Index Vakbarát Hírportál

Halálos lehet a marsi por

2025. március 26., szerda 18:49

Az Apollo-program alatt a Holdra utazó űrhajósok közvetlen kapcsolatba kerültek a holdporral. Ez a finom szemcsés anyag rátapadt a szkafanderekre, majd bejutott a holdkomp belsejébe, ami az asztronautáknál köhögést, szemirritációt és torokkaparást váltott ki. Későbbi kutatások bebizonyították, hogy a tartós érintkezés hosszú távú egészségkárosodást okozhat. Egy friss tanulmány azonban arra figyelmeztet, hogy a Mars felszínén található por még ennél is nagyobb veszélyt jelenthet

A The Guardian írásából kiderül, hogy a marsi por bár kevésbé éles, mint a holdpor, mégis makacsul rátapad mindenre. Az emberi hajszál átmérőjének körülbelül 4 százalékát kitevő finom szemcsék mélyen behatolhatnak a tüdőbe, majd onnan a vérkeringésbe is eljuthatnak. A benne található mérgező anyagok, például a szilícium-dioxid, a gipsz és különféle fémek komoly egészségügyi problémákat idézhetnek elő.

A GeoHealth folyóiratban megjelent kutatás szerint fontos megvizsgálni, hogy milyen veszélyt jelent a marsi por és hogyan tudnak védekezni a jövőbeli marsmissziók alatt.

Azért is lehet fontos tisztán látni ebben az ügyben, mert a Föld és a Mars között közel 40 perces kommunikációs késés van, ami korlátozhatja az egészségügyi segítségnyújtást egy vészhelyzet esetén.

A korlátozáshoz szükséges előállítani megfelelő légszűrőt és öntisztító ruhát.

Rovatok