típusú cukorbetegség és a fogszuvasodás ellenében. „Ha a kormányzatok megadóztatják a cukros italokhoz hasonló termékeket, csökkenthetik a szenvedést és életeket menthetnek meg. Ezzel csökkenthetnék az egészségügyi kiadásokat is, és több forrásuk lesz az egészségügyi beruházásokra” – érvel Douglas Bettcher, a WHO illetékes igazgatója.
A világnépesség több mint fele, 39 százaléka túlsúlyos a felnőtteknél, most több mint dupla annyian vannak elhízva, mint 1980-ban. A gyerekeknél még rosszabbakat a tendenciák: náluk 15 év alatt megnégyszereződött az érintettek száma.
Tápanyagbevitel szempontjából az embereknek egyáltalán nincs szüksége cukorra. A WHO azt ajánlja, hogy a teljes energiaszükséglet legfeljebb 10 százaléka álljon cukorból,
Ez napi hat teáskanálnyi cukornak felel meg, ami így ugyan talán nem tűnik eszementül kevésnek, azonban ezt nagyon könnyi hozni: ennél ugyanis egyetlen átlagos kisdobozos üdítőben is több van.
A WHO elsősorban az egészségtelen anyagokat tartalmazó italok és élelmiszerek extra adóját preferálja, méréseik szerint a különadók hatékonyabbak, mint a hagyományos forgalmi adónemek. A meglévő jó gyakorlatok között két országot emelnek ki külön: Mexikó mellett Magyarországot hozzák fel, mint követendő példát.
Nálunk 2011-ben vezették be a chipsadóként emlegetett népegészségügyi termékadót. Az üdítőitalok esetében a 25 százaléknál kisebb gyümölcstartalmú és deciliterenként 8 grammnál több cukrot tartalmazó terméket terheli az adó, az energiaitalokat pedig akkor, ha koffeintartalmuk deciliterenként meghaladja a 10 milligrammot.