Az emberiség lankadatlanul diszkógömböket lődöz az űrbe
További Ma Is Tanultam Valamit cikkek
- Digitális heroin is lehet, de ki tanítja meg a fiataloknak, mire valók a mobileszközök?
- Kifogyunk-e valaha a sebességből, vagy örökké gyorsulunk tovább?
- Csányi Vilmos: Nem kell meglepődni, hogy mindent elönt a gorombaság
- Finomabbnak érezzük a drágább borokat, pedig nem kellene
- Vedelték a Szajnában úszók az olimpián, de tényleg fertőtlenít a kóla?
Mint ismert, a diszkóklubban szól már a zene. Az emberiség nemcsak a lüktető ritmust, de a szikrázva csillogó gömböket is nagyra tartja, és ezt – tisztán tudományos megfontolások alapján – érvényre juttatja a világűrben is. Jelenleg öt, tükrök borította gömb kering a Föld körül.
Nyolc és félmillió év diszkó
Az Szputnyik gömbölyű volt és fémesen fénylett ugyan, de nem mernénk diszkógömbnek nevezni. A NASA lézer geodinamikai műholdját, a LAGEOS-t viszont már annál inkább.
Az 1976-ban a Vanderberg bázisról fellőtt 408 kilós eszköz igazán újító megközelítést képviselt: nem voltak rajta sem szenzorok vagy fedélzeti számítógép, sőt nem volt rajta szinte semmi. A LAGEOS központi réz elemből és az e köré épített alumínium keretből áll, amelyre 426 különleges tükröt szereltek, amik minimális szórással verik vissza a fényt.
Bár akkoriban lehetetlennek tűnt ilyen szintű precízió, az amerikai mérnökök
milliméteres pontossággal tudták mérni az eszköz távolságát,
amiből kiderült, hogy a földi állomás hogyan mozog a Föld tömegközéppontjához képest. Ezzel a módszerrel ráadásul meg tudták határozni a tektonikai lemezek mozgásának sebességét és a Föld forgási sebességének minimális eltéréseit is.
A sikeren felbuzdulva 1992-ben fellőtték a diszkógömb ikertestvérét, a LAGEOS–2-t, amivel Einstein elméletét igazolták, amely szerint a Föld tömege kismértékben képes magával vonni a bolygó körüli téridőt.
A LAGEOS továbbra is az űrben kering, várhatóan csak 8,4 millió év múlva zuhan vissza a felszínre. Ha még élnek itt akkoriban emberek, a Carl Sagan által tervezett tektonikai lemezeket ábrázoló plakett alapján jöhetnek rá, hogy a műholdat mikor indították.
Gyere, kislány, gyere!
A japán űripar egyik büszkesége, az Adzsiszai (a hortenzia japán neve) vagy más néven Kísérleti Geodéziai Műhold 1986 nyarán indult a Tanegasima űrközpontból. A 2,15 méter átmérőjű, 685 kilós gömb teljesen passzív volt, a felszínén 318 tükörrel és 1436 sarokreflektorral.
A forgó műhold 1488 kilométer magasságban kering ma is, és ha nem árnyékolja a bolygó, másodpercenként többször is felvillan a napfényben, és egyszerű távcsővel a Földről is látható éjszaka.
Csillagfény
Az amerikai haditengerészet fejlesztőlaboratóriumát valószínűleg a LAGEOS sikere is lelkesítette, amikor saját diszkógömbprogramját elindította, a Starshine műhold azonban
még csillogósabb volt.
A felszínére kilencszáz, diákok által fényesített tükröt erősítettek. A programban részt vevő 18 ország 20 ezer tanulója műveleteket gyakorolhatott rajta a légellenállás és naptevékenység hatásától a különböző pályaelemek kiszámításáig.
Az első Starshine 1999-ben indult, azt a Starshine–3 követte 2001 szeptemberében. A Starshine–2-t pár hónappal később az Endeavour űrsikló fedélzetéről állították pályára.
A Starshine–3 pár év bulizás után 2003 januárjában égett el a légkörben. A csapat negyedik tagját az azóta csődbe ment Virgin Orbit szállította, és fellövés közben megsemmisült.
Az emberiség csillagai
A legutolsó partikellék az űrben a Rocket Lab magánűrcég 2018 januárjában felbocsátott eszköze volt. A Humanity Star (az Emberiség Csillaga) egy méter átmérőjű műhold volt, 65 tükör borította, és szabad szemmel is látható volt a róla visszaverődő napfény. A diszkógömb élete rövid volt: a tervezett kilenc hónap helyett két hónap után elégett a légkörben.
A történethez hozzátartozik, hogy a diszkógömböt már jóval a diszkózene és a diszkóklubok megjelenése előtt feltalálták. A ragyogó gombócot 1917-ben szabadalmaztatták, és már egy 1927-es német némafilmben is látható egy szórakozóhelyen.
A legnagyobb földi diszkógömb 10,3 méter átmérőjű. Ugyancsak masszív darab volt a Madonna turnéján használt 2 tonnás, Swarowski-kristályokkal borított példány, bár ez kétmillió dolláros árával valószínűleg nem versenyezhet a diszkóműholdak költségeivel.