A nagyszülők szeretik a filmeket, de úgy érzik, már nem szól nekik semmi? A szülők minden DVD-t bontatlanul hagynak a tévé alatt, mert egy film sem érdekli őket igazán? A haverunk imádja azt a részt a Frigyláda végén, amikor elolvad a náci arca? Összeszedtem pár ötletet azok számára, akik szeretnék a filmrajongó ismerőseiket megajándékozni valamivel, de még nem mertek továbblépni a szupermarketek leértékelt DVD-választékánál.
Külföldi ajándékajánlókban rendszeresen feltűnnek a Mondo nevű amerikai cég poszterei, amik ismert és kevésbé ismert kultfilmekhez készültek menő grafikusok segítségével. De minek menjünk el Amerikáig, ha ilyen itthon is létezik? A MOME-közeli Kiscsoportos Játékok gyakorlatilag egy szabadfoglalkozású társulás, bárki küldhet saját készítésű plakátokat filmekhez és sorozatokhoz, a jobbak pedig kikerülnek a társaság Facebookjára, vagy megjelennek valójukban egy kiállításon vagy filmes eseményen. A Kiscsoportos Játékoknál nem működik webshop, úgyhogy ha szeretnénk egy vagány magyar plakátot, akár a Twin Peaksből, akár a Fargóból, akár valamelyik friss premierből, akkor fel kell venni a kapcsolatot velük a Facebookon, és ők összekötik a vásárlót a kép készítőjével.
A cikk előkészítésének pillanatáig nem is hallottam erről, de máris a kedvenc potenciális karácsonyi ajándékom lett. Az eDimensional nevű cég szemüvegei a passzív 3D-s tévék és a Real3D technikákat használó mozik képeit kétdimenzióssá alakítják. Szóval ha utáljuk is a 3D-t, el tudunk menni a haverokkal moziba és élvezni a filmeket úgy, ahogy megteremtették őket: úgy, hogy senki sem dobál felénk semmit a vászonról. Bárcsak lenne olyan fülhallgató, ami a szinkronos filmeket eredeti nyelvűvé változtatja.
Szeretné, ha a barátja olyan koktélokra hívná meg legközelebb otthon, amiket különböző híres filmekben ittak? Akkor a Cocktails Of The Movies című gyűjtemény ideális választás lehet, ihatunk olyan koktélokat, mint Alex a Mechanikus narancsban, Carrie Bradshaw a Szex és New Yorkban, illetve Ryan Gosling az Őrült, dilis szerelemben, bár az istennek sem tudok rájönni fejből, hogy mit ivott Gosling abban a filmben.
Itt egy ideális ajándék azoknak, akiknek be nem áll a szájuk attól, hogy Nicolas Winding Refn dán rendező mennyire tudja fuzionálni a magas művészetet a szemétkultúrával, hogyan kontextualizálja újra a kubricki látványt, és mennyire revideálja az erőszakról alkotott elképzeléseinket. Vagy csak azoknak, akik szeretnek egy szép kiállású albumot. A négy kilós Act Of Seeing (A látás aktusa) valójában egy posztergyűjtemény, de nem akármilyen filmekből, Refn kizárólag hatvanas-hetvenes évekbeli szexista, erőszakos, kisköltségvetésű filmekből (példa egy címre: Kínozz és csókolj!). Refn, akárcsak több pályatársa, megrögzött posztergyűjtő, úgyhogy ezzel a könyvvel kicsit olyan a hatás, mintha végigvezetnek az archívumában.
DVD-t csak végszükség esetén érdemes karácsonykor venni, saját tapasztalatom, hogy ez az ajándék, ami még hónapokkal később is bontatlanul áll a tévé alatt. De hátha a szülőknek ideális lesz ez: december második hetében jelenik meg két remek dokumentumfilm, az egyik az Amy Winehouse életéről készített Amy, a másik pedig Cristian Ronaldóról forgatott Ronaldo. Az előbbiről írtunk bőven, az utóbbiról még sajnos nem, de annyi biztos, hogy mindkettő profin összerakott, jó dokumentumfilm.
Van egy határ, hogy nagyszülőknek mennyi zoknit, csokit, és illatszert lehet venni. Miért nem viszi el moziba inkább őket? December 24-én kerül a magyar mozikban Paolo Sorrentino Ifjúság című drámája, a főszerepben Michael Caine-nel és Harvey Keitellel. A filmben Caine egy idős zeneszerzőt játszik, aki elvonul egy vidéki szanatóriumban, ahol számot vet az életével. Az Ifjúság tipikusan az a film, amit a nagyszülők – főleg azok, akik a mostani filmek erőszakosságán puffognak – imádnak. Szép helyszíneken forgatták, nagynevű színészlegendák játszanak benne, és nagyon szép helyen, az Alpokban játszódik.
Most nem szavaztatjuk meg, de ha lenne egy olyan közvélemény-kutatás, hogy melyik filmes gonosz halt meg a leglátványosabban és a legmegérdemeltebben, akkor egészen biztos, hogy az Elveszett frigyláda fosztogatói gonosz nácija, Toht benne lenne az első háromban azzal, hogy a film végén a frigyláda hatására leolvadt az arca. És most újraélheti ugyanezt a látványt az az ismerősünk, akinek ezt az olvadó Toht-gyertyát vásároljuk, amit elég meggyújtani, és kicsit lassabban, de máris beindul a Frigyláda legendás jelenete.
„Nekem is van gépfegyverem, ho-ho-hó!” - sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a Drágán add az életed valójában egy karácsonyi film, ami karácsonykor játszódik, csak az ajándékozást gépfegyverekkel és robbanószerekkel oldják meg a filmben. Rengeteg csúnya téli pulcsit lehet vásárolni az interneten, az ugly sweater-keresőkifejezés már irtó népszerű, de ha olyat szeretnénk, ami a karácsonyi szezonon kívül is megállja a helyét, akkor itt van ez a Die Hardos pulcsi, rajta John McClane ikonikus cetlijének a szövegével.
Mindenkinek van legalább egy ismerőse, aki bejelölte Facebookon, hogy ott lesz, amikor Hill Valleyben idén október 25-én Marty McFly megérkezik a múltból, ahogy azt a Vissza a jövőbe második részében megígérte. Azoknak remek választás lett ez a kicsit túlárazott, de valójában baromi menő szőnyeg, a Vissza a jövőbe 2. másik sarkalatos pontják, a még mindig nem megvalósult légdeszka formájában lehet lerakni a folyosóra.