Index Vakbarát Hírportál

Kelenföld vs Lipótváros! Szerintetek hol jobb a bűnözési statisztika és hol több a zöldterület? Városnegyed-bajnokság nyolcaddöntő

2012.08.07. 16:06
dave.m: Kopaszi-gát eleje
Múzeumok éjszakája parlament

Fotó: dave.m (Kopaszigát) és vakegér (Parlament).

Szeretettel köszöntöm a szurkoló közönséget, valamint a rádióhallgatókat és azokat, akik otthon, tévékészülékeik előtt követik a bajnokság nyitómérkőzését. Itt a Dunán úszó sportstadionban csap össze most Buda és Pest először, de nem utoljára. A bal parton LIPÓTVÁROS a jobbon ÉSZAK-KELENFÖLD. Röviden bemutatom a csapatokat aztán a szó a stúdióé, akarom mondani a kommentelőké (a bírót szidni ne tessék). A negyeddöntőben már csak a kommentelők érvei és ellenérvei szerepelnek majd, szóval érdemes felsorakoztatni mind!

Kattints ide és válassz a két kép közül, hogy Lipótvárost vagy Észak-Kelenföldet szereted-e jobban! Persze akár mindkettőre is adhatsz lájkot. Kérlek, ne a képeket értékeld, azok most csak illusztrációk.

(Meg amúgy az egész szavazástól függetlenül is érdemes kicsit végigböngészni a két negyed ismertetőjét, hisz a játék egyik célja épp az, mint a blogé: megismerni jobban a városunk…)




Mit írt róla az Urbanista?

Lipótváros

Lipótváros az Urbanista posztjainak tükrében (lásd V. kerület) a nyugis Belváros imidzsét alakította ki magáról. Déli társával szemben nincsenek hangos szórakozóhelyei, és míg ott nyüzsög az élet a divat és dizájnboltokban, itt szinte alig akad ilyesmi (érdemes megnézni a Budapest Butik térképét). Sőt, ahol átburjánzana a Belvárosból a hangoskodók csapata, ott elegánsan, de határozottan lépnek.) Van viszont egy utcája az antikvitásoknak (Falk Miksa), sőt egyre inkább negyede.

Itt van aztán a Bazilika és a Parlament, ami persze lakóhely szempontjából nem különösebben érdekes. Az egész nagy nyugalomra jellemző, hogy itt van Budapest legöregebb fája is. (Meg az is jellemző, hogy sokak szerint nem is)

Nyugodtság azonban egyáltalán nem jelenti azt, hogy ne pörögnének a fejlesztések a negyedben. Mostanában a legnagyobb figyelem a „Nemzet főterét” (vagyis a Kossuth tér megújítását) követi, de az elmúlt években több közterület is előnyére változott. Új ruhát kapott a Szent István tér, a Belváros főutcájának részeként az Október 6-a utca, a végén a Szabadság térrel és az interaktív szökőkúttal. Születtek tervek már a Széchenyi tér átalakítására is.

Észak-Kelenföld

Sajnos az Urbanista teljes szerkesztőségét kénytelen leszek kukoricára térdepeltetni, amiért nem foglalkozott a blog eleget Kelenfölddel. Persze azért akad pár cikk, és a fájó hiányt természetesen orvosolhatjátok azzal, hogy küldtök egy rakás hírt, tippet, érdekességet a lakóhelyetekről!

Kelenföld amúgy is leginkább az ígéretek szintjén jelent meg mindig nálunk, hogy ki, mikor épp minek a végállomását, meghosszabbítását, lejáróját tervezte ide – legyen szó metróról, villamosról, közúti alagútról. De felhőkarcolókat is álmodtak ide nem is oly rég, sőt hidat is a Lágymányosi-öböl fölé.

A Lágymányosi öböl (mely nevével ellentétben Kelenföldön van), na és persze a Kopaszigát valódi húzóerejét jelenti a környéknek. Pancsolni bár itt is tilos, azért vannak, akiket ez nem zavar, a gáton kialakított szabadidős terület pedig méretében, fekvésében, kialakításában veri az elmúlt évtizedekben készült valamennyi budapesti parkot.

Volt jó pár érdekes lakáshirdetés is a Észak-Kelenföldről, például ez az 50 négyzetméteres terasszal büszkélkedő a Kosztolányin, melyből valaki talán már egy remek penthouse-t csinált azóta.

