Jöjj el hozzánk, várunk rád, kedves öreg Télapó!
Csak jönnél már egy kicsit környezetbarátabb módon, mert az oké, hogy mindenki nehezen változtat a jól bevált módszereken, de ez az ajándékkihordósdi a jelenlegi formájában akkor is fenntarthatatlan.
Az Ethical Ocean 2011-es infografikája szerint a Mikulás minden évben 196 millió kilométert tesz meg a világ körül, amivel összesen 69,7 millió tonna szén-dioxidot bocsát ki. Ez azt jelenti, hogy a kedves öreg télapó egy éjszaka alatt annyit árt a környezetnek, mint Fehéroroszország vagy Izrael egy egész évben. De még a nagy iparági konkurencia, a szintén globális szállítmányozással foglalkozó FedEx is sokkal jobban áll: 2014-ben a cég teljes éves kibocsátása a Mikulásénak a töredéke, 16,3 millió tonna volt.
Elsősorban persze nem a nagyszakállú a hibás, hanem a világ összes gyereke, és mi is, akik valaha azok voltunk. Hiszen a gigantikus méretű szennyezés 98 százalékát, 68,1 millió tonnát az ajándékok termelik. Emellett a többi tétel szinte elenyészik:
Azért az rögtön látszik, hogy a számítás kicsit túloz, hiszen az egész világra kivetítve számol az angolszász hagyományokkal. A valóságban az európai, köztük a magyar gyerekek is valamelyest enyhítik a környezeti terhelést azzal, hogy errefelé nem a nagyobb karácsonyi ajándékokat hozza a Mikulás, és cserébe a tej-süti kombóról is le kell itt mondania. Sőt, még a rossz gyerekek se szenet kapnak ajándék helyett, hanem a sokkal környezetbarátabb virgácsot – nálunk még a rossz gyerekek is jobbak!
A Leedsi Egyetem kutatói a saját számításaikban még ennél is sokkal szigorúbbak voltak, szerintük a Mikulás 139 millió tonnát is megtermel egy úttal – és ez még csak az Egyesült Királyság!
A különböző számítások viszont több olyan fejlesztést is javasolnak, amelyekkel a Mikulás jelentősen zöldíthetne az ajándékbizniszen:
De amíg mindez nem történik meg, ideje lenne a mocskos valósághoz igazítani az álomvilágban született mondókát is:
Van zsákodban minden jó, meg CO2-emisszió!