
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!A II. világháború alatt gyakorlatilag minden megszállt országban működtek ellenálló paramilitáris csoportok, amelyek harckészültsége, szervezettsége azonban jelentősen eltért egymástól. Összehasonlíthatatlanul több szó esik a nácik által megszállt országok ellenállóiról (amit a megszállás időtartama és e csoportok szerepe is indokol), ez azonban nem jelenti azt, hogy ne léteztek volna német kommandók, amelyek próbálták megzavarni a Berlin felé törő szövetséges csapatokat. A zavarás meglehetősen sikertelennek bizonyult, mivel
A Vérfarkasoknak (Werwolf) nevezett különítményeknek nagyobb volt a füstjük, mint a lángjuk.
A propagandában sokkal ügyesebbnek bizonyultak, mint a valós harci cselekményekben. A horrorisztikus névválasztás, az okkult hiedelmekre és a germán mondákra alapozott arculat megtette a hatását. Hírük eljutott az amerikai hátország sajtójáig, és óvatossá tette a szövetségeseket a helyiekkel való barátkozásban. Ugyanakkor a megszálló haderő előrenyomulását esélyük sem volt hátráltatni. A legnagyobb veszteségeket pedig a békére vágyó, ezért a megszállókkal együttműködő németeknek okozták.
Noha a névválasztás, a nácik okkult mítoszok iránti rajongását ismerve nem túl meglepő (hiszen keresték ők a Frigyládát is, a Hitler által alkalmazott csillagjósokról nem is beszélve), az nem egyértelmű, hogy kinek jutott eszébe éppen vérfarkasoknak hívni a felülről szervezett partizánosztagokat. Talán Hermann Löns A vérfarkas (Der Wehrwolf) című regénye adta az inspirációt. A könyv egy parasztról szól, akinek a harmincéves háborúban megölik a családját. Erre ő a helyi parasztokból bosszúálló különítményt szervez (magukat Vérfarkasoknak hívják),
és könyörtelenül megölnek minden ellenséges katonát, akiT érnek.
A 19. századi német folklórban a vérfarkasok bestiális, mégis pozitív értékeket hordozó figurák lettek, akik megtestesítették a német jellemet. Így tökéletesen kapóra jöttek a náci felső vezetésnek, amikor a háború vége felé inspirációt kerestek egy majdnem reménytelen küldetésre toborzott paramilitáris hadtest számára. Ekkor az egyre inkább talajt veszítő nácik már válogatás nélkül nyúltak minden legendához (például a boszorkánysághoz is), amelytől némi propagandaértéket reméltek hatalmuk meghosszabbításához.
A farkas, illetve vérfarkas kifejezést többször újrahasznosították. Így nevezték el a keleti fronton zajló műveleteket irányító főhadiszállást (Wolfschanze – Farkasverem), illetve a Vérfarkas-hadművelet nevet kapta az az SS-terv is, hogy nácik szivárogjanak be a szövetséges táborokba, és ott terrorcselekményeket hajtsanak végre (ezeknek soha nem sikerült semmit elérniük).
Bár nem volt túl magasan a mérce, hozzájuk képest mégis sikeresebbnek lehet nevezni a második generációs vérfarkasokat, akik Goebbels ötletére kezdtek szerveződni 1945 elején. Rádiókampányt indítottak, és civileket szólítottak fel arra, hogy csatlakozzanak a Vérfarkas-mozgalomhoz. A cél akkor már nem lehetett a háború megnyerése, a nácik inkább némi időt akartak nyerni ahhoz, hogy esetleg kedvezőbb feltételeket alkudhassanak ki a szövetségesektől. A Vérfarkasok célpontjai főként a társaiktól elszakadt szövetséges katonák, illetve a szövetségesekkel együttműködő németek voltak.
Az egyik propagandaadásban a női hang így buzdította énekelve a hallgatóságot – az amerikai Time magazin riportja szerint:
Vad vagyok, telve vagyok dühvel, a nevem Lili, a vérfarkas. Harapok, eszem, nem vagyok szelíd, a vérfarkasfogaim az ellenségbe marnak.
A felhívásra nem sokan reagáltak. Az a néhány fanatikus időnként rálőtt a szövetséges katonákra, illetve több együttműködő polgármestert is meggyilkoltak. Másokat azon kaptak, hogy fegyvereket rejtettek el az erdőben, nyilvánvalóan a későbbi gerilla-hadviselésre készülve.
Bár Patton tábornok szerint az egész vérfarkas-ijesztgetés zagyvaság volt, a hírszerzés meglehetősen komolyan vette a fenyegetést. Szerintük az ellenállók léte nem csak mítosz, sőt ők jelentik a megszállókra leselkedő veszélyt. A besorozott katonáknak levetített filmben, illetve a számukra kiosztott zsebkönyvben is szerepeltek.
A vérfarkasoknak maximum ötezer tagjuk lehetett, akik főként az SS-ből és a Hitlerjugendből verbuválódtak. A nagy többségük azonban soha nem vett részt semmilyen paramilitáris akcióban. Összesen talán egy tucatnyi művelet köthető a nevükhöz. 1945 márciusában három nap eltéréssel meggyilkolták Aachen újonnan kinevezett polgármesterét, Franz Oppenhoffot, illetve a Meschede polgármesterét is. Utóbbi merénylet kevéssé érthető, minthogy Meschede ekkor még a német vonalak mögött volt.
Talán ők álltak az úgynevezett penzbergi gyilkosságok mögött, amikor 15 embert öltek meg a bajorországi Penzbergben (közöttük a polgármestert), akik foglyokat szabadítottak ki a börtönből, illetve megakadályozták a fanatikus nácikat abban, hogy visszavonulóban leromboljanak mindent a városban. A mai terrorcsoportokhoz hasonlóan
több olyan amerikai és szovjet katona megölését is magukra vállalták, amihez valójában semmi közük nem volt.
A Vérfarkasok valós jelentőségénél sokkal brutálisabb volt az ellenük (pontosabban őket ürügyként felhasználva) indított megtorlóhadjárat. A szovjet megszállási övezetben több ezer fiatalt hurcoltak el arra hivatkozva, hogy a Vérfarkasokhoz tartoznak, és vagy azonnal kivégezték őket, vagy az NKVD embertelen munkatáboraiba vitték őket. Az amerikaiak és az angolok is végeztek ki ellenállókat. A leghíresebb eset a 16-17 éves Heinz Petry és Josef Schroner kivégzése volt 1945. június 1-én, akik kémkedtek az amerikai csapatok ellen.
A terrorcselekmények egészen 1947-ig folytatódtak, bár senki sem tudja, hogy valójában mennyi köthető a Vérfarkasokhoz. Ahogy Németországban lassanként stabilizálódott a helyzet, úgy maradtak abba a náci maradványerők támadásai is.
Ma is tanultam valamit 1-2-3-4: Most együtt csak kedvezményesen 12 616 forintért!
Megveszem most!