Érdekes, hogy akárcsak Lipótvárosnál, Kelenföldön is a legnagyobb vihart kavart Urbanista-poszt egy egyházi fejlesztéshez kötődik: a budaörsi útra terveztek egy mecsetet, amit aztán a népharag elsöpört.

Na és akkor a sok rizsa után jöjjenek a számok!


Milyenek az ingatlanárak?

A már sokszor idézett Otthontérkép egy egységként kezeli Belváros-Lipótvárost, illetve Kelenföld-Lágymányost. Természetesen nem meglepő, hogy az előbbiben magasabbak az árak.

Lipótváros

Az V. kerületre 380 ezres kínálati négyzetméterárat jelez az Otthontérkép, miközben az értékesítési ár 343 ezer körüli. Vagyis erősen túlárazott a valódi kereslethez képest.

Sőt, az ingatlanmagazin.com elemzése szerint „a jó utcában található, jó állapotú házban lévő, jó elosztású, világos, lakások négyzetméterára bizony nem megy 500 ezer forint alá”. Lipótvárosba esik a kerület ingatlanpiaci szempontból legkeresettebb része (a Bazilika környéke), de itt a legvonzóbb a rakpart is: az id. Antall József (volt Széchenyi) rakparton a kerületi átlagár dupláját (!) is elkérhetik.

Ugyanakkor sokan azért nem vesznek itt 40-50 millióért lakást, mert hasonló paraméterekkel már 30-35 millióért is kapnak egyet a kiskörúton kívül, amit nagyjából épp ugyanannyiért tudnak csak kiadni, mintha beljebb lenne egy kerülettel.

Az Otthontérkép adatai szerint a lakásárak több mint egy milliót zuhantak az elmúlt évben a kerületben (24,4-ről 23,3-ra).


Észak-Kelenföld

Az Otthontérkép Kelenföld-Lágymányosra vonatkozó adatok szerint az értékesítési négyzetméterár (302 ezer Ft) nincs sokkal a kínálati alatt (326 ezer), vagyis nincsenek igazán túlárazva a kecók.

Az ingatlanmagazin.com fél évvel ezelőtti elemzése szerint pörög a piac - főleg a panelek kelendőek, ahol áresés is tapasztalható volt. Ugyanakkor

Az Otthontérkép adatai szerint a lakásárak négyszázezer forinttal nőttek az elmúlt évben Kelenföld-Lágymányoson (14,8-ról 15,2-re) és a növekedés meglepő módon négy éve folyamatos!


Az Otthontérkép egyéb mutatói

Ami az Otthontérkép további mutatóit illeti, van pár magától értetődő és néhány igen meglepő.

Belváros-Lipótvárosban a garázsárak 3,2 milliótól kezdődnek (!), a parkolási díj pedig 400 Ft/óra (de elég sok a tiltott övezet). Kelenföld-Lágymányoson ugyanezek a számok 2,2-1,7 millió, a parkolás pedig ingyenes.

És akkor most két meglepő adat. Az egyik a bűnözési statisztika a lakásállományhoz viszonyítva a lakásbetörések száma jóval kevesebb Kelenföld-Lágymányoson, mint Belváros-Lipótvárosban. (Ez utóbbi kiemelkedik a belső kerületek közül is ezen a téren).


Hasonló a helyzet az Otthontérképen a gépkocsik ellen elkövetett bűncselekményekkel is, de ott kisebb az eltérés, és az V. kerület nem lóg ki feltűnően a szomszédok közül.

A másik számomra meglepő adat a zöldfelületek aránya volt, ez ugyanis a fenti térkép szerint Belváros-Lipótvárosban nagyobb.

És most, aki még nem tette meg, most szavazzon!

Kattints ide és válassz a két kép közül, hogy Lipótvárost vagy Észak-Kelenföldet szereted-e jobban! Persze akár mindkettőre is adhatsz lájkot. Kérlek, ne a képeket értékeld, azok most csak illusztrációk.

A versenyző területek határait ezen a térképen tanulmányozhatjátok, a verseny menetét pedig itt találjátok. Pénteken Újlipótváros csap össze a Várral és környékével. Tartsatok velünk akkor is!



Rovatok