Aggasztónak tűnt, aztán a Liverpool–Bologna BL-mérkőzés egyik legkellemesebb meglepetése lett: az angol labdarúgócsapatnál a koronavírus-járvány idején bevezetett, az okostelefonok NFC-chipjét használó beléptetés tapasztalatunk szerint jelesre vizsgázott.
NFC-jegy. Magyarországról nézve igencsak különlegesnek tűnt, amikor megérkezett a Liverpool–Bologna Bajnokok Ligája-mérkőzésre (2–0) szóló digitális belépő. Sem vonalkód, sem QR-kód. Semmi hasonló. Helyette a mobiltelefonok NFC-chipjét felhasználva, akárcsak az érintéses mobilfizetésnél, úgy lehet érvényesíteni a jegyet – magyarázta a rövid kutatás után fellelt cikk a vörösök hivatalos honlapján.
A rendszerrel az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokság, azaz a Premier League csapatai a koronavírus-járvány idején kezdtek kísérletezni, a Liverpool pedig igazi úttörőnek számít. A stadion felújításának előrehaladtával a vendégszektor kivételével szinte minden belépőkaput felszereltek NFC-kompatibilis eszközökkel, a cél pedig az, hogy rövid időn belül minden belépőt így értékesítsen a csapat. A klub hivatalos kommunikációja szerint az NFC-jegyek több szempontból is praktikusak: egyfelől sokkal könnyebb velük a bejutás, nem kell a vonalkód-leolvasással ügyeskedni, nyomtatni vagy hasonlók. Másfelől pedig csökkenti a jegyüzérkedés lehetőségét. Sőt!
Korábban komoly problémát jelentett az Anfielden, hogy az állandó telt ház miatt rengetegen próbáltak másodforrásból, nem hivatalos úton belépőkhöz jutni. A jelentések szerint pedig kifejezetten gyakori volt az a fajta átverés, amikor nem elég, hogy a jóhiszemű szurkolókat lehúzták, valójában még csak nem is érvényes belépőt vásároltak a több száz fontért cserébe. Az NFC-s jegyeket ugyanis csak a klubhonlapon történt regisztráció után, és a Liverpool által biztosított belső rendszeren keresztül lehet letölteni. A rendszer ugyanakkor lehetőséget biztosít arra, ha két regisztrált tag egymás rokona, vagy ismerőse, akkor a belépő azért egymás között átadható legyen.
Liverpoolban a hivatalos jegyigényléshez már eleve a klub tagjának kell lenni, ezt csomagtól függően 26 és 65 font közti összegért válthatja meg egy felnőtt egy idényre. Ezt követően nyílik lehetőség – idényenként két időablakban – jegyigénylésre a hazai bajnokikra. Ha az ember szerencsés, akkor egy sorsoláson lehetőséget nyer a belépőváltásra, ha nem, hát nem. Egy átlagos bajnokin három-négyszeres, egy-egy rangadó esetében akár a tízszeres túljelentkezés sem kizárt, ezért kifejezetten bizonytalan, hogy az ember egyáltalán lehetőséget kap-e a jegyvásárlásra.
Ezzel egyébként a Premier League-csapatok között vezet a Liverpool, brit kimutatások szerint Szoboszlai Dominikék hazai meccsei iránt a legnagyobb az átlagos érdeklődés.
Visszakanyarodva az NFC-hez: a szerdai Bajnokok Ligája-meccs remek lehetőséget biztosított számunkra a rendszer tesztelésére, és kijelenthető, kellemes csalódás ért minket a találkozót megelőzően. Ugyan a BL-találkozók idején 61 ezer néző befogadására alkalmas stadionnál bő egy órával a kezdés előtt kígyózó sorokba lehetett futni, ezek a sorok kifejezetten gyorsan haladtak – a belépés is pillanatok alatt megtörtént, valóban sokkal hatékonyabbnak érződött, mint egy-egy hazai válogatottmeccs esetén, például a Puskás Arénánál, ahol nem ritka, hogy kétszer-háromszor is meg kell próbálni az adott belépő vonalkódját/QR-kódját leolvastatni a szkennerrel, mielőtt a kapu valóban zöld jelzést adna.
A rendszer nálunk jelesre vizsgázott – noha maga a forgókapu, mint a legtöbb régi vágású angol stadionban, szörnyen kicsi –, érezhetően gyorsabb volt a kapu aktiválása így, mint például odahaza QR-kóddal szokás, főleg mobilképernyőről beolvastatva azt.
NFC-s beléptetéssel egyébként az NB I-es klubok közül a Ferencváros is próbálkozik, ám ott eredendően ez kiadott plasztikkártyákkal működött még egy-két évvel ezelőtt.
Apró momentum, ám kiválóan példázza, miért az angol labdarúgó-bajnokságot tartják a világ egyik legjobbjának, és azon belül is a Liverpoolt az egyik legjelentősebb csapatnak.
A BL-meccs végül 2–0-s hazai sikert hozott, Szoboszlai Dominik az AC Milan ellen szerzett gólját követően ezúttal gólpasszal jelentkezett Európa elitsorozatában, így két mérkőzés után 1+1-es mutatóval áll a kanadai táblán.
A meccs összefoglalóját itt, a játékos és menedzsere értékelését itt olvashatja el!
A Liverpoolra a válogatottszünetet megelőzően már csak egy tétmérkőzés vár, szombaton Londonba, egész pontosan a Crystal Palace otthonába látogat a Premier League listavezetőjeként. A Bajnokok Ligájában legközelebb október 23-án lép pályára a csapat, az is különlegesnek ígérkezik Szoboszlai szempontjából, hiszen korábbi klubja, az RB Leipzig otthonába tér majd vissza, ahol Gulácsi Péterrel és Willi Orbánnal is összecsap majd.
Liverpool FC (angol) – Bologna (olasz): 2–0 (Mac Allister 11., Szalah 75.)
(Borítókép: Az Anfield új lelátója az Anfield Road felől fotózva. Fotó: Robbie Jay Barratt – AMA / Getty Images Hungary)